trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
Cast & Crew for...
Star Trek
2009
actors
crew
Official Site
IMDB
TMDB
Fanart.tv
Actors
Cast
181
Chris Pine
Cadet James T. Kirk
Zachary Quinto
Commander Spock
Leonard Nimoy
Ambassador Spock
Eric Bana
Captain Nero
Bruce Greenwood
Captain Christopher Pike
Karl Urban
Dr. Leonard 'Bones' McCoy
Zoe Saldaña
Leiutenant Nyota Uhura
Simon Pegg
Lieutenant Commander Montgomery 'Scotty' Scott
John Cho
Lieutenant Hikaru Sulu
Anton Yelchin
Ensign Pavel Chekov
Ben Cross
Sarek
Winona Ryder
Amanda Grayson
Chris Hemsworth
Commander George Kirk
Jennifer Morrison
Winona Kirk
Rachel Nichols
Galia
Faran Tahir
Captain Robau
Clifton Collins Jr.
Ayel
Tony Elias
Officer Pitts
Sean Gerace
Tactical Officer
Randy Pausch
Kelvin Crew Member
Tim Griffin
Kelvin Engineer
Freda Foh Shen
Kelvin Helmsman
Kasia Kowalczyk
Kelvin Alien
Jason Brooks
Romulan Helmsman
Sonita Henry
Kelvin Doctor
Kelvin Yu
Medical Technician
Marta Martin
Medical Technician
Tavarus Conley
Kelvin Crew Member
Jeff Castle
Kelvin Crew Member
Billy Brown
Med Evac Pilot
Jimmy Bennett
Young James T. Kirk
Greg Grunberg
Stepdad (voice)
Spencer Daniels
Johnny
Jeremy Fitzgerald
Iowa Cop
Zoe Chernov
Vulcan Student
Max Chernov
Vulcan Student
Jacob Kogan
Young Spock
Lorenzo James Henrie
Vulcan Bully
Colby Paul
Vulcan Bully
Cody Klop
Vulcan Bully
Akiva Goldsman
Vulcan Council Member
Anna Katarina
Vulcan Council Member
Douglas Tait
Long Face Bar Alien
Tony Guma
Lew the Bartender
Gerald W. Abrams
Barfly
James McGrath
Barfly
Jason Matthew Smith
Burly Cadet
Marcus Young
Burly Cadet
Bob Clendenin
Shipyard Worker
Darlena Tejeiro
Flight Officer
Reggie Lee
Test Administrator
Jeffrey Byron
Test Administrator
Jonathan Dixon
Simulator Tactical Officer
Tyler Perry
Admiral Richard Barnett
Ben Binswagner
Admiral James Komack
Margot Farley
College Council Stenographer
Paul McGillion
Barracks Officer
Lisa Vidal
Barracks Officer
Alex Nevil
Shuttle Officer
Kimberly Arland
Kimberly Arland
Sufe Bradshaw
Cadet Alien
Jeff Chase
Cadet Alien
Charles Haugk
Enterprise Crew Member
Nana Hill
Enterprise Crew Member
John Blackman
Enterprise Crew Member
Jack Millard
Enterprise Crew Member
Shaela Luter
Enterprise Crew Member
Sabrina Morris
Enterprise Crew Member
Michelle Parylak
Enterprise Crew Member
Oz Perkins
Enterprise Communiations Officer
Amanda Foreman
Hannity
Michael Berry Jr.
Romulan Tactical Officer
Lucia Rijker
Romulan Communications Officer
Pasha D. Lychnikoff
Romulan Officer
Matthew Beisner
Romulan Crew Member
Neville Page
Romulan Crew Member
Jesper Inglis
Romulan Crew Member
Greg Ellis
Chief Engineer Olsen
Marlene Forte
Transport Chief
Leonard O. Turner
Vulcan Elder
Mark Bramhall
Vulcan Elder
Ronald F. Hoiseck
Vulcan Elder
Irene Roseen
Vulcan Elder
Jeff O'Haco
Vulcan Elder
Scottie Thompson
Nero's Wife
Deep Roy
Keenser
Majel Barrett
Starfleet Computer (voice)
Ronnie Steadman
Shuttle Pilot (uncredited)
Arne Starr
Lt. Cmdr. Engineering (uncredited)
Rico E. Anderson
Council Member - Captain Kelley Bogel (uncredited)
Richard Arnold
Romulan Science Tech (uncredited)
Tad Atkinson
Amphibian Prisoner (uncredited)
Leslie Augustine
Doctor (uncredited)
Johnny Baca
Starfleet Cadet (uncredited)
Diora Baird
The Wrong Orion
Sala Baker
Drill Tower Romulan (uncredited)
Leo Baligaya
Starfleet Cadet (uncredited)
Corey Becker
Starfleet Cadet (uncredited)
Larry Blackman
Transport Chief (uncredited)
Jessica Boss
Bridgeport Cadet (uncredited)
Neil S. Bulk
Starfleet Cadet (uncredited)
Etalvia Cashin
Starfleet Cadet (uncredited)
James Cawley
Enterprise Crewmember (uncredited)
Brad Champagne
Starfleet Cadet (uncredited)
Zachary Culbertson
Starfleet Cadet (uncredited)
Jeffrey De Serrano
Cop (uncredited)
T.C. De Witt
Starfleet Cadet (uncredited)
Calvin Dean
Security Officer Daniels (uncredited)
Christopher Doohan
Starfleet Officer (uncredited)
Claire Doré
Enterprise Crew Member (uncredited)
Etienne Eckert
Vulcan Federation Officer (uncredited)
Ken Edling
Doctor (uncredited)
Aliza Finley
Hurried Cadet with Clipboard (uncredited)
Ian Fisher
Shipyard Worker (uncredited)
Anna Florence
Vulcan Cadet (uncredited)
Mathew Thomas Foss
Starfleet Cadet (uncredited)
Massi Furlan
Missile Launcher (uncredited)
Tommy Germanovich Jr.
FourSquare (uncredited)
Mary Grace
Shipyard Bar Patron (uncredited)
Wyatt Gray
Starfleet Cadet (uncredited)
Nancy Guerriero
Crew Member (uncredited)
Jarrell Hall
Starfleet Cadet (uncredited)
Justin Rodgers Hall
Starfleet Security Officer (uncredited)
Jeffery Hauser
Kelvin Crew Member (uncredited)
Brad William Henke
Uncle Frank (uncredited) (unconfirmed)
Ryan T. Husk
Enterprise Crew Member (uncredited)
Elizabeth Ingalls
Enterprise Nurse (uncredited)
Sierra Kane
Starfleet Cadet (uncredited)
Christopher Karl Johnson
Shipyard Worker (uncredited)
Jolene Kay
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lauren Mary Kim
Kelvin Bridge Officer (uncredited)
Sarah Klaren
Starfleet Cadet (uncredited)
Makiko Konishi
Enterprise Crew Member (uncredited)
Tashana Landray
Starfleet Cadet (uncredited)
Daniel D. Lee
Starfleet Commander (uncredited)
Anne Leighton
Enterprise Crew Member (uncredited)
James Lew
Romulan (uncredited)
Jill Lover
Young Vulcan Midwife (uncredited)
Steve Luna
Lieutenant Star Fleet Command (uncredited)
Aaron Lynch
Flight Operational Air Safety Conductor (uncredited)
Justin Malachi
Starfleet Cadet (uncredited)
Nav Mann
Romulan Crew Member Placing Bomb (uncredited)
Paul Marshall
Bar Patron (uncredited)
Owen Martin
Alien Cadet, Enterprise Crew (uncredited)
Taylor McCluskey
Kelvin Alien (uncredited)
Matthew McGregor
Starfleet Cadet (uncredited)
Caitlin McKenna
Kelvin Computer (uncredited)
Andrew Mew
Starfleet Cadet (uncredited)
Patrizia Milano
Councilwoman (uncredited)
Heidi Moneymaker
Kelvin Crewmember (uncredited)
Kevin Moser
Enterprise Crewman (uncredited)
Jonathan Dunkerley Newkerk
Starfleet Cadet (uncredited)
Westley Nguyen
Enterprise Crew Member (uncredited)
Jim Nieb
Sal (uncredited)
Andres Perez-Molina
Romulan Crew Member (uncredited)
Mark Phelan
Romulan (uncredited)
Damion Poitier
Drill Hanson #1 (uncredited)
Rahvaunia
Academy Teacher (uncredited)
Bertrand Roberson Jr.
Shuttle Cadet (uncredited)
Deborah Rombaut
Starfleet Cadet (uncredited)
Leonard Jonathan Ruebe
Starfleet Cadet (uncredited)
Darth Schuhe
Injured Officer in Sickbay (uncredited)
Ramona Seymour
Starfleet Cadet (uncredited)
William Morgan Sheppard
Vulcan Science Minister (uncredited)
Katie Soo
Enterprise Crew Member (uncredited)
Joseph Stephens Jr.
Cadet Officer (uncredited)
Joseph Steven
Romulan Engineer (uncredited)
T.J. Storm
Klingon Agitator (uncredited)
Kaitlin Sullivan
Starfleet Cadet (uncredited)
Paul Townsend
Starfleet Security Officer (uncredited)
Scott Trimble
Klingon Prison Guard (uncredited)
Errik Tustenuggee
Federation Captain Cartwright (uncredited)
Ravi Valleti
Cadet at Trial (uncredited)
Jason Vaughn
Starfleet Cadet (uncredited)
A.J. Verel
Enterprise Crewman (uncredited)
Brian Waller
Vulcan Council Member (uncredited)
Steve Wharton
Star Fleet Cadet (uncredited)
Wil Wheaton
Romulan (voice) (uncredited)
Brianna Womick
Starfleet Cadet (uncredited)
Rob Wood
Enterprise Crew Member (uncredited)
Lynnanne Zager
Enterprise Computer (voice) (uncredited)
Crew
Directing
8
Writing
3
Production
20
Art
45
Camera
28
Costume & Make Up
75
Crew
82
Editing
11
Lighting
39
Sound
39
Visual Effects
55
Hal Olofsson
First Assistant Director
J.J. Abrams
Director
Danny Green
First Assistant Director
Dawn Gilliam
Script Supervisor
Petra Jorgensen
Script Supervisor
Tommy Gormley
First Assistant Director
Nicole Rubio
Script Supervisor
Vanessa Meier
Script Supervisor
Alex Kurtzman
Writer
Roberto Orci
Writer
Gene Roddenberry
Original Series Creator
April Webster
Casting
Alex Kurtzman
Executive Producer
Roberto Orci
Executive Producer
Jeffrey Chernov
Executive Producer
David Baronoff
Associate Producer
Alyssa Weisberg
Casting
Caitlin McKenna
ADR Voice Casting
Sean Gerace
Researcher
David Witz
Co-Producer
Gaby Kester
Casting
J.J. Abrams
Producer
Bryan Burk
Executive Producer
Damon Lindelof
Producer
Debbie Schwab
Production Supervisor
Maryellen Aviano
Extras Casting Coordinator
Simone Chavoor
Casting Assistant
Bonita Deneen
Casting Assistant
Carla Lewis
Extras Casting
Colleen Kenneavy
Extras Casting
Natasha Delahunt
Extras Casting Assistant
Beat Frutiger
Art Direction
Dennis Bradford
Art Direction
Scott Chambliss
Production Design
Karen Manthey
Set Decoration
Russell Bobbitt
Property Master
Keith P. Cunningham
Supervising Art Director
Gary Kosko
Art Direction
Scott Herbertson
Set Designer
Luke Freeborn
Art Direction
William O. Hunter
Set Designer
Aaron Haye
Assistant Art Director
Kevin Cross
Set Designer
Tex Kadonaga
Set Designer
Anne Porter
Set Designer
Harry E. Otto
Set Designer
Curt Beech
Art Direction
Peter Sattler
Graphic Designer
Sebastian Milito
Construction Coordinator
Andrea Dopaso
Set Designer
Dawn Brown
Set Designer
Joseph Hiura
Set Designer
Ron Mendell
Concept Artist
Christine Youngstrom
Art Department Coordinator
Jane Wuu
Set Designer
Andrew Kramer
Title Designer
Fabian Lacey
Conceptual Illustrator
Ryan Church
Concept Artist
Andrew Reeder
Set Designer
Joe Bergman
Assistant Property Master
Geoffrey Mandel
Graphic Designer
James Clyne
Concept Artist
Clint Schultz
Graphic Designer
John Eaves
Conceptual Illustrator
Jim Stubblefield
Assistant Property Master
Stephen McCumby
Property Master
Paul Ozzimo
Conceptual Illustrator
Jorge Almeida
Concept Artist
Daphne Yap
Concept Artist
Mauricio Ruiz
Concept Artist
Tony Wright
Construction Buyer
Tony Bridgers
Construction Foreman
Warren Fu
Concept Artist
David Yee
Concept Artist
Jerome Moo
Concept Artist
Casey Morgan
Construction Foreman
Dan Mindel
Director of Photography
William D. Barber
Camera Operator
Pete Romano
Underwater Director of Photography
Andrew Rowlands
Camera Operator
Zade Rosenthal
Still Photographer
Philippe Carr-Forster
Camera Operator
David B. Nowell
Aerial Director of Photography
Colin Anderson
Steadicam Operator
Dale Myrand
Camera Operator
Scott Garfield
Still Photographer
Michael P. May
Camera Operator
Daniel L. Turrett
Camera Operator
John T. Connor
First Assistant "A" Camera
Steve Wolfe
Assistant Camera
Brad Peterman
First Assistant "B" Camera
Wally Sweeterman
First Assistant "B" Camera
Bill Marti
Assistant Camera
Dan Ming
First Assistant "B" Camera
Michael Wahl
Dolly Grip
Larry Sweet
Dolly Grip
Sean Devine
Dolly Grip
Simon England
Camera Production Assistant
Craig Bauer
Camera Loader
Mateo Bourdieu
First Assistant Camera
Paul Samaniego
Camera Production Assistant
John Rex Woodward
Assistant Camera
Anaïs Ganouna
Camera Production Assistant
Serge Nofield
First Assistant "A" Camera
Michael Kaplan
Costume Design
Barney Burman
Prosthetic Designer
Erwin H. Kupitz
Wigmaker
Richard Alonzo
Makeup Artist
Linda Matthews
Costume Supervisor
Richard Redlefsen
Makeup Artist, Prosthetic Makeup Artist
Greg Funk
Makeup Artist
Mike Smithson
Makeup Artist
Mindy Hall
Makeup Department Head
Joel Harlow
Prosthetic Supervisor
Margaret Prentice
Makeup Artist
Phillip Boutte Jr.
Costume Illustrator
Bega Metzner
Costumer
René Dashiell Kerby
Makeup Artist
Mark Garbarino
Makeup Artist
James MacKinnon
Prosthetic Makeup Artist
Melissa Montague
Ager/Dyer
Mustapha Mimis
Set Costumer
Steve Constancio
Key Costumer
Ned Neidhardt
Makeup Artist
Jules Holdren
Hairstylist
Jay Wejebe
Makeup Artist
Ginger Damon
Hairstylist
Carrie Arakaki
Costumer
Shelli Nishino
Set Costumer
Lisa A. Doyle
Set Costumer
Jamie Kelman
Makeup Artist
Jed Dornoff
Makeup Artist
Susan Stepanian
Makeup Artist
Myron Baker
Set Costumer
David Larson
Hairstylist
Rebecca Alling
Makeup Artist
Ketty Gonzalez
Hairstylist
Terry Baliel
Hair Department Head
Colleen LaBaff
Hairstylist
Teressa Hill
Hairstylist
Bob Kretschmer
Wigmaker
Kimberly Felix
Makeup Artist
Ron Pipes
Makeup Artist
Lygia Orta
Makeup Artist
Stacy Caballero
Assistant Costume Designer
Bonita DeHaven
Makeup Artist
Andy Clement
Makeup Artist
Brian Sipe
Prosthetic Makeup Artist
Maynard Matthews
Hairstylist
Debra Coleman
Key Makeup Artist
Tammy Ashmore
Makeup Artist
Jason Green
Hairstylist
Ada Akaji
Ager/Dyer
Stephen Bettles
Prosthetic Makeup Artist
Lana Heying
Key Hair Stylist
Sue Crosby
Set Costumer
Amelia Buhrman
Costumer
Brenda M. Ware
Costumer
Hilary Niederer
Key Costumer
Leslie Sungail
Key Costumer
Adrienne Greshock
Costumer
Dave Snyder
Makeup Artist
Leticia Sandoval
Ager/Dyer
Tina Hoffman
Makeup Artist
Gilbert Zamorano
Set Costumer
Andrew Nelson
Set Costumer
Cristina Patterson
Contact Lens Painter
Aida Caefer
Hair Supervisor
Rhonda O'Neal
Hairstylist
Nicole DeFrancesco
Hairstylist
Marianna Elias
Makeup Artist
Earl Ellis
Makeup Artist
Cynthia Hernandez
Makeup Artist
Phyllis Thurber-Moffit
Ager/Dyer
Paul Sinnott
Costume Assistant
Brian Valenzuela
Costume Illustrator
Jessica Carpenter
Costumer
Bernadene Morgan
Costumer
David Perrone
Set Costumer
Damion Poitier
Stunts
Richard Ratliff
Special Effects Technician
Chris Palermo
Stunts
Richard Kennedy
Special Effects Technician
Joey Box
Stunt Coordinator
Zack Duhame
Stunt Double
Burt Dalton
Special Effects Coordinator
Cliff Fleming
Aerial Coordinator
Bruce McCleery
Second Unit Cinematographer
Gene Roddenberry
In Memory Of
Peter Epstein
Stunts
Richard Bluff
Sequence Supervisor
Ben Burtt
Special Sound Effects
Sala Baker
Stunts
Conny Fauser
Sequence Supervisor
Majel Barrett
In Memory Of
Michael Buster
Dialect Coach
Lauren Mary Kim
Utility Stunts
Darren Poe
Digital Effects Supervisor
Anthony N.
Stunts
Nigel Sumner
CG Supervisor
Kathleen S. Dunn
Dialect Coach
Grady Cofer
Sequence Supervisor
Daniel Pearson
Sequence Supervisor
Jessica Drake
Dialect Coach
Gregory Salter
Sequence Supervisor
Jeff Grebe
Sequence Supervisor
Mike Marcuzzi
Digital Effects Supervisor
David Weitzberg
Sequence Supervisor
Polly Ing
Sequence Supervisor
Martin Allan Kloner
Visual Effects Editor
Greg Hyman
Visual Effects Editor
Heidi Moneymaker
Stunts
Hilmar Koch
CG Supervisor
Tory Mercer
Sequence Supervisor
Jay Cooper
Sequence Supervisor
Tony Vandenecker
Special Effects Technician
Shauna Duggins
Stunts
Joakim Arnesson
CG Supervisor
Alan D. Purwin
Pilot
Raul Essig
Sequence Supervisor
Bryan Fletchall
Techno Crane Operator
Brian McPherson
Techno Crane Operator
Kevin LaNeave
Visual Effects Editor
Michael Roundy
Special Effects Technician
François Lambert
Sequence Supervisor
Michael Hird
Set Medic
David August
CG Supervisor
Paul George Palop
CG Supervisor
Tom Fejes
CG Supervisor
Steve Jaworski
Compositor
Barry Safley
Compositor
Jason Fleming
Compositor
Brian Connor
Sequence Supervisor
Gerald Gutschmidt
Sequence Supervisor
Jen Howard
Sequence Supervisor
Cyrus Jam
Sequence Supervisor
Katrin Klaiber
Sequence Supervisor
Mark Nettleton
Sequence Supervisor
Jason Rosson
Sequence Supervisor
Damian Steel
Sequence Supervisor
Chad Taylor
Sequence Supervisor
John Walker
Sequence Supervisor
Leandro Estebecorena
Sequence Supervisor
Jay Bartus
Special Effects Technician
Jeremiah Cooke
Special Effects Technician
Curtis Decker
Special Effects Technician
Eric Dressor
Special Effects Technician
Clark James
Special Effects Technician
Chris Jones
Special Effects Technician
Joe Judd
Special Effects Technician
David Mesloh
Special Effects Technician
Jesse Orozco
Special Effects Technician
Jeff Pepiot
Special Effects Technician
Bryan Phillips
Special Effects Technician
Walter Polan
Special Effects Technician
Christopher A. Suarez
Special Effects Technician
Jonathan Tang
Special Effects Technician
Dennis Yeager II
Special Effects Technician
Jim Jolly
Special Effects Technician
Kimberly Shannon Murphy
Utility Stunts
Alex Betuel
Set Production Assistant
Jim Passon
Color Timer
Maryann Brandon
Editor
Mary Jo Markey
Editor
Lucyna Wojciechowski
First Assistant Editor
Nick Monton
Digital Intermediate
Erik Rogers
Digital Intermediate Producer
Mike Chiado
Digital Intermediate
Kerry Joseph Blackman
Assistant Editor
Julian Smirke
First Assistant Editor
Greg Curry
Colorist
Don Capoferri
Color Timer
Hootly Weedn
Lighting Technician
Damon Liebowitz
Electrician
Christopher Prampin
Chief Lighting Technician
Patrick Hoeschen
Electrician
Chris Weigand
Assistant Chief Lighting Technician
Joey Moran
Lighting Technician
Joel A. Ruiz
Electrician
Jimmy Harritos
Lighting Technician
Edward J. Cox
Assistant Chief Lighting Technician
Jesse Mather
Lighting Technician
William Streit
Electrician
Morten Petersen
Best Boy Electric
Troy Webb
Assistant Chief Lighting Technician
Mark Carlile
Lighting Technician
Adam W. Erler
Rigging Grip
Douglas Kieffer
Electrician
Don Telles
Rigging Grip
Jason Erler
Rigging Grip
Duane Katz
Electrician
Tim Speed
Electrician
Rick Pratt
Rigging Grip
Michael E. Pacheco
Rigging Grip
Danny Gonzalez
Electrician
Nolan Pratt
Rigging Grip
Jose Harb Jr.
Electrician
Jerry Gregoricka
Lighting Technician
Ricky Johnson
Rigging Grip
George Kallimanis
Rigging Grip
Jonathan M. Wiener
Electrician
James C. DeGeeter
Rigging Grip
Gary Louzon
Rigging Grip
Jaime Heintz
Rigging Grip
Kyle Kovacs
Electrician
John Savedra
Lighting Technician
Albert F. Bagley III
Rigging Grip
Ted Eachus
Rigging Grip
Dan Hawking
Electrician
Anthony Gudino
Electrician
Philip Noble
Rigging Grip
Scott Martin Gershin
Sound Designer
Paul Flinchbaugh
Assistant Sound Editor
Robert Deschaine
ADR Mixer
Mark P. Stoeckinger
Supervising Sound Editor
Alan Rankin
Supervising Sound Editor
David Giammarco
Sound Re-Recording Mixer
Tim Gomillion
Sound Recordist
David Lucarelli
ADR Recordist
Paul Massey
Sound Re-Recording Mixer
Charleen Richards-Steeves
ADR Mixer
Andy Nelson
Sound Re-Recording Mixer
Greg Crawford
ADR Mixer
Cory Mandel
Sound Re-Recording Mixer
Ben Wilkins
Sound Editor
Glenn T. Morgan
Sound Effects Editor
Branden Spencer
Assistant Sound Editor
Robin Harlan
Foley Artist
Sarah Monat
Foley Artist
Tim Walston
Sound Designer
Chris Quilty
Boom Operator
Ann Scibelli
Sound Designer
Daniel S. Irwin
Dialogue Editor
Michael Giacchino
Original Music Composer
Randy Singer
Foley Mixer
Victor Ray Ennis
First Assistant Sound Editor
Anna Behlmer
Sound Re-Recording Mixer
Laura Harris Atkinson
Dialogue Editor
Kerry Dean Williams
ADR Supervisor
Matt Patterson
Sound Recordist
Geoffrey G. Rubay
Sound Designer
David Barbee
Sound Effects Editor
Peter J. Devlin
Sound Mixer
Phillip W. Palmer
Production Sound Mixer
Thomas W. Small
Foley Supervisor
Michael Piotrowski
Boom Operator
Dennis Rogers
Sound Recordist
Bob Baron
ADR Mixer
Patrick Martens
Boom Operator
Mark Ormandy
Sound Editor
Jill Brooks
Visual Effects Producer
Chris Mitchell
Animation
Roger Guyett
Visual Effects Supervisor
Nicholas Markel
Pre-Visualization Supervisor
Thomas Nittmann
Visual Effects Producer
Edson Williams
Visual Effects Supervisor
Neville Page
Creature Design
Daniel P. Rosen
Visual Effects Supervisor
Russell Earl
Visual Effects Supervisor
Matt McDonald
Visual Effects Supervisor
David Dozoretz
Pre-Visualization Supervisor
Joseph Bell
Visual Effects Coordinator
Jeff Olson
Visual Effects Producer
Delio Tramontozzi
Animation
Michael Bomagat
Animation
Kelly Port
Visual Effects Supervisor
Stefano Trivelli
Visual Effects Supervisor
Rick O'Connor
Animation
Greg Killmaster
Creature Technical Director
Thomas Elder-Groebe
Visual Effects Coordinator
Shari Hanson
Visual Effects Producer
Eric Withee
Visual Effects Producer
Paul Kavanagh
Animation Supervisor
Michele Moen
Matte Painter
Maurizio Giglioli
Creature Technical Director
Lou Pecora
Compositing Supervisor
Nowell Valeri
Matchmove Supervisor
Stacy Bissell
Visual Effects Coordinator
Paul Luna
3D Artist
Clayton Lyons
Visual Effects Production Assistant
Steve Sauers
Creature Technical Director
C. Michael Easton
Animation
Geoff Hemphill
Animation
Mike Bomgat
Animation
Erik Morgansen
Animation
Marla Newall
Animation
Steve Rawlins
Animation
Greg Towner
Animation
Chi Chung Tse
Animation
Tim Waddy
Animation
Andy Wong
Animation
Erik Gamache
Lead Animator
Brian Paik
Creature Technical Director
Renita Taylor
Creature Technical Director
Terry Chostner
Layout Supervisor
Todd Vaziri
Compositing Lead
Bron Barry
Visual Effects Coordinator
Ruheene Masand
Visual Effects Coordinator
Melanie Cussac
Visual Effects Coordinator
Rachel Galbraith
Visual Effects Production Assistant
Ale Melendez
Visual Effects Production Assistant
Joe Sambora
Visual Effects Production Assistant
Lisa Todd
Visual Effects Production Manager
Dan Bornstein
Visual Effects Technical Director
Vicky McCann
Visual Effects Technical Director
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup