trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
Cast & Crew for...
The Lion King
1994
actors
crew
Official Site
IMDB
TMDB
Fanart.tv
Actors
Cast
24
Matthew Broderick
Simba (voice)
Moira Kelly
Nala (voice)
Nathan Lane
Timon (voice)
Ernie Sabella
Pumbaa (voice)
Robert Guillaume
Rafiki (voice)
Rowan Atkinson
Zazu (voice)
James Earl Jones
Mufasa (voice)
Jeremy Irons
Scar (voice)
Jonathan Taylor Thomas
Young Simba (voice)
Niketa Calame-Harris
Young Nala (voice)
Whoopi Goldberg
Shenzi (voice)
Cheech Marin
Banzai (voice)
Jim Cummings
Ed (voice)
Madge Sinclair
Sarabi (voice)
Zoe Leader
Sarafina (voice)
Frank Welker
Additional Voices (voice)
Cathy Cavadini
Additional Voices (voice)
Judi M. Durand
Additional Voices (voice)
Daamen J. Krall
Additional Voices (voice)
David McCharen
Additional Voices (voice)
Mary Linda Phillips
Additional Voices (voice)
Phil Proctor
Additional Voices (voice)
David J. Randolph
Additional Voices (voice)
Brian Tochi
Fighting Hyena (voice) (uncredited)
Crew
Directing
5
Writing
20
Production
22
Art
51
Camera
3
Crew
23
Editing
9
Sound
19
Visual Effects
48
Rob Minkoff
Director
Roger Allers
Director
Brenda Chapman
Script Supervisor
Jennifer Yuan
Layout
Rick Moore
Layout
Joe Ranft
Story
Jorgen Klubien
Story
Jim Capobianco
Story
Linda Woolverton
Screenplay
Jonathan Roberts
Screenplay
Irene Mecchi
Screenplay
Lorna Cook
Story
Chris Sanders
Story
Kevin Harkey
Story
Larry Leker
Story
Barry Johnson
Story
Francis Glebas
Story
Mark Kausler
Story
Thom Enriquez
Story
Tom Sito
Story
Burny Mattinson
Story
Gary Trousdale
Story
Ed Gombert
Story
Rick Maki
Story
Andrew Gaskill
Story
Sarah McArthur
Executive Producer
Thomas Schumacher
Executive Producer
Alice Dewey
Associate Producer
Lisa M. Poole
Assistant Production Manager
Barbara Harris
ADR Voice Casting
Kirk Bodyfelt
Assistant Production Manager
Michael Meagher
Assistant Production Manager
Don Hahn
Producer
Craig Sost
Production Manager
Brian Chavanne
Casting
Holly E. Bratton
Assistant Production Manager
Paul Steele
Assistant Production Manager
Patricia Hicks
Assistant Production Manager
Karenna Mazur Alderton
Assistant Production Manager
Loni Beckner-Black
Assistant Production Manager
Cathy Lawrence
Assistant Production Manager
Glen Gagnon
Production Accountant
Matthew Garbera
Production Coordinator
Jeanie Lynd Sorenson
Production Coordinator
Don Walters
Production Manager
L.J. Van Cleave
Production Accountant
Dana Axelrod
Production Manager
Dan Cooper
Background Designer
Chris Sanders
Production Design
Dominick R. Domingo
Background Designer
Sunny Apinchapong
Background Designer
Kevin Turcotte
Background Designer
Barry Atkinson
Background Designer
Susan Bradley
Title Designer
Michael Humphries
Background Designer
Charles R. Vollmer
Background Designer
David McCamley
Background Designer
Kathy Altieri
Background Designer
Kent Melton
Sculptor
Tom Woodington
Background Designer
Greg Drolette
Background Designer
Andrew Gaskill
Art Direction
Natalie Franscioni-Karp
Background Designer
Debbie DuBois
Background Designer
Serge Michaels
Background Designer
Philip Phillipson
Background Designer
Don Moore
Background Designer
Ric Sluiter
Background Designer
Bill Ohanesian
Painter
Britt Van der Nagel
Painter
Fumiko R. Sommer
Painter
Harlene Mears
Painter
Leyla C. Amaro Nodas
Painter
Paulino García
Painter
Phyllis Bird
Painter
Russell Blandino
Painter
Sherrie Cuzzort
Painter
Phyllis Fields
Painter
David Karp
Painter
Karen Nugent
Painter
Bruce Phillipson
Painter
Carmen Sanderson
Painter
Susan Wileman
Painter
Brooks Campbell
Background Designer
Patricia Palmer-Phillipson
Background Designer
Barry Kooser
Background Designer
Kirk E. Axtell II
Painter
Ofra Afouta Calderon
Painter
Randall McFerren
Painter
Joey Calderon
Painter
Florida D'Ambrosio
Painter
Robert Dettloff
Painter
Leslie Hinton
Painter
Stevie Hirsch
Painter
Angelika Katz
Painter
S. Ann Sullivan
Painter
Roxanne M. Taylor
Painter
Burke Mattsson
Title Designer
John Aardal
Camera Operator
Gary W. Smith
Camera Operator
Andrew Simmons
Camera Operator
Tony Bancroft
Supervising Animator
Tony Fucile
Supervising Animator
Mark Henn
Supervising Animator
Sarah Duran
Post-Production Manager
Aaron Blaise
Supervising Animator
John Pospisil
Special Sound Effects
Anthony DeRosa
Supervising Animator
Carl Canga
Production Office Assistant
Ruben A. Aquino
Supervising Animator
Russ Edmonds
Supervising Animator
Alex Kupershmidt
Supervising Animator
Mike Surrey
Supervising Animator
Ellen Woodbury
Supervising Animator
Don Henry
Projection
Shannon Fallis Kane
Compositors
Beth Collins-Stegmaier
Editorial Staff
Miguel Ángel Poveda
Post Production Supervisor
Robert Carr-Hartley
Thanks
Pam Wallberg
Thanks
Frank Wells
In Memory Of
Kat Connolly
Editorial Staff
David Burgess
Supervising Animator
Dolores Pope
Compositors
John Carnochan
Supervising Film Editor
Tom Finan
Supervising Film Editor
Ivan Bilancio
Editor
Dale E. Grahn
Color Timer
Patsy Bouge
First Assistant Editor
Jacqueline Kinney
Assistant Editor
Rich Mackay
Negative Cutter
Mary Beth Smith
Negative Cutter
Deborah Beville
Assistant Editor
Richard L. Anderson
Supervising Sound Editor
Hans Zimmer
Original Music Composer
R.J. Kizer
Dialogue Editor
Tim Rice
Songs
Mike Chock
Sound Effects Editor
Mark A. Mangini
Supervising Sound Editor
David J. Hudson
Sound Re-Recording Mixer
Mel Metcalfe
Sound Re-Recording Mixer
Terry Porter
Sound Re-Recording Mixer
John Roesch
Foley
Paul Berolzheimer
Sound Effects Editor
Hilda Hodges
Foley
Adam Milo Smalley
Supervising Music Editor
Elton John
Songs
Andrew Patterson
ADR Editor
James Christopher
Sound Effects Editor
Miguel Ángel Poveda
Songs
Donlee Jorgensen
Foley Editor
Ralph Stuart
Assistant Sound Editor
Joe Grant
Character Designer, Visual Development
Mel Shaw
Character Designer, Visual Development
Lorna Cook
Animation
Broose Johnson
Animation
Andreas Deja
Animation Supervisor
Greg Manwaring
Animation
Alex Williams
Animation
Michael Swofford
Animation
Phillip Young
Animation
Vera Pacheco
Animation
Tim Allen
Animation
Ken Boyer
Animation
Anthony DeRosa
Animation Supervisor
Jean Gillmore
Character Designer, Visual Development
James Baxter
Animation Supervisor
Hans Bacher
Character Designer, Visual Development
Bruce Zick
Character Designer, Visual Development
Randy Cartwright
Animation
Larry White
Animation
Dale Baer
Animation
Joe Ekers
Animation
Brian Ferguson
Animation
Randy Haycock
Animation
Lisa Keene
Character Designer, Visual Development
T. Daniel Hofstedt
Animation
Danny Wawrzaszek
Animation
Tom Bancroft
Animation
David Pruiksma
Animation
Chris Wahl
Animation
Michael Cedeno
Animation
Sue C. Nichols
Character Designer, Visual Development
Mark Koetsier
Animation
Mike Hodgson
Character Designer, Visual Development
Michael Show
Animation
Robert Bryan
Animation
Linda Bel
CG Animator
Doug Frankel
Animation
Lou Dellarosa
Animation
Jean Morel
Animation
Brad Kuha
Animation
Ron Husband
Animation
Rejean Bourdages
Animation
Barry Temple
Animation
Gregory William Griffith
CG Animator
Gilda Palinginis
Animation
James Lopez
Animation
Christine Lawrence Finney
Animation
Bob Smith
Character Designer, Visual Development
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup