trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
Cast & Crew for...
Cars 2
2011
actors
crew
Official Site
IMDB
TMDB
Fanart.tv
Actors
Cast
51
Larry the Cable Guy
Mater (voice)
Owen Wilson
Lightning McQueen (voice)
Michael Caine
Finn McMissile (voice)
Emily Mortimer
Holley Shiftwell (voice)
John Turturro
Francesco Bernoulli (voice)
Eddie Izzard
Sir Miles Axlerod (voice)
Thomas Kretschmann
Professor Z (voice)
Guido Quaroni
Guido (voice)
Joe Mantegna
Grem (voice)
Peter Jacobson
Acer (voice)
Bruce Campbell
Rod "Torque" Redline (voice)
Tony Shalhoub
Luigi (voice)
Darrell Waltrip
Darrell Cartrip (voice)
Brent Musburger
Brent Mustangburger (voice)
Jason Isaacs
Siddeley, Leland Turbo (voice)
David Hobbs
David Hobbscap (voice)
Stanley Townsend
Victor Hugo, Vladimir Trunkov, Ivan the Tow Truck (voice)
Lloyd Sherr
Fillmore, Combat Ship (voice)
Paul Dooley
Sarge (voice)
Michel Michelis
Tomber (voice)
Sig Hansen
Crabby (voice)
Franco Nero
Uncle Topolino (voice)
Vanessa Redgrave
The Queen, Mama Topolino (voice)
Bonnie Hunt
Sally Carrera (voice)
Cheech Marin
Ramone (voice)
Jenifer Lewis
Flo (voice)
Michael Wallis
Sheriff (voice)
Katherine Helmond
Lizzie (voice)
John Ratzenberger
Mack (voice)
Jeff Garlin
Otis (voice)
Patrick Walker
Mel Dorado (voice)
Lewis Hamilton
Lewis Hamilton (voice)
Velibor Topic
Alexander Hugo (voice)
John Mainieri
J. Curby Gremlin (voice)
Brad Lewis
Tubbs Pacer (voice)
Richard Kind
Van (voice)
Edie McClurg
Minny (voice)
Teresa Gallagher
Mater's Computer (voice)
Jeff Gordon
Jeff Gorvette (voice)
John Lasseter
Additional Voices (voice)
Mark Winterbottom
Frosty (voice)
Daisuke Tsutsumi
Additional Voices (voice)
Fernando Alonso
Fernando Alonso (voice)
Vitaly Petrov
Vitaly Petrov (voice)
Jan Nilsson
Flash (voice)
Memo Rojas
Memo Rojas (voice)
Jacques Villeneuve
Jacques Villeneuve (voice)
Sebastian Vettel
Sebastian Vettel (voice)
Catherine Bolt
Additional Voices (voice)
Jess Fulton
Additional Voices (voice)
Sonoko Konishi
Additional Voices (voice)
Crew
Directing
4
Writing
9
Production
19
Art
21
Camera
2
Costume & Make Up
3
Crew
40
Editing
9
Lighting
17
Sound
37
Visual Effects
71
John Lasseter
Director
Nathan Stanton
Script Supervisor
Brad Lewis
Co-Director
Victoria R. Manley
Script Supervisor
John Lasseter
Original Story
Ben Queen
Screenplay
Kyle Ranson-Walsh
Story Manager
Dan Fogelman
Original Story
Brad Lewis
Original Story
Nick Sung
Storyboard
Sajan Skaria
Characters
Robert Moyer
Characters
Katelin C. Holloway
Story Coordinator
Mark Nielsen
Associate Producer
Brendan Donnison
ADR Voice Casting
Kevin Reher
Casting
Denise Ream
Producer
Natalie Lyon
Casting
Chris Wiggum
Publicist
Jake Martin
Production Manager
Susan Frank
Production Coordinator
Allison W. Nelson
Production Coordinator
Eric Rosales
Production Coordinator
Briana Gardner
Publicist
Piper Freeman
Production Coordinator
Erick Ziegler
Post Production Coordinator
Rebecca Pigg
Human Resources
Daniella Muller
Production Assistant
Liz Seibert
Production Assistant
Courtney Lockwood
Production Coordinator
Lauren Montuori
Production Coordinator
Rachel Kate Miller
Production Coordinator
Harley Jessup
Production Design
Sophie Vincelette
Lead Set Dresser
Nathaniel McLaughlin
Art Direction
Ellen Moon Lee
Graphic Designer
Derek Thompson
Storyboard Artist
Jay Shuster
Art Direction
Scott Morse
Storyboard Artist
Alexander Woo
Storyboard Artist
Erik Benson
Storyboard Artist
Jerome Ranft
Sculptor
Josh Cooley
Storyboard Artist
Brian Fee
Storyboard Artist
Susan Bradley
Title Designer
Kevin O'Brien
Storyboard Artist
Bert Berry
Art Direction
Craig Foster
Graphic Designer, Title Designer
Becky Neiman
Art Department Manager
Tim Evatt
Set Designer
Catherine Kelly
Title Designer
Bill Presing
Storyboard Artist
Daniel Chong
Storyboard Artist
Sharon Calahan
Director of Photography
Jeremy Lasky
Director of Photography
Eric Andraos
Set Dressing Artist
Christina Garcia Weiland
Set Dressing Artist
Michael Rutter
Set Dressing Artist
Darla K. Anderson
Thanks
Shawn Krause
Supervising Animator
Dave Mullins
Supervising Animator
Tricia Andres
Thanks
Paul Cichocki
Post Production Supervisor
Connor Funk
Thanks
Chris Montan
Executive Music Producer
Gary Rydstrom
Thanks
Katherine Ringgold
Second Film Editor
Steve Jobs
Thanks
Josh Cooley
Additional Script Supervisor
Cassandra Barbour
Thanks
Ryan Kautzman
Software Engineer
Apurva Shah
Supervising Technical Director
Luigi Passalacqua
Craft Service
Fatima Mojaddidy
Systems Administrators & Support
Laurie Kim
Software Engineer
Terry Lee Moseley
Systems Administrators & Support
Andy Thomas
Systems Administrators & Support
Dirk Van Gelder
Software Team Lead
Andy Witkin
In Memory Of
Hayley Iben
Software Engineer
Peter Plackowski
Systems Administrators & Support
Ian Westcott
Systems Administrators & Support
Mike Sundy
Systems Administrators & Support
Shawn Hovis
Systems Administrators & Support
Jason Kim
Software Engineer
Ross Dickinson
Systems Administrators & Support
Marty Lew
Systems Administrators & Support
Auburn C. 'Aubie' Schmidt
Systems Administrators & Support
Jose Rosa
Post Production Assistant
Alden Chew
Software Engineer
Mark Hessler
Software Engineer
Shiqi Yang
Software Engineer
Catherine Obuhoff
Systems Administrators & Support
Malcolm Blanchard
Software Engineer
Japeth Pieper
In Memory Of
Davide Pesare
Software Engineer
Edward Luong
Software Engineer
Jeremy Cowles
Software Engineer
Stephen Schaffer
Editor
Kevin Rose-Williams
First Assistant Editor
Mark Dinicola
Colorist
Colin Bohrer
Editorial Manager
Serena Warner
Additional Editing
Jason Hudak
Associate Editor
Tamsen Mitchell
Project Manager
Susan Brunig
Color Grading
Jodi S. Miller
Project Manager
Sungyeon Joh
Master Lighting Artist
Jeremy Birn
Lighting Artist
Airton Dittz Jr.
Master Lighting Artist
Katherine Ipjian
Lighting Artist
Mitch Kopelman
Master Lighting Artist
Jordan Rempel
Master Lighting Artist
Julien Schreyer
Master Lighting Artist
David Shavers
Master Lighting Artist
Brian Boyd
Master Lighting Artist
Steven James
Lighting Artist
Ken Lao
Master Lighting Artist
Andy Lin
Lighting Artist
Charu Clark
Lighting Artist
Farhez Rayani
Lighting Artist
Afonso Salcedo
Lighting Artist
Nicholas Naugle
Lighting Artist
Sally Garbarini
Lighting Manager
Michael Silvers
Supervising Sound Editor
Dennie Thorpe
Foley Artist
Jana Vance
Foley Artist
Teresa Eckton
Sound Effects Editor
Tom Myers
Sound Designer
Stephen M. Davis
Music Editor
Ira Hearshen
Orchestrator
Tim Simonec
Conductor
David Pringle
Sound Editor
Dan Wallin
Scoring Mixer
Ronald G. Roumas
Sound Recordist
Tom MacDougall
Music Supervisor
Cameron Patrick
Orchestrator, Musician
George Doering
Musician
Sean England
Foley Recordist
Michael Giacchino
Original Music Composer
Michael Semanick
Sound Re-Recording Mixer
David C. Hughes
Sound Effects Editor
Pascal Garneau
Foley Supervisor
Al Nelson
Sound Effects Editor
Jim McKee
Sound Re-Recording Mixer
Norman Ludwin
Musician
Peter Boyer
Orchestrator
Brad Dechter
Orchestrator
Andrea Datzman
Orchestrator, Music Coordinator
Steve Slanec
ADR Editor
Simon Diggins
ADR Recordist
Frank Clary
Assistant Sound Designer
James Thatcher
Musician
Justin Pearson
Music Editor
Corey Tyler
Foley Recordist
Andrew Page
Music Director
Anna Noakes
Musician
Karl Vincent
Musician
Mark LeVang
Musician
Jeff Bunnell
Musician
Mark Gasbarro
Orchestrator
Bob Scott
Animation
Brett Coderre
Animation
Doug Dooley
Animation
Wendell Lee
Animation
Daniel Mason
Animation
Victor Navone
Animation Director
Andrew L. Schmidt
Animation
Andrew Jimenez
VFX Artist
Carlo Vogele
Animation
Simon Allen
Animation
Royce Wesley
Animation
Ramiro Lopez Dau
Animation
Shannon Ryan
Animation Manager
Michal Makarewicz
Animation Director
Lucy Laliberte
Animation Fix Coordinator
Erick Oh
Fix Animator
Vladimir Kooperman
Animation
Andrew Coats
Animation
Bill Watral
VFX Artist
Aaron Hartline
Animation
Robb Denovan
Animation
Joshua Hollander
3D Director
Doug Sheppeck
Animation
Kevin Chesnos
Animation
Jean-Claude Tran
Animation
Steve Mason
Animation
Don Crum
Animation
Austin Madison
Animation
Jason Johnston
VFX Artist
Amit Baadkar
Visual Effects Technical Director
Eric Froemling
VFX Artist
Dave Hale
VFX Artist
Jim Cody Harrington
Visual Effects Technical Director
Konstantin Promokhov
Visual Effects Technical Director
Lindsay Andrus
Animation
Jude Brownbill
Animation
Neil Helm
Animation
Aaron Koressel
Animation
Bruce Kuei
Animation
Holger Leihe
Animation
Javier Moya Alonso
Animation
Jayson Price
Animation
Andreas Procopiou
Animation
Michael Sauls
Fix Animator
Brett Schulz
Animation
Stefan Schumacher
Fix Animator
Matthew Strangio
Animation
Raphael Suter
Animation
Ricky Wight
Fix Animator
Anthony Ho Wong
Animation
Chris King
VFX Artist
Courtney Casper Kent
Animation Coordinator
Jae Hyung Kim
Animation
Benjamin Su
Animation
Gary Bruins
Visual Effects Supervisor
Catherine Hang-Hicks
Animation
Max Sachar
Animation Coordinator
Adam Burke
Animation
Ken Kim
Animation
Rob Duquette Thompson
Animation
Stephen L. Wong
Animation
Chiwook Han
Fix Animator
Curran W. Giddens
Animation
Rich McKain
Animation
Kristoff Vergne
Animation
Michelle Ohana
Animation
Neth Nom
Fix Animator
Tolga Goktekin
VFX Artist
Louaye Moulayess
Fix Animator
Tingting Liu
Fix Animator
Ernesto Nemesio
Matte Painter
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup