Personal Lists featuring...

20,000 Leagues Under the Sea 1954

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
13

This is a list based on movies found in the following subreddits: r/iwatchedanoldmovie
r/flicks
r/moviesclub
r/MoviePosterPorn

1

Robots! Space! Aliens! Dystopian Futures!

All things that fascinated me as a child, and still do. Hope y'all enjoy.

Sorry to anyone that used the last list. Somehow, I deleted by accident.

17

Pulled from https://reelgood.com/source/disney_plus

UPDATED: 9/4/2021

1

This list of films includes offerings from Walt Disney Studios, Walt Disney Animation Studios, Pixar Animation Studios, Fox, Disney Channel, ABC Family, National Geographic, Marvel Studios, and Star Wars.

Updated Jun 12 recently added Disney+ Original Content

16

All Movies Disney by Wikipédia

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
1

List of Disney Movies

Does not include since not on Trakt:
1955 - The Littlest Outlaw
1960 - Ten Who Dared
1960 - The Sign of Zorro
1965 - Those Calloways
1967 - Monkeys, Go Home!
1967 - The Gnome-Mobile
1969 - Smith!
1970 - Smoke
1970 - The Wild Country
1971 - Scandalous John
1972 - Chandar, the Black Leopard of Ceylon
1972 - Run, Cougar, Run
1973 - Mustang
1974 - The Bears and I
1975 - The Boy Who Talked to Badgers
1976 - Escape From The Dark (The Littlest Horse Thieves)
1976 - Gus
1976 - Treasure of Matecumbe
1977 - A Tale of Two Critters
1981 - Amy
1983 - Trenchcoat
1984 - Love Leads the Way
1984 - Where the Toys Come From
1997 - Northern Lights
1998 - You Lucky Dog
1999 - Endurance
2000 - Geppetto
2000 - Whispers: An Elephant's Tale
2001 - The Jennie Project
2002 - Gotta Kick It Up!
2002 - The Scream Team
2004 - Stuck in the Suburbs
2005 - Buffalo Dreams

2013 - The Hill
2013 - McFarland
2013 - Phineas and Ferb Movie
2013 - Magic Kingdom
2013 - Tink
2014 - Alexander and the Terrible, Horrible, No Good, Very Bad Day
2014 - Into the Woods
2014 - Million Dollar Arm
2014 - Planes: Fire and Rescue
2015 - Cinderella
2016 - Giants
2016 - Zootopia
2018 - Moana

7

Kaiju films and other movies with giant monsters

15

Disney Live Action Movies [1950—]

7

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_highest-grossing_films#High-grossing_films_by_year

"Because of incomplete data it cannot be known for sure how much money some films have made and when they made it, but generally the chart chronicles the films from each year that went on to earn the most. In the cases where estimates conflict both films are recorded, and in cases where a film has moved into first place because of being re-released the previous record-holder is also retained."

5

Top 10 Trakt Popular of all movies released before 1980 according to Trakt's Popular tab.
Tweet @DannyVFilms for any adjustments or corrections.

For movies released after 1980 see Top 10 Domestic Gross by Year:
https://trakt.tv/users/dannyvfilms/lists/top-10-domestic-gross-by-year-1980-present

157

Since its explosion in the 1950s, science fiction has become one of the most popular film genres, with numerous dedicated fan conventions, academic conferences, websites, magazines, journals, book clubs, memorabilia and collectibles. Once relegated to B budget status, today's science fiction films are often blockbuster productions, featuring major stars.

Despite its high profile, science fiction is notoriously difficult to define. In his introduction to 100 Science Fiction Films, Barry Keith Grant explains the genre's complexities, while also providing an overview of its history, suggesting that the cinema is an ideal medium for conveying the 'sense of wonder' that critics have argued is central to the genre. From Georges Melies's Le Voyage dans la lune (1902), to the blockbusters of the 1970s that dramatically changed Hollywood, to the major releases of the past few years, the films featured in this book represent a range of periods, countries and types (including alien invasion, space travel, time travel, apocalypse, monsters and anime), and cover the key directors and writers.

100 Science Fiction Films provides a lively and illuminating guide to the genre from the beginning of film history to the present, taking the reader on a comprehensive tour through the rich and varied alternate universe of sci-fi cinema.

Source: http://shop.bfi.org.uk/100-science-fiction-films-book.html#.Wg3hHmhSzIU

55

...and 10 best of 2018, 2017, 2016, 2015, 2014, 2013, 2012

87

List of Nominees and Winners

  • ACTOR

MARLON BRANDO "On the Waterfront" - WINNER
HUMPHREY BOGART "The Caine Mutiny"
BING CROSBY "The Country Girl"
JAMES MASON "A Star Is Born"
DAN O'HERLIHY "Adventures of Robinson Crusoe"

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

EDMOND O'BRIEN "The Barefoot Contessa" - WINNER
LEE J. COBB "On the Waterfront"
KARL MALDEN "On the Waterfront"
ROD STEIGER "On the Waterfront"
TOM TULLY "The Caine Mutiny"

  • ACTRESS

GRACE KELLY "The Country Girl" - WINNER
DOROTHY DANDRIDGE "Carmen Jones"
JUDY GARLAND "A Star Is Born"
AUDREY HEPBURN "Sabrina"
JANE WYMAN "Magnificent Obsession"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

EVA MARIE SAINT "On the Waterfront" - WINNER
NINA FOCH "Executive Suite"
KATY JURADO "Broken Lance"
JAN STERLING "The High and the Mighty"
CLAIRE TREVOR "The High and the Mighty"

  • ART DIRECTION (BLACK-AND-WHITE)

"ON THE WATERFRONT" Richard Day - WINNER
"THE COUNTRY GIRL" Art Direction: Hal Pereira, Roland Anderson; Set Decoration: Sam Comer, Grace Gregory
"EXECUTIVE SUITE" Art Direction: Cedric Gibbons, Edward Carfagno; Set Decoration: Edwin B. Willis, Emile Kuri
"LE PLAISIR" Max Ophuls
"SABRINA" Art Direction: Hal Pereira, Walter Tyler; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer

  • ART DIRECTION (COLOR)

"20,000 LEAGUES UNDER THE SEA" Art Direction: John Meehan; Set Decoration: Emile Kuri - WINNER
"BRIGADOON" Art Direction: Cedric Gibbons, Preston Ames; Set Decoration: Edwin B. Willis, Keogh Gleason
"DESIREE" Art Direction: Lyle Wheeler, Leland Fuller; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"RED GARTERS" Art Direction: Hal Pereira, Roland Anderson; Set Decoration: Sam Comer, Ray Moyer
"A STAR IS BORN" Art Direction: Malcolm Bert, Gene Allen, Irene Sharaff; Set Decoration: George James Hopkins

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"ON THE WATERFRONT" Boris Kaufman - WINNER
"THE COUNTRY GIRL" John F. Warren
"EXECUTIVE SUITE" George Folsey
"ROGUE COP" John Seitz
"SABRINA" Charles Lang, Jr.

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"THREE COINS IN THE FOUNTAIN" Milton Krasner - WINNER
"THE EGYPTIAN" Leon Shamroy
"REAR WINDOW" Robert Burks
"SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS" George Folsey
"THE SILVER CHALICE" William V. Skall

  • COSTUME DESIGN (BLACK-AND-WHITE)

"SABRINA" Edith Head - WINNER
"THE EARRINGS OF MADAME DE..." Georges Annenkov, Rosine Delamare
"EXECUTIVE SUITE" Helen Rose
"INDISCRETION OF AN AMERICAN WIFE" Christian Dior
"IT SHOULD HAPPEN TO YOU" Jean Louis

  • COSTUME DESIGN (COLOR)

"GATE OF HELL" Sanzo Wada - WINNER
"BRIGADOON" Irene Sharaff
"DESIREE" Desiree
"A STAR IS BORN" Jean Louis, Mary Ann Nyberg, Irene Sharaff
"THERE'S NO BUSINESS LIKE SHOW BUSINESS" Charles LeMaire, Travilla, Miles White

  • DIRECTING

"ON THE WATERFRONT" Elia Kazan - WINNER
"THE COUNTRY GIRL" George Seaton
"THE HIGH AND THE MIGHTY" William Wellman
"REAR WINDOW" Alfred Hitchcock
"SABRINA" Billy Wilder

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"THE VANISHING PRAIRIE" Walt Disney, Producer - WINNER
"THE STRATFORD ADVENTURE" Guy Glover, Producer

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"THURSDAY'S CHILDREN" World Wide Pictures and Morse Films - WINNER
"JET CARRIER" Otto Lang, Producer
"REMBRANDT: A SELF-PORTRAIT" Morrie Roizman, Producer

  • FILM EDITING

"ON THE WATERFRONT" Gene Milford - WINNER
"THE CAINE MUTINY" William A. Lyon, Henry Batista
"THE HIGH AND THE MIGHTY" Ralph Dawson
"SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS" Ralph E. Winters
"20,000 LEAGUES UNDER THE SEA" Elmo Williams

  • HONORARY AWARD

"THE LITTLE KIDNAPPERS" Special Award - WINNER

  • HONORARY FOREIGN LANGUAGE FILM AWARD

"GATE OF HELL" Special Award - WINNER

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE HIGH AND THE MIGHTY" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE CAINE MUTINY" Max Steiner
"GENEVIEVE" Larry Adler
"ON THE WATERFRONT" Leonard Bernstein
"THE SILVER CHALICE" Franz Waxman

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS" Adolph Deutsch, Saul Chaplin - WINNER
"CARMEN JONES" Herschel Burke Gilbert
"THE GLENN MILLER STORY" Joseph Gershenson, Henry Mancini
"A STAR IS BORN" Ray Heindorf
"THERE'S NO BUSINESS LIKE SHOW BUSINESS" Alfred Newman, Lionel Newman

  • MUSIC (SONG)

"Three Coins In The Fountain" in "Three Coins in the Fountain" Music by Jule Styne; Lyrics by Sammy Cahn - WINNER
"Count Your Blessings Instead Of Sheep" in "White Christmas" Music and Lyrics by Irving Berlin
"The High And The Mighty" in "The High and the Mighty" Music by Dimitri Tiomkin; Lyrics by Ned Washington
"Hold My Hand" in "Susan Slept Here" Music and Lyrics by Jack Lawrence and Richard Myers
"The Man That Got Away" in "A Star Is Born" Music by Harold Arlen; Lyrics by Ira Gershwin

  • BEST MOTION PICTURE

"ON THE WATERFRONT" Sam Spiegel, Producer - WINNER
"THE CAINE MUTINY" Stanley Kramer, Producer
"THE COUNTRY GIRL" William Perlberg, Producer
"SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS" Jack Cummings, Producer
"THREE COINS IN THE FOUNTAIN" Sol C. Siegel, Producer

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"WHEN MAGOO FLEW" Stephen Bosustow, Producer - WINNER
"CRAZY MIXED UP PUP" Walter Lantz, Producer
"PIGS IS PIGS" Walt Disney, Producer
"SANDY CLAWS" Edward Selzer, Producer
"TOUCHÉ, PUSSY CAT" Fred Quimby, Producer

  • SHORT SUBJECT (ONE-REEL)

"THIS MECHANICAL AGE" Robert Youngson, Producer - WINNER
"THE FIRST PIANO QUARTETTE" Otto Lang, Producer
"THE STRAUSS FANTASY" Johnny Green, Producer

  • SHORT SUBJECT (TWO-REEL)

"A TIME OUT OF WAR" Denis Sanders and Terry Sanders, Producers - WINNER
"BEAUTY AND THE BULL" Cedric Francis, Producer
"JET CARRIER" Otto Lang, Producer
"SIAM" Walt Disney, Producer

  • SOUND RECORDING

"THE GLENN MILLER STORY" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director - WINNER
"BRIGADOON" Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Wesley C. Miller, Sound Director
"THE CAINE MUTINY" Columbia Studio Sound Department, John P. Livadary, Sound Director
"REAR WINDOW" Paramount Studio Sound Department, Loren L. Ryder, Sound Director
"SUSAN SLEPT HERE" RKO Radio Studio Sound Department, John O. Aalberg, Sound Director

  • SPECIAL EFFECTS

"20,000 LEAGUES UNDER THE SEA" Walt Disney Studios - WINNER
"HELL AND HIGH WATER" 20th Century-Fox Studio
"THEM!" Warner Bros. Studio

  • WRITING (MOTION PICTURE STORY)

"BROKEN LANCE" Philip Yordan - WINNER
"BREAD, LOVE AND DREAMS" Ettore Margadonna
"FORBIDDEN GAMES" François Boyer
"NIGHT PEOPLE" Jed Harris, Tom Reed
"THERE'S NO BUSINESS LIKE SHOW BUSINESS" Lamar Trotti

  • WRITING (SCREENPLAY)

"THE COUNTRY GIRL" George Seaton - WINNER
"THE CAINE MUTINY" Stanley Roberts
"REAR WINDOW" John Michael Hayes
"SABRINA" Billy Wilder, Samuel Taylor, Ernest Lehman
"SEVEN BRIDES FOR SEVEN BROTHERS" Albert Hackett, Frances Goodrich, Dorothy Kingsley

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY)

"ON THE WATERFRONT" Budd Schulberg - WINNER
"THE BAREFOOT CONTESSA" Joseph L. Mankiewicz
"GENEVIEVE" William Rose
"THE GLENN MILLER STORY" Valentine Davies, Oscar Brodney
"KNOCK ON WOOD" Norman Panama, Melvin Frank

34

Best Film Releases of the 50s

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...