Personal Lists featuring...

Borat Subsequent Moviefilm 2020

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
3

HollyWood Movies updated Hourly based on Popularity

2

The complete list of MOVIES and SHOWS for the 78th Annual Golden Globe Awards.

01, 02, 03, 04 & 05: BEST MOTION PICTURE – DRAMA -> Winner: 01 - Nomadland;
06, 07, 08, 09 & 10: BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 06 - Borat Subsequent Moviefilm;

01, 04, 11, 12 & 13: BEST ACTRESS – DRAMA -> Winner: 12 - The United States vs. Billie Holiday (Andra Day);
02, 03, 11, 14 & 15: BEST ACTOR – DRAMA -> Winner: 11 - Ma Rainey's Black Bottom (Chadwick Boseman);
06, 08, 16, 17 & 18: BEST ACTRESS – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 17 - I Care A Lot (Rosamund Pike);
06, 07, 09, 10 & 19: BEST ACTOR – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 06 - Borat Subsequent Moviefilm (Sacha Baron Cohen);

02, 03, 15, 20 & 21: BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 15 - The Mauritanian (Jodie Foster);
07, 22, 23, 24 & 25: BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 22 - Judas and the Black Messiah (Daniel Kaluuya);

01, 02, 04, 05 & 25: BEST DIRECTOR -> Winner: 01 - Nomadland (Chloé Zhao);
01, 02, 03, 04 & 05: BEST SCREENPLAY -> Winner: 05 - The Trial of the Chicago 7 (Aaron Sorkin);

26, 27, 28, 29 & 30: BEST MOTION PICTURE - ANIMATED -> Winner: 29 - Soul;

31, 32, 33, 34 & 35: BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE -> Winner: 34 - Minari;

02, 21, 29, 36 & 37: BEST ORIGINAL SCORE -> Winner: 29 - Soul;
05, 12, 22, 25 & 33: BEST ORIGINAL SONG -> Winner: 33 - The Life Ahead (Seen);

38, 39, 40, 41 & 42: BEST TELEVISION SERIES – DRAMA -> Winner: 38 - The Crown;
43, 44, 45, 46 & 47: BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 46 - Schitt's Creek;
48, 49, 50, 51 & 52: BEST TELEVISION LIMITED SERIES -> Winner: 49 - The Queen's Gambit;

48, 49, 51, 52 & 53: BEST TELEVISION ACTRESS - LIMITED SERIES -> Winner: 49 - The Queen's Gambit (Anya Taylor-Joy);
51, 54, 55, 56 & 57: BEST TELEVISION ACTOR - LIMITED SERIES -> Winner: 56 - I Know This Much Is True (Mark Ruffalo);

38, 38, 41, 42 & 58: BEST TELEVISION ACTRESS – DRAMA -> Winner: 38 - The Crown (Emma Corrin);
38, 41, 59, 60 & 61: BEST TELEVISION ACTOR – DRAMA -> Winner: 38 - The Crown (Josh O'Connor);

43, 44, 45, 46 & 62: BEST TELEVISION ACTRESS – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 46 - Schitt's Creek (Catherine O'Hara);
45, 46, 47, 63 & 64: BEST TELEVISION ACTOR – MUSICAL OR COMEDY -> Winner: 47 - Ted Lasso (Jason Sudeikis);

38, 38, 41, 42 & 46: BEST TELEVISION ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 38 - The Crown (Gillian Anderson);
46, 50, 51, 54 & 65: BEST TELEVISION ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 50 - Small Axe (John Boyega).

Special Awards:

Jane Fonda: Cecil B. deMille Award
Norman Lear: Carol Burnett Award

Tip: Pick a movie/show and search (ctrl+f) by its list number to view all its nominations & wins above,
e.g. search 01 to view all nominations & wins for "Nomadland".

9
18

Pulled from Rotten Tomatoes Top Movies section:
http://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/?year=2020

UPDATED: 2/22/22

7

Every Monday IMDb updates their weekly most popular movies. Here is a list of every movie appearing throughout 2021.

2

Best Picture

The Father
Judas and the Black Messiah
Mank
Minari
Nomadland
Promising Young Woman

Director
Lee Isaac Chung, “Minari”
Emerald Fennell, “Promising Young Woman”
David Fincher, “Mank”
Thomas Vinterberg, “Another Round”
Chloé Zhao, “Nomadland”

Actor in a leading role
Riz Ahmed, “Sound of Metal”
Chadwick Boseman, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Anthony Hopkins, “The Father”
Gary Oldman, “Mank”
Steven Yeun, “Minari”

Actress in a leading role
Viola Davis, “Ma Rainey’s Black Bottom”
Andra Day, “The United States vs. Billie Holiday”
Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”
Frances McDormand, “Nomadland”
Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Actor in a supporting role
Sacha Baron Cohen, “The Trial of the Chicago 7"
Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”
Leslie Odom Jr., “One Night in Miami”
Paul Raci, “Sound of Metal”
LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Actress in a supporting role
Maria Bakalova, “Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
Glenn Close, “Hillbilly Elegy”
Olivia Colman, “The Father”
Amanda Seyfried, “Mank”
Yuh-Jung Youn, “Minari”

Animated feature
“Onward”
“Over the Moon”
“A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon”
“Soul”
“Wolfwalkers”

Animated short film
“Burrow”
“Genius Loci”
“If Anything Happens I Love You”
“Opera”
“Yes-People”

Cinematography
“Judas and the Black Messiah”
“Mank”
“News of the World”
“Nomadland”
“The Trial of the Chicago 7"

Costume design
“Emma”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Mulan”
“Pinocchio”

Documentary feature
“Collective”
“Crip Camp”
“The Mole Agent”
“My Octopus Teacher”
“Time”

Documentary short subject
“Colette”
“A Concerto Is a Conversation”
“Do Not Split”
“Hunger Ward”
“A Love Song for Latasha”

Film editing
“The Father”
“Nomadland”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7"

International feature
“Another Round” (Denmark)
“Better Days” (Hong Kong)
“Collective” (Romania)
“The Man Who Sold His Skin” (Tunisia)
“Quo Vadis, Aida?” (Bosnia and Herzegovina)

Live action short film
“Feeling Through”
“The Letter Room”
“The Present”
“Two Distant Strangers”
“White Eye”

Makeup and hairstyling
“Emma”
“Hillbilly Elegy”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“Pinocchio”

Music (original score)
“Da 5 Bloods”
“Mank”
“Minari”
“News of the World”
“Soul”

Music (original song)
“Fight For You” from “Judas and the Black Messiah”
“Hear My Voice” from “The Trial of the Chicago 7”
“Husavik” from “Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga”
“Io Sì (Seen)” from “The Life Ahead (La Vita Davanti a Se)”
“Speak Now” from “One Night in Miami...”

Production design
“The Father”
“Ma Rainey’s Black Bottom”
“Mank”
“News of the World”
“Tenet”

Sound
“Greyhound”
“Mank”
“News of the World”
“Soul”
“Sound of Metal”

Visual effects
“Love and Monsters”
“The Midnight Sky”
“Mulan”
“The One and Only Ivan”
“Tenet”

Writing (Adapted screenplay)
“Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan”
“The Father “
“Nomadland”
“One Night in Miami”
“The White Tiger”

Writing (Original screenplay)
“Judas and the Black Messiah”
“Minari”
“Promising Young Woman”
“Sound of Metal”
“The Trial of the Chicago 7"

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
108

93rd Academy Awards - The Oscars 2021 nominees and winners:
- Best Picture: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08. | 01 - Nomadland.
- Best Directing: 01, 03, 05, 08, 09. | 01 - Nomadland (Chloé Zhao).
- Best Actor: 02, 03, 04, 08, 10. | 02 - The Father (Anthony Hopkins).
- Best Actress: 01, 05, 10, 11, 12. | 01 - Nomadland (Frances McDormand).
- Best Supporting Actor: 04, 06, 07 (2), 13. | 07 - Judas and the Black Messiah (Daniel Kaluuya).
- Best Supporting Actress: 02, 03, 08, 14, 15. | 03 - Minari (Yuh-Jung Youn).
- Best Original Screenplay: 03, 04, 05, 06, 07. | 05 - Promising Young Woman (Emerald Fennell).
- Best Adapted Screenplay: 01, 02, 13, 14, 16. | 02 - The Father (Florian Zeller, Christopher Hampton).
- Best Cinematography: 01, 06, 07, 08, 17. | 08 - Mank (Erik Messerschmidt).
- Best Film Editing: 01, 02, 04, 05, 06. | 04 - Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen).
- Best Foreign Language Film: 09, 18, 19, 20, 21. | 09 - Another Round.
- Best Production Design: 02, 08, 10, 17, 22. | 08 - Mank.
- Best Costume Design: 08, 10, 23, 24, 25. | 10 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Makeup and Hairstyling: 08, 10, 15, 23, 24. | 10 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Music, Original Score: 03, 08, 17, 26, 27. | 27 - Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste).
- Best Music, Original Song: 06, 07, 13, 28, 29. | 07 - Judas and the Black Messiah ("Fight for You").
- Best Sound: 04, 08, 17, 27, 30. | 04 - Sound of Metal.
- Best Visual Effects: 22, 25, 31, 32, 33. | 22 - Tenet.
- Best Animated Film: 27, 34, 35, 36, 37. | 27 - Soul.
- Best Documentary, Feature: 21, 38, 39, 40, 41. | 41 - My Octopus Teacher.
- Best Documentary, Short Subject: 42, 43, 44, 45, 46. | 44 - Colette.
- Best Short Film, Live Action: 47, 48, 49, 50, 51. | 51 - Two Distant Strangers.
- Best Short Film, Animated: 52, 53, 54, 55, 56. | 52 - If Anything Happens I Love You.

31

List of nominees and winners.

  • ACTOR IN A LEADING ROLE

RIZ AHMED "Sound of Metal"
CHADWICK BOSEMAN "Ma Rainey's Black Bottom"
ANTHONY HOPKINS "The Father" - WINNER
GARY OLDMAN "Mank"
STEVEN YEUN "Minari"

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

SACHA BARON COHEN "The Trial of the Chicago 7"
DANIEL KALUUYA "Judas and the Black Messiah" - WINNER
LESLIE ODOM, JR. "One Night in Miami..."
PAUL RACI "Sound of Metal"
LAKEITH STANFIELD "Judas and the Black Messiah"

  • ACTRESS IN A LEADING ROLE

VIOLA DAVIS "Ma Rainey's Black Bottom"
ANDRA DAY "The United States vs. Billie Holiday"
VANESSA KIRBY "Pieces of a Woman"
FRANCES MCDORMAND "Nomadland"- WINNER
CAREY MULLIGAN "Promising Young Woman"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

MARIA BAKALOVA "Borat Subsequent Moviefilm: Delivery of Prodigious Bribe to American Regime for Make Benefit Once Glorious Nation of Kazakhstan"
GLENN CLOSE "Hillbilly Elegy"
OLIVIA COLMAN "The Father"
AMANDA SEYFRIED "Mank"
YUH-JUNG YOUN "Minari" - WINNER

  • ANIMATED FEATURE FILM

"ONWARD" Dan Scanlon and Kori Rae
"OVER THE MOON" Glen Keane, Gennie Rim and Peilin Chou
"A SHAUN THE SHEEP MOVIE: FARMAGEDDON" Richard Phelan, Will Becher and Paul Kewley
"SOUL" Pete Docter and Dana Murray - WINNER
"WOLFWALKERS" Tomm Moore, Ross Stewart, Paul Young and Stéphan Roelants

  • CINEMATOGRAPHY

"JUDAS AND THE BLACK MESSIAH" Sean Bobbitt
"MANK" Erik Messerschmidt - WINNER
"NEWS OF THE WORLD" Dariusz Wolski
"NOMADLAND" Joshua James Richards
"THE TRIAL OF THE CHICAGO 7" Phedon Papamichael

  • COSTUME DESIGN

"EMMA" Alexandra Byrne
"MA RAINEY'S BLACK BOTTOM" Ann Roth - WINNER
"MANK" Trish Summerville
"MULAN" Bina Daigeler
"PINOCCHIO" Massimo Cantini Parrini

  • DIRECTING

"ANOTHER ROUND" Thomas Vinterberg
"MANK" David Fincher
"MINARI" Lee Isaac Chung
"NOMADLAND" Chloé Zhao - WINNER
"PROMISING YOUNG WOMAN" Emerald Fennell

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"COLLECTIVE" Alexander Nanau and Bianca Oana
"CRIP CAMP" Nicole Newnham, Jim LeBrecht and Sara Bolder
"THE MOLE AGENT" Maite Alberdi and Marcela Santibáñez
"MY OCTOPUS TEACHER" Pippa Ehrlich, James Reed and Craig Foster - WINNER
"TIME" Garrett Bradley, Lauren Domino and Kellen Quinn

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"COLETTE" Anthony Giacchino and Alice Doyard - WINNER
"A CONCERTO IS A CONVERSATION" Ben Proudfoot and Kris Bowers
"DO NOT SPLIT" Anders Hammer and Charlotte Cook
"HUNGER WARD" Skye Fitzgerald and Michael Scheuerman
"A LOVE SONG FOR LATASHA" Sophia Nahli Allison and Janice Duncan

  • FILM EDITING

"THE FATHER" Yorgos Lamprinos
"NOMADLAND" Chloé Zhao
"PROMISING YOUNG WOMAN" Frédéric Thoraval
"SOUND OF METAL" Mikkel E. G. Nielsen - WINNER
"THE TRIAL OF THE CHICAGO 7" Alan Baumgarten

  • INTERNATIONAL FEATURE FILM

"ANOTHER ROUND" Denmark - WINNER
"BETTER DAYS" Hong Kong
"COLLECTIVE" Romania
"THE MAN WHO SOLD HIS SKIN" Tunisia
"QUO VADIS, AIDA?" Bosnia and Herzegovina

  • MAKEUP AND HAIRSTYLING

"EMMA" Marese Langan, Laura Allen and Claudia Stolze
"HILLBILLY ELEGY" Eryn Krueger Mekash, Matthew Mungle and Patricia Dehaney
"MA RAINEY'S BLACK BOTTOM" Sergio Lopez-Rivera, Mia Neal and Jamika Wilson - WINNER
"MANK" Gigi Williams, Kimberley Spiteri and Colleen LaBaff
"PINOCCHIO" Mark Coulier, Dalia Colli and Francesco Pegoretti

  • MUSIC (ORIGINAL SCORE)

"DA 5 BLOODS" Terence Blanchard
"MANK" Trent Reznor and Atticus Ross
"MINARI" Emile Mosseri
"NEWS OF THE WORLD" James Newton Howard
"SOUL" Trent Reznor, Atticus Ross and Jon Batiste - WINNER

  • MUSIC (ORIGINAL SONG)

"FIGHT FOR YOU" from "Judas and the Black Messiah"; Music by H.E.R. and Dernst Emile II; Lyric by H.E.R. and Tiara Thomas - WINNER
"HEAR MY VOICE" from "The Trial of the Chicago 7"; Music by Daniel Pemberton; Lyric by Daniel Pemberton and Celeste Waite
"HUSAVIK" from "Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga"; Music and Lyric by Savan Kotecha, Fat Max Gsus and Rickard Göransson
"IO SÌ (SEEN)" from "The Life Ahead" ("La Vita Davanti a Se"); Music by Diane Warren; Lyric by Diane Warren and Laura Pausini
"SPEAK NOW" from "One Night in Miami..."; Music and Lyric by Leslie Odom, Jr. and Sam Ashworth

  • BEST PICTURE

"THE FATHER" David Parfitt, Jean-Louis Livi and Philippe Carcassonne, Producers
"JUDAS AND THE BLACK MESSIAH" Shaka King, Charles D. King and Ryan Coogler, Producers
"MANK" Ceán Chaffin, Eric Roth and Douglas Urbanski, Producers
"MINARI" Christina Oh, Producer
"NOMADLAND" Frances McDormand, Peter Spears, Mollye Asher, Dan Janvey and Chloé Zhao, Producers - WINNER
"PROMISING YOUNG WOMAN" Ben Browning, Ashley Fox, Emerald Fennell and Josey McNamara, Producers
"SOUND OF METAL" Bert Hamelinck and Sacha Ben Harroche, Producers
"THE TRIAL OF THE CHICAGO 7" Marc Platt and Stuart Besser, Producers

  • PRODUCTION DESIGN

"THE FATHER" Production Design: Peter Francis; Set Decoration: Cathy Featherstone
"MA RAINEY'S BLACK BOTTOM" Production Design: Mark Ricker; Set Decoration: Karen O'Hara and Diana Stoughton
"MANK" Production Design: Donald Graham Burt; Set Decoration: Jan Pascale - WINNER
"NEWS OF THE WORLD" Production Design: David Crank; Set Decoration: Elizabeth Keenan
"TENET" Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Kathy Lucas

  • SHORT FILM (ANIMATED)

"BURROW" Madeline Sharafian and Michael Capbarat
"GENIUS LOCI" Adrien Mérigeau and Amaury Ovise
"IF ANYTHING HAPPENS I LOVE YOU" Will McCormack and Michael Govier - WINNER
"OPERA" Erick Oh
"YES-PEOPLE" Gísli Darri Halldórsson and Arnar Gunnarsson

  • SHORT FILM (LIVE ACTION)

"FEELING THROUGH" Doug Roland and Susan Ruzenski
"THE LETTER ROOM" Elvira Lind and Sofia Sondervan
"THE PRESENT" Farah Nabulsi
"TWO DISTANT STRANGERS" Travon Free and Martin Desmond Roe - WINNER
"WHITE EYE" Tomer Shushan and Shira Hochman

  • SOUND

"GREYHOUND" Warren Shaw, Michael Minkler, Beau Borders and David Wyman
"MANK" Ren Klyce, Jeremy Molod, David Parker, Nathan Nance and Drew Kunin
"NEWS OF THE WORLD" Oliver Tarney, Mike Prestwood Smith, William Miller and John Pritchett
"SOUL" Ren Klyce, Coya Elliott and David Parker
"SOUND OF METAL" Nicolas Becker, Jaime Baksht, Michelle Couttolenc, Carlos Cortés and Phillip Bladh - WINNER

  • VISUAL EFFECTS

"LOVE AND MONSTERS" Matt Sloan, Genevieve Camilleri, Matt Everitt and Brian Cox
"THE MIDNIGHT SKY" Matthew Kasmir, Christopher Lawrence, Max Solomon and David Watkins
"MULAN" Sean Faden, Anders Langlands, Seth Maury and Steve Ingram
"THE ONE AND ONLY IVAN" Nick Davis, Greg Fisher, Ben Jones and Santiago Colomo Martinez
"TENET" Andrew Jackson, David Lee, Andrew Lockley and Scott Fisher - WINNER

  • WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)

"BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM: DELIVERY OF PRODIGIOUS BRIBE TO AMERICAN REGIME FOR MAKE BENEFIT ONCE GLORIOUS NATION OF KAZAKHSTAN" Screenplay by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Peter Baynham & Erica Rivinoja & Dan Mazer & Jena Friedman & Lee Kern; Story by Sacha Baron Cohen & Anthony Hines & Dan Swimer & Nina Pedrad
"THE FATHER" Screenplay by Christopher Hampton and Florian Zeller - WINNER
"NOMADLAND" Written for the screen by Chloé Zhao
"ONE NIGHT IN MIAMI..." Screenplay by Kemp Powers
"THE WHITE TIGER" Written for the screen by Ramin Bahrani

  • WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)

"JUDAS AND THE BLACK MESSIAH" Screenplay by Will Berson & Shaka King; Story by Will Berson & Shaka King and Kenny Lucas & Keith Lucas
"MINARI" Written by Lee Isaac Chung
"PROMISING YOUNG WOMAN" Written by Emerald Fennell - WINNER
"SOUND OF METAL" Screenplay by Darius Marder & Abraham Marder; Story by Darius Marder & Derek Cianfrance
"THE TRIAL OF THE CHICAGO 7" Written by Aaron Sorkin

110

2021 BAFTA Awards nominees and winners:
- Best Film: 01, 02, 03, 04, 05. | 01 - Nomadland
- Best British Film of the Year: 02, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 12. | 04 - Promising Young Woman.
- Best Director: 01, 07, 13, 14, 15, 16. | 01 - Nomadland (Chloé Zhao).
- Best Leading Actor: 02, 05, 14, 17, 18, 19. | 02 - The Father (Anthony Hopkins).
- Best Leading Actress: 01, 07, 10, 20, 21, 22. | 01 - Nomadland (Frances McDormand).
- Best Supporting Actor: 08, 13, 17, 23, 24, 25. | 23 - Judas and the Black Messiah (Daniel Kaluuya).
- Best Supporting Actress: 07, 08, 13, 23, 26, 27. | 13 - Minari (Yuh-Jung Youn).
- Best Original Screenplay: 03, 04, 07, 14, 28. | 04 - Promising Young Woman (Emerald Fennell).
- Best Adapted Screenplay: 01, 02, 05, 06, 19. | 02 - The Father (Christopher Hampton, Florian Zeller).
- Best Cinematography: 01, 05, 23, 28, 29. | 01 - Nomadland (Joshua James Richards).
- Best Editing: 01, 02, 03, 04, 17. | 17 - Sound of Metal (Mikkel E.G. Nielsen).
- Best Film not in the English Language: 13, 14, 16, 30, 31. | 14 - Another Round (Thomas Vinterberg).
- Best Production Design: 02, 06, 28, 29, 32. | 28 - Mank.
- Best Costume Design: 06, 18, 28, 33, 34. | 18 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Make Up/Hair: 06, 18, 28, 35, 36. | 18 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Original Score: 04, 13, 28, 29, 37. | 37 - Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste).
- Best Sound: 01, 17, 29, 37, 38. | 17 - Sound of Metal.
- Best Special Visual Effects: 38, 39, 40, 41, 42. | 39 - Tenet.
- Best Animated Film: 37, 43, 44. | 37 - Soul.
- Best Documentary: 45, 46, 47, 48, 49. | 49 - My Octopus Teacher.
- Best Debut by a British Writer, Director or Producer: 07, 09, 10, 11, 50. | 10 - His House (Remi Weekes).
- EE Rising Star Award: 07, 09, 10, 24, 27. | 07 - Rocks (Bukky Bakray).
- Best Casting: 04, 07, 08, 13, 23. | 07 - Rocks.
- Best British Short Film: 51, 52, 53, 54, 55. | 51 - The Present.
- Best British Short Animation: 56, 57, 58. | 58 - The Owl and the Pussycat.

112

2021 Critics Choice Awards nominees and winners:
- Best Picture: 01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08, 09, 10. | 01 - Nomadland.
- Best Director: 01, 02, 03, 05, 07, 08, 10. | 01 - Nomadland (Chloé Zhao).
- Best Actor: 02, 04, 06, 07, 09, 10, 11, 12. | 06 - Ma Rainey's Black Bottom (Chadwick Boseman).
- Best Actress: 01, 05, 06, 13, 14, 15, 16. | 05 - Promising Young Woman (Carey Mulligan).
- Best Supporting Actor: 03, 04, 08, 10, 17, 18. | 17 - Judas and the Black Messiah (Daniel Kaluuya).
- Best Supporting Actress: 02, 07, 11, 15, 19, 20. | 19 - Borat Subsequent Moviefilm (Maria Bakalova).
- Best Original Screenplay: 02, 03, 04, 05, 07, 14. | 05 - Promising Young Woman (Emerald Fennell).
- Best Adapted Screenplay: 01, 06, 08, 09, 11, 21. | 01 - Nomadland (Chloé Zhao).
- Best Cinematography: 01, 02, 07, 09, 10, 21, 22. | 01 - Nomadland (Joshua James Richards).
- Best Editing: 01, 03, 04, 07, 11, 22. | 03 - The Trial of the Chicago 7 and 04 - Sound of Metal.
- Best Foreign Language Film: 02, 23, 24, 25, 26, 27. | 02 - Minari.
- Best Comedy: 18, 19, 28, 29, 30, 31. | 28 - Palm Springs.
- Best Production Design: 06, 07, 09, 22, 32, 33. | 07 - Mank.
- Best Costume Design: 05, 06, 07, 32, 33, 34. | 06 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Hair & Makeup: 05, 06, 07, 13, 20, 32. | 06 - Ma Rainey's Black Bottom.
- Best Score: 02, 07, 09, 22, 35, 36. | 35 - Soul (Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste).
- Best Song: 08, 13, 17, 25, 37, 38. | 08 - One Night in Miami... ("Speak Now").
- Best Visual Effects: 07, 22, 34, 36, 39, 40, 41. | 22 - Tenet.
- Best Young Actor/Actress: 02, 09, 14, 25, 36, 42. | 12 - Minari (Alan S. Kim).
- Best Acting Ensemble: 02, 03, 06, 08, 10, 17. | 03 - The Trial of the Chicago 7.
- Best Movie Made for Television: 43, 44, 45, 46, 47, 48. | 43 - Hamilton.
- Best Comedy Special: 49, 50, 51, 52, 53, 54. | 49 - Jerry Seinfeld: 23 Hours to Kill and 50 - Michelle Buteau: Welcome to Buteaupia.

3

Source: https://editorial.rottentomatoes.com/guide/the-best-movies-of-2020/

Last updated 2022-03-10

2

List of all the movies presented on the podcast "Un film pour ce soir" (https://play.acast.com/s/un-film-pour-ce-soir)

15

Too funny to be true.... or is it?

29

As listed by Otavio Uga at https://www.youtube.com/watch?v=npaHRsaOxIQ

Organized by genre:
1-8 - Action / Adventure
9-16 - Animation
17-24 - Comedy
25-32 - Documentary
33-40 - Drama
41-48 - Foreign drama
49-56 - Suspense
57-64 - Horror

2
2

Released=Yes
Type=Movies, Short Films, TV Movies, Documentaries, Videos
Release Year>=2013
IMDB Rating>=6.0
IMDB Votes>=25000 (>=10000 for the last 6 months)

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...