Personal Lists featuring...

Boundin' 2003

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
1

This list of films includes offerings from Walt Disney Studios, Walt Disney Animation Studios, Pixar Animation Studios, Fox, Disney Channel, ABC Family, National Geographic, Marvel Studios, and Star Wars.

Updated Jun 12 recently added Disney+ Original Content

17

Pulled from https://reelgood.com/source/disney_plus

UPDATED: 10/9/2021

15

Academy Award for Best Animated Short Film (Winners & Nominees)

3

HollyWood Movies updated Hourly based on Popularity

1

List of Academy Award-winning since 1994 in:
- Best Picture - Best Director
- Best Actor/Actress - Best Supporting Actor/Actress
- Best Original Screenplay - Best Adapted Screenplay
- Best Animated Feature Film - Best Animated Short Film
- Best Documentary Feature - Best Documentary Short Subject
- Best Live Action Short Film - Best International Feature Film
- Best Original Score - Best Original Song
- Best Sound Editing - Best Sound Mixing
- Best Production Design - Best Cinematography
- Best Makeup and Hairstyling - Best Costume Design
- Best Film Editing - Best Visual Effects

The list includes also nominations in the same categories.

7

All original shorts, feature-related shorts, and SparkShorts from Pixar Animation Studios, ordered by release date.

6

Outros 50 filmes para você assistir antes de morrer. O vídeo estará no canal Nerd Rabugento em breve.

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
51

List of Pixar films and shorts, in release order

Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Pixar_films
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Pixar_shorts

Not Included:
Animation tests, commercials, and other short clips (https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Pixar_shorts#Other_work)

Changelog:
2021-01-29 Added: Luca (TBR), Turning Red (TBR), Lightyear (TBR), Out (Short), Burrow (Short), Pixar Popcorn (Series)
2020-04-01 Added: Mr. Incredible and Pals, Lamp Life, Forky Asks a Question, Soul (TBR)
2019-02-12 Added Toy Story 4, Onward, Bao, various SparkShorts, Auntie Edna

Tags:
#studio #release_order #continuing

7

Chronological order of PIXAR movies and shorts based on the Pixar Theory.

38

List of Nominees and Winners.

  • Actor in a Leading Role

Johnny Depp in "Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl"
Ben Kingsley in "House of Sand and Fog"
Jude Law in "Cold Mountain"
Bill Murray in "Lost in Translation"
Sean Penn in "Mystic River" - WINNER

  • Actor in a Supporting Role

Alec Baldwin in "The Cooler"
Benicio Del Toro in "21 Grams"
Djimon Hounsou in "In America"
Tim Robbins in "Mystic River" - WINNER
Ken Watanabe in "The Last Samurai"

  • Actress in a Leading Role

Keisha Castle-Hughes in "Whale Rider"
Diane Keaton in "Something’s Gotta Give"
Samantha Morton in "In America"
Charlize Theron in "Monster" - WINNER
Naomi Watts in "21 Grams"

  • Actress in a Supporting Role

Shohreh Aghdashloo in "House of Sand and Fog"
Patricia Clarkson in "Pieces of April"
Marcia Gay Harden in "Mystic River"
Holly Hunter in "Thirteen"
Renée Zellweger in "Cold Mountain" - WINNER

  • Animated Feature Film

"Brother Bear" Aaron Blaise and Robert Walker
"Finding Nemo" Andrew Stanton - WINNER
"The Triplets of Belleville" Sylvain Chomet

  • Art Direction

"Girl with a Pearl Earring" Art Direction: Ben Van Os; Set Decoration: Cecile Heideman
"The Last Samurai" Art Direction: Lilly Kilvert; Set Decoration: Gretchen Rau
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Art Direction: Grant Major; Set Decoration: Dan Hennah and Alan Lee - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Art Direction: William Sandell; Set Decoration: Robert Gould
"Seabiscuit" Art Direction: Jeannine Oppewall; Set Decoration: Leslie Pope

  • Cinematography

"City of God" Cesar Charlone
"Cold Mountain" John Seale
"Girl with a Pearl Earring" Eduardo Serra
"Master and Commander: The Far Side of the World" Russell Boyd - WINNER
"Seabiscuit" John Schwartzman

  • Costume Design

"Girl with a Pearl Earring" Dien van Straalen
"The Last Samurai" Ngila Dickson
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Ngila Dickson and Richard Taylor - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Wendy Stites
"Seabiscuit" Judianna Makovsky

  • Directing

"City of God" Fernando Meirelles
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Peter Jackson - WINNER
"Lost in Translation" Sofia Coppola
"Master and Commander: The Far Side of the World" Peter Weir
"Mystic River" Clint Eastwood

  • Documentary (Feature)

"Balseros" Carlos Bosch and Josep Maria Domenech
"Capturing the Friedmans" Andrew Jarecki and Marc Smerling
"The Fog of War" Errol Morris and Michael Williams - WINNER
"My Architect" Nathaniel Kahn and Susan R. Behr
"The Weather Underground" Sam Green and Bill Siegel

  • Documentary (Short Subject)

"Asylum" Sandy McLeod and Gini Reticker
"Chernobyl Heart" Maryann DeLeo - WINNER
"Ferry Tales" Katja Esson

  • Film Editing

"City of God" Daniel Rezende
"Cold Mountain" Walter Murch
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Jamie Selkirk - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Lee Smith
"Seabiscuit" William Goldenberg

  • Foreign Language Film

"The Barbarian Invasions" Canada - WINNER
"Evil" Sweden
"The Twilight Samurai" Japan
"Twin Sisters" The Netherlands
"Zelary" Czech Republic

  • Makeup

"The Lord of the Rings: The Return of the King" Richard Taylor and Peter King - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Edouard Henriques III and Yolanda Toussieng
"Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" Ve Neill and Martin Samuel

  • Music (Original Score)

"Big Fish" Danny Elfman
"Cold Mountain" Gabriel Yared
"Finding Nemo" Thomas Newman
"House of Sand and Fog" James Horner
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Howard Shore - WINNER

  • Music (Original Song)

"Belleville Rendez-vous" from "The Triplets of Belleville" Music by Benoît Charest; Lyric by Sylvain Chomet
"Into the West" from "The Lord of the Rings: The Return of the King" Music and Lyric by Fran Walsh and Howard Shore and Annie Lennox - WINNER
"A Kiss at the End of the Rainbow" from "A Mighty Wind" Music and Lyric by Michael McKean and Annette O’Toole
"Scarlet Tide" from "Cold Mountain" Music and Lyric by T Bone Burnett and Elvis Costello
"You Will Be My Ain True Love" from "Cold Mountain" Music and Lyric by Sting

  • Best Picture

"The Lord of the Rings: The Return of the King" Barrie M. Osborne, Peter Jackson and Fran Walsh, Producers - WINNER
"Lost in Translation" Ross Katz and Sofia Coppola, Producers
"Master and Commander: The Far Side of the World" Samuel Goldwyn, Jr., Peter Weir and Duncan Henderson, Producers
"Mystic River" Robert Lorenz, Judie G. Hoyt and Clint Eastwood, Producers
"Seabiscuit" Kathleen Kennedy, Frank Marshall and Gary Ross, Producers

  • Short Film (Animated)

"Boundin’" Bud Luckey
"Destino" Dominique Monfery and Roy Edward Disney
"Gone Nutty" Carlos Saldanha and John C. Donkin
"Harvie Krumpet" Adam Elliot - WINNER
"Nibbles" Chris Hinton

  • Short Film (Live Action)

"Die Rote Jacke (The Red Jacket)" Florian Baxmeyer
"Most (The Bridge)" Bobby Garabedian and William Zabka
"Squash" Lionel Bailliu
"(A) Torzija [(A) Torsion]" Stefan Arsenijevic
"Two Soldiers" Aaron Schneider and Andrew J. Sacks - WINNER

  • Sound Editing

"Finding Nemo" Gary Rydstrom and Michael Silvers
"Master and Commander: The Far Side of the World" Richard King - WINNER
"Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" Christopher Boyes and George Watters II

  • Sound Mixing

"The Last Samurai" Andy Nelson, Anna Behlmer and Jeff Wexler
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Christopher Boyes, Michael Semanick, Michael Hedges and Hammond Peek - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Paul Massey, D.M. Hemphill and Arthur Rochester
"Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" Christopher Boyes, David Parker, David Campbell and Lee Orloff
"Seabiscuit" Andy Nelson, Anna Behlmer and Tod A. Maitland

  • Visual Effects

"The Lord of the Rings: The Return of the King" Jim Rygiel, Joe Letteri, Randall William Cook and Alex Funke - WINNER
"Master and Commander: The Far Side of the World" Dan Sudick, Stefen Fangmeier, Nathan McGuinness and Robert Stromberg
"Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl" John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and Terry Frazee

  • Writing (Adapted Screenplay)

"American Splendor" Written by Robert Pulcini and Shari Springer Berman
"City of God" Screenplay by Braulio Mantovani
"The Lord of the Rings: The Return of the King" Screenplay by Fran Walsh, Philippa Boyens and Peter Jackson - WINNER
"Mystic River" Screenplay by Brian Helgeland
"Seabiscuit" Written for the Screen by Gary Ross

  • Writing (Original Screenplay)

"The Barbarian Invasions" Written by Denys Arcand
"Dirty Pretty Things" Written by Steven Knight
"Finding Nemo" Screenplay by Andrew Stanton, Bob Peterson and David Reynolds; Original Story by Andrew Stanton
"In America" Written by Jim Sheridan, Naomi Sheridan and Kirsten Sheridan
"Lost in Translation" Written by Sofia Coppola - WINNER

8

Pixar animated shorts including Cars Toons and Toy Story Toons.

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Pixar_shorts

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...