PosterPoster

Personal Lists featuring...

Guardians of the Galaxy Vol. 2 2017

28
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Per blu-ray.com
http://www.blu-ray.com/movies/search.php?action=search&ultrahd=1&sortby=recentlyaddeddesc

UPDATED 4/16/18

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Chronological order

(If you are new to MCU, then you should start with; Iron Man, The Incredible Hulk,
Iron Man 2, Thor, Captain America and then Agent Carter.)


Includes:

  • All Movies
  • Marvel One-Shots
    • Agent Carter
    • A Funny Thing Happened on the Way to Thor's Hammer
    • The Consultant
    • Item 47
    • All Hail the King
  • Specials/Shorts
    • WHIH World News
    • Slingshot
  • Netflix Series
    • Marvel's Agent Carter
    • Marvel's Daredevil
    • Marvel's Jessica Jones
    • Marvel's Luke Cage
    • Marvel's Iron Fist
    • Marvel's Defenders
    • Marvel's The Punisher
  • ABC
    • Marvel's Inhumans
    • Marvel's Agents of S.H.I.E.L.D.
  • Hulu
    • Marvel's Runaways
  • Freeform
    • Marvel's Cloak & Dagger

Stark Expo 1974 - commercial for Stark Expo 1974 in Flushing Meadows in New York.
There are four different Stark Expo 2010 videos:

  • Stark Expo 2010 - CordCo
  • Stark Expo 2010 - Fujikawa
  • Stark Expo 2010 - Better Living Through Technology
  • Stark Expo 2010 - Accutech

They take place during Iron Man 2 and you can easily find them by googling for them.

S.H.I.E.L.D spin-off mini-series Slingshot can be found at ABC's youtube channel.


Marvel Cinematic Universe (#1-4) tie-in comics :

  • Avengers: Road to Marvel's The Avengers:
    • Iron Man: I Am Iron Man! #1-2
    • Iron Man 2: Public Identity #1-3
    • Iron Man 2: Agents of S.H.I.E.L.D. #1
    • Captain America: First Vengeance #1-4
  • Marvel's The Avengers Prelude: Fury's Big Week:
    • The Avengers - Prelude: Fury's Big Week #1-4
  • Marvel's The Avengers Prelude: Black Widow Strikes:
    • The Avengers - Prelude: Black Widow Strikes #1-3
  • Marvel's Iron Man 3 Prelude:
    • Iron Man 2 Adaptation #1-2
    • Iron Man 3 Prelude #1-2
  • Marvel's Thor: The Dark World Prelude:
    • Thor Adaptation #1-2
    • Thor: The Dark World Prelude #1-2
  • Marvel's Captain America: The Winter Soldier Prelude:
    • Captain America: The First Avenger Adaptation #1-2
    • Captain America: The Winter Soldier Infinite #1
  • Marvel's Guardians of the Galaxy Prelude:
    • Guardians of the Galaxy – Dangerous Prey Infinite #1
    • Guardians of the Galaxy Prelude #1-2
  • Marvel's Avengers: Age of Ultron Prelude:
    • The Avengers Adaptation #1-2
    • Avengers: Age of Ultron – This Sceptre'd Isle Infinite #1
  • Marvel's Ant-Man Prelude:
    • Ant-Man Prelude #1-2
    • Ant-Man – Scott Lang: Small Time Infinite #1
  • Marvel's Jessica Jones Prelude:
    • Marvel's Jessica Jones #1
  • Captain America: Civil War Prelude:
    • Captain America: Civil War Prelude #1-4
    • Captain America: Civil War Prelude Infinite #1
  • Doctor Strange Prelude:
    • Marvel's Doctor Strange Prelude #1-2
    • Marvel's Doctor Strange Prelude Infinite Comic – The Zealot #1
  • Guardians of the Galaxy Vol. 2 Prelude:
    • Marvel's Guardians of the Galaxy Vol. 2 Prelude #1-2
  • Spider-Man: Homecoming Prelude:
    • Spider-Man: Homecoming Prelude #1-2
  • Thor: Ragnarok Prelude:
    • Marvel's Thor: Ragnarok Prelude #1-4
  • Marvel's Black Panther Prelude:
    • Marvel's Black Panther Prelude #1-2
  • Marvel's Avengers: Infinity War Prelude:
    • Avengers - Infinity War: Prelude #1-2

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The All-Time Worldwide Box office list includes movies that have grossed over $200,000,000 at the box office during their theatrical runs. Only theatrical box office receipts (movie ticket sales) are included, video rentals, television rights and other revenues are thus ignored. The total may include theatrical re-release receipts. Figures are not adjusted for inflation.

8
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Pulled from Rotten Tomatoes Top Movies section:
http://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/?year=2017

UPDATED: 4/16/18

3
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

All movies that are nomited for something in the 90th Academy Awards

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The complete list of movies for the Oscar 2018.

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08 & 09: BEST PICTURE -> Winner: 08 - The Shape of Water;

01, 02, 04, 06 & 10: BEST ACTOR IN A LEADING ROLE -> Winner: 02 - Darkest Hour (Gary Oldman);
05, 07, 08, 09 & 11: BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE -> Winner: 09 - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Frances McDormand);

08, 09, 09, 12 & 13: BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 09 - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Sam Rockwell);
05, 06, 08, 11 & 14: BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 11 - I, Tonya (Allison Janney);

15, 16, 17, 18 & 19: BEST ANIMATED FEATURE FILM -> Winner: 17 - Coco;

02, 03, 08, 14 & 20: BEST CINEMATOGRAPHY -> Winner: 20 - Blade Runner 2049;
06, 08, 20, 21 & 22: BEST COSTUME DESIGN -> Winner: 06 - Phantom Thread;

03, 04, 05, 06 & 08: BEST DIRECTING -> Winner: 08 - The Shape of Water (Guillermo del Toro);

23, 24, 25, 26 & 27: BEST DOCUMENTARY FEATURE -> Winner: 25 - Icarus;
28, 29, 30, 31 & 32: BEST DOCUMENTARY SHORT -> Winner: 29 - Heaven Is a Traffic Jam on the 405;

03, 08, 09, 11 & 33 : BEST FILM EDITING -> Winner: 03 - Dunkirk;

34, 35, 36, 37 & 38: BEST FOREIGN LANGUAGE FILM -> Winner: 34 - A Fantastic Woman;

02, 22 & 39: BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING -> Winner: 02 - Darkest Hour;

03, 06, 08, 09 & 40: BEST MUSIC - ORIGINAL SCORE -> Winner: 08 - The Shape of Water;
01, 14, 17, 41 & 42: BEST MUSIC - ORIGINAL SONG -> Winner: 17 - Coco (Remember Me);

02, 03, 08, 20 & 21: BEST PRODUCTION DESIGN -> Winner: 08 - The Shape of Water;

43, 44, 45, 46 & 47: BEST SHORT FILM - ANIMATED -> Winner: 43 - Dear Basketball;
48, 49, 50, 51 & 52: BEST SHORT FILM - LIVE ACTION -> Winner: 51 - The Silent Child;

03, 08, 20, 33 & 40: BEST SOUND EDITING -> Winner: 03 - Dunkirk;
03, 08, 20, 33 & 40: BEST SOUND MIXING -> Winner: 03 - Dunkirk;

20, 40, 53, 54 & 55: BEST VISUAL EFFECTS -> Winner: 20 - Blade Runner 2049;

01, 14, 56, 57 & 58: BEST WRITING - ADAPTED SCREENPLAY -> Winner: 01 - Call Me by Your Name;
04, 05, 08, 09 & 59: BEST WRITING - ORIGINAL SCREENPLAY -> Winner: 04 - Get Out.

Tip: Pick a movie and search (ctrl+f) by the number to view all its nominations above,
e.g. search 01 to view all nominations & wins for "Call Me by Your Name".

16
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

per http://www.boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=2017&p=.htm

created 1/5/18
updated 1/31/18:
Removed: The Circle, Baahubali 2: The Conclusion, CHiPs, Only the Brave
Added: The Post, The Shape of Water, Molly’s Game, All the Money in the World

23
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of films based on Marvel Comics

7
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Marvel Cinematic Universe by release date.

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Here's how to watch the entire Marvel Cinematic Universe in chronological order
Including all the movies, TV shows and one-shots. You might need to take the whole summer off.

Please send errors to jaybcarey [ a ] hotmail [ dot ] com

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of Nominees and Winners.

  • ACTOR IN A LEADING ROLE

TIMOTHÉE CHALAMET "Call Me by Your Name"
DANIEL DAY-LEWIS "Phantom Thread"
DANIEL KALUUYA "Get Out"
GARY OLDMAN "Darkest Hour" - WINNER
DENZEL WASHINGTON "Roman J. Israel, Esq."

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

WILLEM DAFOE "The Florida Project"
WOODY HARRELSON "Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
RICHARD JENKINS "The Shape of Water"
CHRISTOPHER PLUMMER "All the Money in the World"
SAM ROCKWELL "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" - WINNER

  • ACTRESS IN A LEADING ROLE

SALLY HAWKINS "The Shape of Water"
FRANCES MCDORMAND "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" - WINNER
MARGOT ROBBIE "I, Tonya"
SAOIRSE RONAN "Lady Bird"
MERYL STREEP "The Post"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

MARY J. BLIGE "Mudbound"
ALLISON JANNEY "I, Tonya" - WINNER
LESLEY MANVILLE "Phantom Thread"
LAURIE METCALF "Lady Bird"
OCTAVIA SPENCER "The Shape of Water"

  • ANIMATED FEATURE FILM

"THE BOSS BABY" Tom McGrath and Ramsey Naito
"THE BREADWINNER" Nora Twomey and Anthony Leo
"COCO" Lee Unkrich and Darla K. Anderson - WINNER
"FERDINAND" Carlos Saldanha
"LOVING VINCENT" Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

  • CINEMATOGRAPHY

"BLADE RUNNER 2049" Roger A. Deakins - WINNER
"DARKEST HOUR" Bruno Delbonnel
"DUNKIRK" Hoyte van Hoytema
"MUDBOUND" Rachel Morrison
"THE SHAPE OF WATER" Dan Laustsen

  • COSTUME DESIGN

"BEAUTY AND THE BEAST" Jacqueline Durran
"DARKEST HOUR" Jacqueline Durran
"PHANTOM THREAD" Mark Bridges - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Luis Sequeira
"VICTORIA & ABDUL" Consolata Boyle

  • DIRECTING

"DUNKIRK" Christopher Nolan
"GET OUT" Jordan Peele
"LADY BIRD" Greta Gerwig
"PHANTOM THREAD" Paul Thomas Anderson
"THE SHAPE OF WATER" Guillermo del Toro - WINNER

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL" Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
"FACES PLACES" Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
"ICARUS" Bryan Fogel and Dan Cogan - WINNER
"LAST MEN IN ALEPPO" Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
"STRONG ISLAND" Yance Ford and Joslyn Barnes

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"EDITH+EDDIE" Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
"HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405" Frank Stiefel - WINNER
"HEROIN(E)" Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
"KNIFE SKILLS" Thomas Lennon
"TRAFFIC STOP" Kate Davis and David Heilbroner

  • FILM EDITING

"BABY DRIVER" Paul Machliss and Jonathan Amos
"DUNKIRK" Lee Smith - WINNER
"I, TONYA" Tatiana S. Riegel
"THE SHAPE OF WATER" Sidney Wolinsky
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Jon Gregory

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"A FANTASTIC WOMAN" Chile - WINNER
"THE INSULT" Lebanon
"LOVELESS" Russia
"ON BODY AND SOUL" Hungary
"THE SQUARE" Sweden

  • MAKEUP AND HAIRSTYLING

"DARKEST HOUR" Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick - WINNER
"VICTORIA & ABDUL" Daniel Phillips and Lou Sheppard
"WONDER" Arjen Tuiten

  • MUSIC (ORIGINAL SCORE)

"DUNKIRK" Hans Zimmer
"PHANTOM THREAD" Jonny Greenwood
"THE SHAPE OF WATER" Alexandre Desplat - WINNER
"STAR WARS: THE LAST JEDI" John Williams
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Carter Burwell

  • MUSIC (ORIGINAL SONG)

"MIGHTY RIVER" from "Mudbound"; Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
"MYSTERY OF LOVE" from "Call Me by Your Name"; Music and Lyric by Sufjan Stevens
"REMEMBER ME" from "Coco"; Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez - WINNER
"STAND UP FOR SOMETHING" from "Marshall"; Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
"THIS IS ME" from "The Greatest Showman"; Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

  • BEST PICTURE

"CALL ME BY YOUR NAME" Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
"DARKEST HOUR" Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
"DUNKIRK" Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
"GET OUT" Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
"LADY BIRD" Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill, Producers
"PHANTOM THREAD" JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
"THE POST" Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
"THE SHAPE OF WATER" Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers - WINNER
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

  • PRODUCTION DESIGN

"BEAUTY AND THE BEAST" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"BLADE RUNNER 2049" Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
"DARKEST HOUR" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"DUNKIRK" Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
"THE SHAPE OF WATER" Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin - WINNER

  • SHORT FILM (ANIMATED)

"DEAR BASKETBALL" Glen Keane and Kobe Bryant - WINNER
"GARDEN PARTY" Victor Caire and Gabriel Grapperon
"LOU" Dave Mullins and Dana Murray
"NEGATIVE SPACE" Max Porter and Ru Kuwahata
"REVOLTING RHYMES" Jakob Schuh and Jan Lachauer

  • SHORT FILM (LIVE ACTION)

"DEKALB ELEMENTARY" Reed Van Dyk
"THE ELEVEN O'CLOCK" Derin Seale and Josh Lawson
"MY NEPHEW EMMETT" Kevin Wilson, Jr.
"THE SILENT CHILD" Chris Overton and Rachel Shenton - WINNER
"WATU WOTE/ALL OF US" Katja Benrath and Tobias Rosen

  • SOUND EDITING

"BABY DRIVER" Julian Slater
"BLADE RUNNER 2049" Mark Mangini and Theo Green
"DUNKIRK" Richard King and Alex Gibson - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
"STAR WARS: THE LAST JEDI" Matthew Wood and Ren Klyce

  • SOUND MIXING

"BABY DRIVER" Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
"BLADE RUNNER 2049" Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
"DUNKIRK" Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
"STAR WARS: THE LAST JEDI" David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

  • VISUAL EFFECTS

"BLADE RUNNER 2049" John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover - WINNER
"GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2" Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
"KONG: SKULL ISLAND" Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
"STAR WARS: THE LAST JEDI" Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
"WAR FOR THE PLANET OF THE APES" Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

  • WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)

"CALL ME BY YOUR NAME" Screenplay by James Ivory - WINNER
"THE DISASTER ARTIST" Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
"LOGAN" Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
"MOLLY'S GAME" Written for the screen by Aaron Sorkin
"MUDBOUND" Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

  • WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)

"THE BIG SICK" Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
"GET OUT" Written by Jordan Peele - WINNER
"LADY BIRD" Written by Greta Gerwig
"THE SHAPE OF WATER" Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Written by Martin McDonagh

Loading...