All credits go to IMDb user: RDLongoria
Includes both documentaries and fictional movies.
HollyWood Movies based on Popularity
Academy Award for Best Documentary in Short Subject (Winners & Nominees)
List of Nominees and Winners.
Dustin Hoffman in "Tootsie"
Ben Kingsley in "Gandhi" - WINNER
Jack Lemmon in "Missing"
Paul Newman in "The Verdict"
Peter O'Toole in "My Favorite Year"
Charles Durning in "The Best Little Whorehouse in Texas"
Louis Gossett, Jr. in "An Officer and a Gentleman" - WINNER
John Lithgow in "The World According to Garp"
James Mason in "The Verdict"
Robert Preston in "Victor/Victoria"
Julie Andrews in "Victor/Victoria"
Jessica Lange in "Frances"
Sissy Spacek in "Missing"
Meryl Streep in "Sophie’s Choice" - WINNER
Debra Winger in "An Officer and a Gentleman"
Glenn Close in "The World According to Garp"
Teri Garr in "Tootsie"
Jessica Lange in "Tootsie" - WINNER
Kim Stanley in "Frances"
Lesley Ann Warren in "Victor/Victoria"
"Annie" Art Direction: Dale Hennesy; Set Decoration: Marvin March
"Blade Runner" Art Direction: Lawrence G. Paull, David L. Snyder; Set Decoration: Linda DeScenna
"Gandhi" Art Direction: Stuart Craig, Bob Laing; Set Decoration: Michael Seirton
- WINNER
"La Traviata" Art Direction: Franco Zeffirelli; Set Decoration: Gianni Quaranta
"Victor/Victoria" Art Direction: Rodger Maus, Tim Hutchinson, William Craig Smith; Set Decoration: Harry Cordwell
"Das Boot" Jost Vacano
"E.T. The Extra-Terrestrial" Allen Daviau
"Gandhi" Billy Williams, Ronnie Taylor - WINNER
"Sophie’s Choice" Nestor Almendros
"Tootsie" Owen Roizman
"Gandhi" John Mollo, Bhanu Athaiya - WINNER
"La Traviata" Piero Tosi
"Sophie’s Choice" Albert Wolsky
"Tron" Elois Jenssen, Rosanna Norton
"Victor/Victoria" Patricia Norris
"Das Boot" Wolfgang Petersen
"E.T. The Extra-Terrestrial" Steven Spielberg
"Gandhi" Richard Attenborough - WINNER
"Tootsie" Sydney Pollack
"The Verdict" Sidney Lumet
"After the Axe" Sturla Gunnarsson and Steve Lucas, Producers
"Ben’s Mill" John Karol and Michel Chalufour, Producers
"In Our Water" Meg Switzgable, Producer
"Just Another Missing Kid" John Zaritsky, Producer - WINNER
"A Portrait of Giselle" Joseph Wishy, Producer
"Gods of Metal" Robert Richter, Producer
"If You Love This Planet" Edward Le Lorrain and Terri Nash, Producers - WINNER
"The Klan: A Legacy of Hate in America" Charles Guggenheim and Werner Schumann, Producers
"To Live or Let Die" Freida Lee Mock, Producer
"Traveling Hopefully" John G. Avildsen, Producer
"Das Boot" Hannes Nikel
"E.T. The Extra-Terrestrial" Carol Littleton
"Gandhi" John Bloom - WINNER
"An Officer and a Gentleman" Peter Zinner
"Tootsie" Fredric Steinkamp, William Steinkamp
"Alsino and the Condor" Nicaragua
"Coup de Torchon ("Clean Slate")" France
"The Flight of the Eagle" Sweden
"Private Life" Union of Soviet Socialist Republics
"Volver a Empezar ("To Begin Again")" Spain - WINNER
"Gandhi" Tom Smith
"Quest for Fire" Sarah Monzani, Michèle Burke - WINNER
"E.T. The Extra-Terrestrial" John Williams - WINNER
"Gandhi" Ravi Shankar, George Fenton
"An Officer and a Gentleman" Jack Nitzsche
"Poltergeist" Jerry Goldsmith
"Sophie’s Choice" Marvin Hamlisch
"Annie" Adaptation Score by Ralph Burns
"One from the Heart" Song Score by Tom Waits
"Victor/Victoria" Song Score by Henry Mancini and Leslie Bricusse; Adaptation Score by Henry Mancini - WINNER
"Eye of the Tiger" from "Rocky III" Music and Lyric by Jim Peterik and Frankie Sullivan III
"How Do You Keep the Music Playing?" from "Best Friends" Music by Michel Legrand; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman
"If We Were In Love" from "Yes, Giorgio" Music by John Williams; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman
"It Might Be You" from "Tootsie" Music by Dave Grusin; Lyric by Alan Bergman and Marilyn Bergman
"Up Where We Belong" from "An Officer and a Gentleman" Music by Jack Nitzsche and Buffy Sainte-Marie; Lyric by Will Jennings - WINNER
"E.T. The Extra-Terrestrial" Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
"Gandhi" Richard Attenborough, Producer - WINNER
"Missing" Edward Lewis and Mildred Lewis, Producers
"Tootsie" Sydney Pollack and Dick Richards, Producers
"The Verdict" Richard D. Zanuck and David Brown, Producers
"The Great Cognito" Will Vinton, Producer
"The Snowman" John Coates, Producer
"Tango" Zbigniew Rybczynski, Producer - WINNER
"Ballet Robotique" Bob Rogers, Producer
"A Shocking Accident" Christine Oestreicher, Producer - WINNER
"The Silence" Michael Toshiyuki Uno and Joseph Benson, Producers
"Split Cherry Tree" Jan Saunders, Producer
"Sredni Vashtar" Andrew Birkin, Producer
"Das Boot" Milan Bor, Trevor Pyke, Mike Le-Mare
"E.T. The Extra-Terrestrial" Robert Knudson, Robert Glass, Don Digirolamo, Gene Cantamessa - WINNER
"Gandhi" Gerry Humphreys, Robin O’Donoghue, Jonathan Bates, Simon Kaye
"Tootsie" Arthur Piantadosi, Les Fresholtz, Dick Alexander, Les Lazarowitz
"Tron" Michael Minkler, Bob Minkler, Lee Minkler, Jim La Rue
"Das Boot" Mike Le-Mare
"E.T. The Extra-Terrestrial" Charles L. Campbell, Ben Burtt - WINNER
"Poltergeist" Stephen Hunter Flick, Richard L. Anderson
"Blade Runner" Douglas Trumbull, Richard Yuricich, David Dryer
"E.T. The Extra-Terrestrial" Carlo Rambaldi, Dennis Muren, Kenneth F. Smith - WINNER
"Poltergeist" Richard Edlund, Michael Wood, Bruce Nicholson
"Das Boot" Wolfgang Petersen
"Missing" Costa-Gavras, Donald Stewart - WINNER
"Sophie’s Choice" Alan J. Pakula
"The Verdict" David Mamet
"Victor/Victoria" Blake Edwards
"Diner" Barry Levinson
"E.T. The Extra-Terrestrial" Melissa Mathison
"Gandhi" John Briley - WINNER
"An Officer and a Gentleman" Douglas Day Stewart
"Tootsie" Screenplay by Larry Gelbart, Murray Schisgal; Story by Don McGuire, Larry Gelbart
All the Oscar winners in the Documentary (Short Subject) category (1941 - to date, reverse chronological order display).
Nominees list > https://trakt.tv/users/oropher_e/lists/academy-awards-best-documentary-short-subject-nominees?sort=rank,desc
PART 1 (1929-1946)
PART 2 (1947-1964)
PART 4 (1985-2002)
PART 5 (2003-2019)
PART 6 (2020-2024)
1-13 — 1965 Winners
14-56 — 1965 Nominees
57-71 — 1966 Winners
72-108 — 1966 Nominees
109-120 — 1967 Winners
121-160 — 1967 Nominees
161-174 — 1968 Winners
175-207 — 1968 Nominees
208-224 — 1969 Winners
225-258 — 1969 Nominees
259-272 — 1970 Winners
273-303 — 1970 Nominees
304-318 — 1971 Winners
319-351 — 1971 Nominees
352-364 — 1972 Winners
365-399 — 1972 Nominees
400-411 — 1973 Winners
412-446 — 1973 Nominees
447-459 — 1974 Winners
460-492 — 1974 Nominees
493-505 — 1975 Winners
506-541 — 1975 Nominees
542-553 — 1976 Winners
554-595 — 1976 Nominees
596-607 — 1977 Winners
608-645 — 1977 Nominees
646-657 — 1978 Winners
658-694 — 1978 Nominees
695-708 — 1979 Winners
709-742 — 1979 Nominees
743-755 — 1980 Winners
756-796 — 1980 Nominees
797-808 — 1981 Winners
809-844 — 1981 Nominees
845-855 — 1982 Winners
856-886 — 1982 Nominees
887-899 — 1983 Winners
900-933 — 1983 Nominees
934-944 — 1984 Winners
945-979 — 1984 Nominees
Academy award winners and nominees best film all catagories,
Tag: Documentary, 1500 Films
by xilfnepsVIP 5