PosterPoster

Personal Lists featuring...

Julia 1977

2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Movie and TV shows taken from rarbg rss feed every 4 hours starting 5/20/2019

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of the movies referenced in Gilmore Girls. Work in progress because I'm adding them as I watch them. They will be in order of when they are referenced. (Watched 7 others that are referenced later so will be added later so they are in the correct order.) Currently on movies referenced in 3x07.

Full reviews of each movie and how they are referenced can be found here: http://gilmoremovies.tumblr.com

57
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

In his Guide for the Film Fanatic (1986), Danny Peary provides short reviews for over 1600 “Must See” films.

104 movies missing. Imported from external source.

5
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

rarbg movies with seeds 2 or higher

78
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Trading on its impeccable reputation, Halliwell’s now presents it’s Top 1,000 favorite films. Starting at number 1,000, each entry includes a plot summary, cast and crew, awards, key critical comments, DVD and soundtrack availability, and a wealth of other interesting details. To supplement the countdown, there is commentary from film stars, show business personalities, well-known critics, and the movers and shakers in the film industry, each naming their favorite films or weighing in on Halliwell’s selection. Illustrated throughout with classic and modern film stills and posters, this is a book that every cinema fan will want to own. John Walker is one of Britain’s leading film critics.

The list has 42 extra films, because trilogies, or series, are counted as one entry (The Godfather, The Apu Trilogy, The Lord of the Rings, Antoine Doinel, Laurel and Hardy shorts, etc...)

Source: https://www.amazon.com/Halliwells-Top-1000-Ultimate-Countdown/dp/0007181655

42
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The Best Film as chosen by the British Academy of Film and Television Arts charity.

Source: http://www.imdb.com/awards-central/baftas/

29
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

This list contains all movies that have been nominated for Best Picture in the Academy Awards.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/Academy_Award_for_Best_Picture#Winners_and_nominees

42
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of Nominees and Winners.

  • Actor in a Leading Role

Woody Allen in "Annie Hall"
Richard Burton in "Equus"
Richard Dreyfuss in "The Goodbye Girl" - WINNER
Marcello Mastroianni in "A Special Day"
John Travolta in "Saturday Night Fever"

  • Actor in a Supporting Role

Mikhail Baryshnikov in "The Turning Point"
Peter Firth in "Equus"
Alec Guinness in "Star Wars"
Jason Robards in "Julia" - WINNER
Maximilian Schell in "Julia"

  • Actress in a Leading Role

Anne Bancroft in "The Turning Point"
Jane Fonda in "Julia"
Diane Keaton in "Annie Hall" - WINNER
Shirley MacLaine in "The Turning Point"
Marsha Mason in "The Goodbye Girl"

  • Actress in a Supporting Role

Leslie Browne in "The Turning Point"
Quinn Cummings in "The Goodbye Girl"
Melinda Dillon in "Close Encounters of the Third Kind"
Vanessa Redgrave in "Julia" - WINNER
Tuesday Weld in "Looking for Mr. Goodbar"

  • Art Direction

"Airport ’77" Art Direction: George C. Webb; Set Decoration: Mickey S. Michaels
"Close Encounters of the Third Kind" Art Direction: Joe Alves, Dan Lomino; Set Decoration: Phil Abramson
"The Spy Who Loved Me" Art Direction: Ken Adam, Peter Lamont; Set Decoration: Hugh Scaife
"Star Wars" Art Direction: John Barry, Norman Reynolds, Leslie Dilley; Set Decoration: Roger Christian - WINNER
"The Turning Point" Art Direction: Albert Brenner; Set Decoration: Marvin March

  • Cinematography

"Close Encounters of the Third Kind" Vilmos Zsigmond - WINNER
"Islands in the Stream" Fred J. Koenekamp
"Julia" Douglas Slocombe
"Looking for Mr. Goodbar" William A. Fraker
"The Turning Point" Robert Surtees

  • Costume Design

"Airport ’77" Edith Head, Burton Miller
"Julia" Anthea Sylbert
"A Little Night Music" Florence Klotz
"The Other Side of Midnight" Irene Sharaff
"Star Wars" John Mollo - WINNER

  • Directing

"Annie Hall" Woody Allen - WINNER
"Close Encounters of the Third Kind" Steven Spielberg
"Julia" Fred Zinnemann
"Star Wars" George Lucas
"The Turning Point" Herbert Ross

  • Documentary (Feature)

"The Children of Theatre Street" Robert Dornhelm and Earle Mack, Producers
"High Grass Circus" Bill Brind, Torben Schioler and Tony Ianzelo, Producers
"Homage to Chagall–The Colours of Love" Harry Rasky, Producer
"Union Maids" James Klein, Julia Reichert and Miles Mogulescu, Producers
"Who Are the Debolts? And Where Did They Get Nineteen Kids?" John Korty, Dan McCann and Warren L. Lockhart, Producers - WINNER

  • Documentary (Short Subject)

"Agueda Martinez: Our People, Our Country" Moctesuma Esparza, Producer
"First Edition" Helen Whitney and DeWitt L. Sage, Jr., Producers
"Gravity Is My Enemy" John Joseph and Jan Stussy, Producers - WINNER
"Of Time, Tombs and Treasure" James R. Messenger and Paul N. Raimondi, Producers
"The Shetland Experience" Douglas Gordon, Producer

  • Film Editing

"Close Encounters of the Third Kind" Michael Kahn
"Julia" Walter Murch
"Smokey and the Bandit" Walter Hannemann, Angelo Ross
"Star Wars" Paul Hirsch, Marcia Lucas, Richard Chew - WINNER
"The Turning Point" William Reynolds

  • Foreign Language Film

"Iphigenia" Greece
"Madame Rosa" France - WINNER
"Operation Thunderbolt" Israel
"A Special Day" Italy
"That Obscure Object of Desire" Spain

  • Music (Original Score)

"Close Encounters of the Third Kind" John Williams
"Julia" Georges Delerue
"Mohammad - Messenger of God" Maurice Jarre
"The Spy Who Loved Me" Marvin Hamlisch
"Star Wars" John Williams - WINNER

  • Music (Original Song Score and Its Adaptation or Adaptation Score)

"A Little Night Music" Adaptation Score by Jonathan Tunick - WINNER
"Pete’s Dragon" Song Score by Al Kasha and Joel Hirschhorn; Adaptation Score by Irwin Kostal
"The Slipper and the Rose–The Story of Cinderella" Song Score by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman; Adaptation Score by Angela Morley

  • Music (Original Song)

"Candle on the Water" from "Pete’s Dragon" Music and Lyrics by Al Kasha and Joel Hirschhorn
"Nobody Does It Better" from "The Spy Who Loved Me" Music by Marvin Hamlisch; Lyrics by Carole Bayer Sager
"The Slipper and the Rose Waltz (He Danced with Me/She Danced with Me)" from "The Slipper and the Rose–The Story of Cinderella" Music and Lyrics by Richard M. Sherman and Robert B. Sherman
"Someone’s Waiting for You" from "The Rescuers" Music by Sammy Fain; Lyrics by Carol Connors and Ayn Robbins
"You Light Up My Life" from "You Light Up My Life" Music and Lyrics by Joseph Brooks - WINNER

  • Best Picture

"Annie Hall" Charles H. Joffe, Producer - WINNER
"The Goodbye Girl" Ray Stark, Producer
"Julia" Richard Roth, Producer
"Star Wars" Gary Kurtz, Producer
"The Turning Point" Herbert Ross and Arthur Laurents, Producers

  • Short Film (Animated)

"The Bead Game" Ishu Patel, Producer
"The Doonesbury Special" John Hubley, Faith Hubley and Garry Trudeau, Producers
"Jimmy the C" James Picker, Robert Grossman and Craig Whitaker, Producers
"The Sand Castle" Co Hoedeman, Producer - WINNER

  • Short Film (Live Action)

"The Absent-Minded Waiter" William E. McEuen, Producer
"Floating Free" Jerry Butts, Producer
"I’ll Find a Way" Beverly Shaffer and Yuki Yoshida, Producers - WINNER
"Notes on the Popular Arts" Saul Bass, Producer
"Spaceborne" Philip Dauber, Producer

  • Sound

"Close Encounters of the Third Kind" Robert Knudson, Robert J. Glass, Don MacDougall, Gene S. Cantamessa
"The Deep" Walter Goss, Dick Alexander, Tom Beckert, Robin Gregory
"Sorcerer" Robert Knudson, Robert J. Glass, Richard Tyler, Jean-Louis Ducarme
"Star Wars" Don MacDougall, Ray West, Bob Minkler, Derek Ball - WINNER
"The Turning Point" Theodore Soderberg, Paul Wells, Douglas O. Williams, Jerry Jost

  • Visual Effects

"Close Encounters of the Third Kind" Roy Arbogast, Douglas Trumbull, Matthew Yuricich, Gregory Jein, Richard Yuricich
"Star Wars" John Stears, John Dykstra, Richard Edlund, Grant McCune, Robert Blalack - WINNER

  • Writing (Screenplay–based on material from another medium)

"Equus" Peter Shaffer
"I Never Promised You a Rose Garden" Gavin Lambert, Lewis John Carlino
"Julia" Alvin Sargent - WINNER
"Oh, God!" Larry Gelbart
"That Obscure Object of Desire" Luis Buñuel, Jean-Claude Carrière

  • Writing (Screenplay Written Directly for the Screen–based on factual material or on story material not previously published or produced)

"Annie Hall" Woody Allen, Marshall Brickman - WINNER
"The Goodbye Girl" Neil Simon
"The Late Show" Robert Benton
"Star Wars" George Lucas
"The Turning Point" Arthur Laurents

7
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of winners:
1937 — Gale Sondergaard in "Anthony Adverse"
1938 — Alice Brady in "In Old Chicago"
1939 — Fay Bainter in "Jezebel"
1940 — Hattie McDaniel in "Gone with the Wind"
1941 — Jane Darwell in "The Grapes of Wrath"
1942 — Mary Astor in "The Great Lie"
1943 — Teresa Wright in "Mrs. Miniver"
1943 — Katina Paxinou in "For Whom the Bell Tolls"
1945 — Ethel Barrymore in "None but the Lonely Heart"
1946 — Anne Revere in "National Velvet"
1947 — Anne Baxter in "The Razor's Edge"
1948 — Celeste Holm in "Gentleman's Agreement"
1949 — Claire Trevor in "Key Largo"
1950 — Mercedes McCambridge in "All the King's Men"
1951 — Josephine Hull in "Harvey"
1952 — Kim Hunter in "A Streetcar Named Desire"
1953 — Gloria Grahame in "The Bad and the Beautiful"
1954 — Donna Reed in "From Here to Eternity"
1955 — Eva Marie Saint in "On the Waterfront"
1956 — Jo Van Fleet in "East of Eden"
1957 — Dorothy Malone in "Written on the Wind"
1958 — Miyoshi Ukemi in "Sayonara"
1959 — Wendy Hiller in "Separate Tables"
1960 — Shelley Winters in "The Diary of Anne Frank"
1961 — Shilery Jones in "Elmer Gantry"
1962 — Rita Moreno in "West Side Story"
1963 — Patty Duke in "The Miracle Worker"
1964 — Margaret Rutherford in "The V.I.P.s"
1965 — Lila Kedrova in "Zorba the Greek"
1966 — Shelley Winters in "A Patch of Blue"
1967 — Sandy Dennis in "Who's Afraid of Virginia Woolf?"
1968 — Estelle Parsons in "Bonnie and Clyde"
1969 — Ruth Gordon in "Rosemary's Baby"
1970 — Goldie Hawn in "Cactus Flower"
1971 — Helen Hayes in "Airport"
1972 — Cloris Leachman in "The Last Picture Show"
1973 — Eileen Heckart in "Butterflies Are Free"
1974 — Tatum O'Neal in "Paper Moon"
1975 — Ingrid Bergman in "Murder on the Orient Express"
1976 — Lee Grant in "Shampoo"
1977 — Beatrice Straight in "Network"
1978 — Vanessa Redgrave in "Julia"
1979 — Maggie Smith in "California Suite"
1980 — Meryl Streep in "Kramer vs. Kramer"
1981 — Mary Steenburgen in "Melvin and Howard"
1982 — Maureen Stapleton in "Reds"
1983 — Jessica Lange in "Tootsie"
1984 — Linda Hunt in "The Year of Living Dangerously"
1985 — Peggy Ashcroft in "A Passage to India"
1986 — Anjelica Houston in "Prizzi's Honor"
1987 — Dianne Wiest in "Hannah and Her Sisters"
1988 — Olympia Dukakis in "Moonstruck"
1989 — Geena Davis in "The Accidental Tourist"
1990 — Brenda Fricker in "My Left Foot"
1991 — Whoopi Goldberg in "Ghost"
1992 — Mercedes Ruehl in "The Fisher King"
1993 — Marisa Tomei in "My Cousin Vinny"
1994 — Anna Paquin in "The Piano"
1995 — Dianne Wiest in "Bullets over Broadway"
1996 — Mira Sorvinino in "Mighty Aphrodite"
1997 — Juliette Binoche in "The English Patient"
1998 — Kim Basinger in "L.A. Confidential"
1999 — Judi Dench in "Shakespeare in Love"
2000 — Angelina Jolie in "Girl, Interrupted"
2001 — Marcia Gay Harden in "Pollock"
2002 — Jennifer Connely in "A Beautiful Mind"
2003 — Catherine Zeta-Jones in "Chicago"
2004 — Renée Zellweger in "Cold Mountain"
2005 — Cate Blanchett in "The Aviator"
2006 — Rachel Weisz in "The Constant Gardener"
2007 — Jennifer Hudson in "Dreamgirls"
2008 — Tilda Swinton in "Michael Clayton"
2009 — Penélope Cruz in "Vicky Cristina Barcelona"
2010 — Mo'Nique in "Precious"
2011 — Melissa Leo in "The Fighter"
2012 — Octavia Spencer in "The Help"
2013 — Anne Hathaway in "Les Misérables"
2014 — Lupita Nyong'o in "12 Years a Slave"
2015 — Patricia Arquette in "Boyhood"
2016 — Alicia Vikander in "The Danish Girl"
2017 — Viola Davis in "Fences"
2018 — Allison Janney in "I, Tonya"
2019 — Regina King in "If Beale Street Could Talk"

2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Movies nominated for the Oscars

30
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Best Film Releases of the 70s

18
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Contemporary Stage/Novel-to-Film

2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

A guide to films featured on You Must Remember This and/or recommended for classic movie lovers.

Loading...