PosterPoster

Personal Lists featuring...

Logan 2017

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The All-Time Worldwide Box office list includes movies that have grossed over $200,000,000 at the box office during their theatrical runs. Only theatrical box office receipts (movie ticket sales) are included, video rentals, television rights and other revenues are thus ignored. The total may include theatrical re-release receipts. Figures are not adjusted for inflation.

28
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Per blu-ray.com
http://www.blu-ray.com/movies/search.php?action=search&ultrahd=1&sortby=recentlyaddeddesc

UPDATED 4/23/18

3
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Chronological order on X-Men movies.


000 B.C - Apocalypse made the pyramids in Ancient Egypt
1832 - Wolverine was born (X-Men Origins: Wolverine)
1861-1865 - James Howlett and Victor Creed fight in Civil War (X-MO:W)
1917-1918 - WWI (X-MO:W)
1944 - Erik Lehnsherr is taken to Auschwitz
1962 - X-Men First Class (Cuban Missile Crisis)
1969-1971 - James & Victor fight in Vietnam (X-MO:W)
1972 - Logan quits Team X
1973 - Is where Wolverine was sent in Days of Future Past
Timeline Splits
(So, that's when things get a bit messy)


Original Timeline
1973, January 27
- Mystique assassinates Bolivar Trask in Paris.
- Trask Industries unveils the Sentinels Program.
- Sentinel: Mark I are created. Between 1973 and 1996, Trask Industries produces 8,732 Mark I Sentinels for the governments of the United States, China, Russia, Israel, Saudi Arabia, France, India and the United Kingdom.
November 22
- Erik Lehnsherr is publicly revealed as having participated in the John F. Kennedy assassination 10 years previously.
1979 - The Rest of XMO:W (leading up to the Three Mile Island Accident)
March 28 - Logan loses his memory
1986 - Charles Xavier and Erik Lehnsherr visit Jean Grey. (XM:TLS)
1996 - Young Angel cuts off his wings (XM:TLS)
2003 - Rest of X-Men (X-Men, X2: X-Men United: The Movie Prequel: Wolverine, X2: X-Men United: The Movie Prequel: Nightcrawler, X2: X-Men United.
2005 - X-Men: The Official Game (So yeah, the video game is also connected with the movies)
2006 - X-Men: The Last Stand
2011 - Angel is killed by Sentinels during an Occupy Wall Street march on the X-Mansio (X-M:DoFP)
2013 - The Wolverien
2015 - Professor X and Magneto meet Wolverine at an airport.
- Beast is killed by Human Majority protesters. (X-M:FC)
2023 - The X-Men send Wolverine back in time to stop Mystique from killing Bolivar Trask.
2030 - According to Trask Industries projections, homo sapiens may become extinct due to mutation.


Revised Timeline
1973, January 27
-The X-Men prevent Mystique from killing Bolivar Trask in Paris.
-Trask Industries unveils the Sentinels Program.
-Mystique spares Bolivar Trask at the White House.
-The Sentinels Program is cancelled. Bolivar Trask is arrested for selling military secrets.
-Mystique, under the guise of William Stryker, raises Logan from the Potomac River.
1983 - Apocalypse resurfaces
2023 - The X-Men (including Jean Grey and Cyclops) are all present at the X-Mansion.
2020 - Deadpool
2023 - The ending of DoFP (The future Wolverine wakes up form his time traveling adventures and finds that Jean Gray and Cyclops are alive. Future Xavier helps Wolverine to catch up what he missed out on since 1973.
2029 - Logan


19
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

https://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/?cmp=FBRT_Top100Films

UPDATED: 3/31/18

6
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Movies that are so insanely packed with things and ideas and visuals they become dense in one way or another.

  • Obviously subjective but not precisely my favourite movies.
  • Ordered alphabetically.

  • Suggestions welcomed but I'll have to see them to see if they fit my criteria.

3
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

All movies that are nomited for something in the 90th Academy Awards

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The complete list of movies for the Oscar 2018.

01, 02, 03, 04, 05, 06, 07, 08 & 09: BEST PICTURE -> Winner: 08 - The Shape of Water;

01, 02, 04, 06 & 10: BEST ACTOR IN A LEADING ROLE -> Winner: 02 - Darkest Hour (Gary Oldman);
05, 07, 08, 09 & 11: BEST ACTRESS IN A LEADING ROLE -> Winner: 09 - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Frances McDormand);

08, 09, 09, 12 & 13: BEST ACTOR IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 09 - Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Sam Rockwell);
05, 06, 08, 11 & 14: BEST ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE -> Winner: 11 - I, Tonya (Allison Janney);

15, 16, 17, 18 & 19: BEST ANIMATED FEATURE FILM -> Winner: 17 - Coco;

02, 03, 08, 14 & 20: BEST CINEMATOGRAPHY -> Winner: 20 - Blade Runner 2049;
06, 08, 20, 21 & 22: BEST COSTUME DESIGN -> Winner: 06 - Phantom Thread;

03, 04, 05, 06 & 08: BEST DIRECTING -> Winner: 08 - The Shape of Water (Guillermo del Toro);

23, 24, 25, 26 & 27: BEST DOCUMENTARY FEATURE -> Winner: 25 - Icarus;
28, 29, 30, 31 & 32: BEST DOCUMENTARY SHORT -> Winner: 29 - Heaven Is a Traffic Jam on the 405;

03, 08, 09, 11 & 33 : BEST FILM EDITING -> Winner: 03 - Dunkirk;

34, 35, 36, 37 & 38: BEST FOREIGN LANGUAGE FILM -> Winner: 34 - A Fantastic Woman;

02, 22 & 39: BEST MAKEUP AND HAIRSTYLING -> Winner: 02 - Darkest Hour;

03, 06, 08, 09 & 40: BEST MUSIC - ORIGINAL SCORE -> Winner: 08 - The Shape of Water;
01, 14, 17, 41 & 42: BEST MUSIC - ORIGINAL SONG -> Winner: 17 - Coco (Remember Me);

02, 03, 08, 20 & 21: BEST PRODUCTION DESIGN -> Winner: 08 - The Shape of Water;

43, 44, 45, 46 & 47: BEST SHORT FILM - ANIMATED -> Winner: 43 - Dear Basketball;
48, 49, 50, 51 & 52: BEST SHORT FILM - LIVE ACTION -> Winner: 51 - The Silent Child;

03, 08, 20, 33 & 40: BEST SOUND EDITING -> Winner: 03 - Dunkirk;
03, 08, 20, 33 & 40: BEST SOUND MIXING -> Winner: 03 - Dunkirk;

20, 40, 53, 54 & 55: BEST VISUAL EFFECTS -> Winner: 20 - Blade Runner 2049;

01, 14, 56, 57 & 58: BEST WRITING - ADAPTED SCREENPLAY -> Winner: 01 - Call Me by Your Name;
04, 05, 08, 09 & 59: BEST WRITING - ORIGINAL SCREENPLAY -> Winner: 04 - Get Out.

Tip: Pick a movie and search (ctrl+f) by the number to view all its nominations above,
e.g. search 01 to view all nominations & wins for "Call Me by Your Name".

8
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Pulled from Rotten Tomatoes Top Movies section:
http://www.rottentomatoes.com/top/bestofrt/?year=2017

UPDATED: 4/23/18

16
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

per http://www.boxofficemojo.com/yearly/chart/?yr=2017&p=.htm

created 1/5/18
updated 1/31/18:
Removed: The Circle, Baahubali 2: The Conclusion, CHiPs, Only the Brave
Added: The Post, The Shape of Water, Molly’s Game, All the Money in the World

4
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

All Media for the X-Men Universe. (Films and TV Shows)

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of Nominees and Winners.

  • ACTOR IN A LEADING ROLE

TIMOTHÉE CHALAMET "Call Me by Your Name"
DANIEL DAY-LEWIS "Phantom Thread"
DANIEL KALUUYA "Get Out"
GARY OLDMAN "Darkest Hour" - WINNER
DENZEL WASHINGTON "Roman J. Israel, Esq."

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

WILLEM DAFOE "The Florida Project"
WOODY HARRELSON "Three Billboards outside Ebbing, Missouri"
RICHARD JENKINS "The Shape of Water"
CHRISTOPHER PLUMMER "All the Money in the World"
SAM ROCKWELL "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" - WINNER

  • ACTRESS IN A LEADING ROLE

SALLY HAWKINS "The Shape of Water"
FRANCES MCDORMAND "Three Billboards outside Ebbing, Missouri" - WINNER
MARGOT ROBBIE "I, Tonya"
SAOIRSE RONAN "Lady Bird"
MERYL STREEP "The Post"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

MARY J. BLIGE "Mudbound"
ALLISON JANNEY "I, Tonya" - WINNER
LESLEY MANVILLE "Phantom Thread"
LAURIE METCALF "Lady Bird"
OCTAVIA SPENCER "The Shape of Water"

  • ANIMATED FEATURE FILM

"THE BOSS BABY" Tom McGrath and Ramsey Naito
"THE BREADWINNER" Nora Twomey and Anthony Leo
"COCO" Lee Unkrich and Darla K. Anderson - WINNER
"FERDINAND" Carlos Saldanha
"LOVING VINCENT" Dorota Kobiela, Hugh Welchman and Ivan Mactaggart

  • CINEMATOGRAPHY

"BLADE RUNNER 2049" Roger A. Deakins - WINNER
"DARKEST HOUR" Bruno Delbonnel
"DUNKIRK" Hoyte van Hoytema
"MUDBOUND" Rachel Morrison
"THE SHAPE OF WATER" Dan Laustsen

  • COSTUME DESIGN

"BEAUTY AND THE BEAST" Jacqueline Durran
"DARKEST HOUR" Jacqueline Durran
"PHANTOM THREAD" Mark Bridges - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Luis Sequeira
"VICTORIA & ABDUL" Consolata Boyle

  • DIRECTING

"DUNKIRK" Christopher Nolan
"GET OUT" Jordan Peele
"LADY BIRD" Greta Gerwig
"PHANTOM THREAD" Paul Thomas Anderson
"THE SHAPE OF WATER" Guillermo del Toro - WINNER

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"ABACUS: SMALL ENOUGH TO JAIL" Steve James, Mark Mitten and Julie Goldman
"FACES PLACES" Agnès Varda, JR and Rosalie Varda
"ICARUS" Bryan Fogel and Dan Cogan - WINNER
"LAST MEN IN ALEPPO" Feras Fayyad, Kareem Abeed and Søren Steen Jespersen
"STRONG ISLAND" Yance Ford and Joslyn Barnes

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"EDITH+EDDIE" Laura Checkoway and Thomas Lee Wright
"HEAVEN IS A TRAFFIC JAM ON THE 405" Frank Stiefel - WINNER
"HEROIN(E)" Elaine McMillion Sheldon and Kerrin Sheldon
"KNIFE SKILLS" Thomas Lennon
"TRAFFIC STOP" Kate Davis and David Heilbroner

  • FILM EDITING

"BABY DRIVER" Paul Machliss and Jonathan Amos
"DUNKIRK" Lee Smith - WINNER
"I, TONYA" Tatiana S. Riegel
"THE SHAPE OF WATER" Sidney Wolinsky
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Jon Gregory

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"A FANTASTIC WOMAN" Chile - WINNER
"THE INSULT" Lebanon
"LOVELESS" Russia
"ON BODY AND SOUL" Hungary
"THE SQUARE" Sweden

  • MAKEUP AND HAIRSTYLING

"DARKEST HOUR" Kazuhiro Tsuji, David Malinowski and Lucy Sibbick - WINNER
"VICTORIA & ABDUL" Daniel Phillips and Lou Sheppard
"WONDER" Arjen Tuiten

  • MUSIC (ORIGINAL SCORE)

"DUNKIRK" Hans Zimmer
"PHANTOM THREAD" Jonny Greenwood
"THE SHAPE OF WATER" Alexandre Desplat - WINNER
"STAR WARS: THE LAST JEDI" John Williams
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Carter Burwell

  • MUSIC (ORIGINAL SONG)

"MIGHTY RIVER" from "Mudbound"; Music and Lyric by Mary J. Blige, Raphael Saadiq and Taura Stinson
"MYSTERY OF LOVE" from "Call Me by Your Name"; Music and Lyric by Sufjan Stevens
"REMEMBER ME" from "Coco"; Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez - WINNER
"STAND UP FOR SOMETHING" from "Marshall"; Music by Diane Warren; Lyric by Lonnie R. Lynn and Diane Warren
"THIS IS ME" from "The Greatest Showman"; Music and Lyric by Benj Pasek and Justin Paul

  • BEST PICTURE

"CALL ME BY YOUR NAME" Peter Spears, Luca Guadagnino, Emilie Georges and Marco Morabito, Producers
"DARKEST HOUR" Tim Bevan, Eric Fellner, Lisa Bruce, Anthony McCarten and Douglas Urbanski, Producers
"DUNKIRK" Emma Thomas and Christopher Nolan, Producers
"GET OUT" Sean McKittrick, Jason Blum, Edward H. Hamm Jr. and Jordan Peele, Producers
"LADY BIRD" Scott Rudin, Eli Bush and Evelyn O'Neill, Producers
"PHANTOM THREAD" JoAnne Sellar, Paul Thomas Anderson, Megan Ellison and Daniel Lupi, Producers
"THE POST" Amy Pascal, Steven Spielberg and Kristie Macosko Krieger, Producers
"THE SHAPE OF WATER" Guillermo del Toro and J. Miles Dale, Producers - WINNER
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Graham Broadbent, Pete Czernin and Martin McDonagh, Producers

  • PRODUCTION DESIGN

"BEAUTY AND THE BEAST" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"BLADE RUNNER 2049" Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Alessandra Querzola
"DARKEST HOUR" Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"DUNKIRK" Production Design: Nathan Crowley; Set Decoration: Gary Fettis
"THE SHAPE OF WATER" Production Design: Paul Denham Austerberry; Set Decoration: Shane Vieau and Jeff Melvin - WINNER

  • SHORT FILM (ANIMATED)

"DEAR BASKETBALL" Glen Keane and Kobe Bryant - WINNER
"GARDEN PARTY" Victor Caire and Gabriel Grapperon
"LOU" Dave Mullins and Dana Murray
"NEGATIVE SPACE" Max Porter and Ru Kuwahata
"REVOLTING RHYMES" Jakob Schuh and Jan Lachauer

  • SHORT FILM (LIVE ACTION)

"DEKALB ELEMENTARY" Reed Van Dyk
"THE ELEVEN O'CLOCK" Derin Seale and Josh Lawson
"MY NEPHEW EMMETT" Kevin Wilson, Jr.
"THE SILENT CHILD" Chris Overton and Rachel Shenton - WINNER
"WATU WOTE/ALL OF US" Katja Benrath and Tobias Rosen

  • SOUND EDITING

"BABY DRIVER" Julian Slater
"BLADE RUNNER 2049" Mark Mangini and Theo Green
"DUNKIRK" Richard King and Alex Gibson - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Nathan Robitaille and Nelson Ferreira
"STAR WARS: THE LAST JEDI" Matthew Wood and Ren Klyce

  • SOUND MIXING

"BABY DRIVER" Julian Slater, Tim Cavagin and Mary H. Ellis
"BLADE RUNNER 2049" Ron Bartlett, Doug Hemphill and Mac Ruth
"DUNKIRK" Mark Weingarten, Gregg Landaker and Gary A. Rizzo - WINNER
"THE SHAPE OF WATER" Christian Cooke, Brad Zoern and Glen Gauthier
"STAR WARS: THE LAST JEDI" David Parker, Michael Semanick, Ren Klyce and Stuart Wilson

  • VISUAL EFFECTS

"BLADE RUNNER 2049" John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover - WINNER
"GUARDIANS OF THE GALAXY VOL. 2" Christopher Townsend, Guy Williams, Jonathan Fawkner and Dan Sudick
"KONG: SKULL ISLAND" Stephen Rosenbaum, Jeff White, Scott Benza and Mike Meinardus
"STAR WARS: THE LAST JEDI" Ben Morris, Mike Mulholland, Neal Scanlan and Chris Corbould
"WAR FOR THE PLANET OF THE APES" Joe Letteri, Daniel Barrett, Dan Lemmon and Joel Whist

  • WRITING (ADAPTED SCREENPLAY)

"CALL ME BY YOUR NAME" Screenplay by James Ivory - WINNER
"THE DISASTER ARTIST" Screenplay by Scott Neustadter & Michael H. Weber
"LOGAN" Screenplay by Scott Frank & James Mangold and Michael Green; Story by James Mangold
"MOLLY'S GAME" Written for the screen by Aaron Sorkin
"MUDBOUND" Screenplay by Virgil Williams and Dee Rees

  • WRITING (ORIGINAL SCREENPLAY)

"THE BIG SICK" Written by Emily V. Gordon & Kumail Nanjiani
"GET OUT" Written by Jordan Peele - WINNER
"LADY BIRD" Written by Greta Gerwig
"THE SHAPE OF WATER" Screenplay by Guillermo del Toro & Vanessa Taylor; Story by Guillermo del Toro
"THREE BILLBOARDS OUTSIDE EBBING, MISSOURI" Written by Martin McDonagh

61
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

2017 didn’t improve much on 2016. If anything, the horror and dread of last year only seemed to take root and blossom this year, as some of our worst collective fears were realized and the future seemed to grow dimmer with every bad-news bulletin and misjudged tweet. If there was a constant, at least for cinephiles, it lay with the movies. One can quibble with the cumulative quality of 12 months of cinema. (Did this year produce a Moonlight or a Manchester By The Sea, a near-consensus masterpiece?) But as the world burned, the films still delivered. There were so many good ones in 2017, in fact, that we surely left out some of your favorites, including (spoilers for the few who have opted to read this preamble before scrolling through the selections below) The Shape Of Water, Blade Runner 2049, The Post, Faces Places, Wonder Woman, The Disaster Artist, Coco, and Mudbound. Chalk the omissions up to the particular tastes of our six regular contributors, and check out the individual ballots for a sense of whom to blame specifically for them. Hopefully, 2018 will improve on 2017 in almost every regard. But we really couldn’t ask for much better movies.

Source: https://www.avclub.com/the-20-best-films-of-2017-1821431829

10
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The list of nominees for Academy Awards 2018. Winner is in the (brackets).

Best picture: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, (8), 9 -- The Shape of Water
Best actor: 1, (2), 4, 6, 10 -- Gary Oldman in Darkest Hour
Best actress: 5, 7, 8, (9), 11 -- Frances McDormand in Three Billboards
Best supporting actor: 8, 9, (9), 12, 13 -- Sam Rockwell in Three Billboards
Best supporting actress: 5, 6, 8, (11), 14 -- Allison Janney in I, Tonya
Best directing: 3, 4, 5, 6, (8) -- Guillermo del Toro for The Shape of Water
Best film editing: (3), 8, 9, 11, 15 -- Dunkirk
Best foreign feature film: (16), 17, 18, 19, 20 -- A Fantastic Woman (Chile)
Best original score: 3, 6, (8), 9, 21 -- Alexandre Desplat for The Shape of Water
Best production design: 2, 3, (8), 22, 23 -- The Shape of Water
Best visual effects: 21, (23), 24, 25, 26 -- Blade Runner 2049
Best writing (adapted screenplay): (1), 14, 27, 28, 29 -- James Ivory for Call Me by Your Name
Best writing (original screenplay): (4), 5, 8, 9, 30 -- Jordan Peele for Get Out
Best animated feature film: 31, (32), 33, 34, 35 -- Coco
Best cinematography: 2, 3, 8, 14, (23) -- Blade Runner 2049
Best costume design: 2, (6), 8, 22, 36 -- Phantom Thread
Best makeup and hairstyling: (2), 36, 37 -- The Darkest Hour
Best sound editing: (3), 8, 15, 21, 23 -- Dunkirk
Best sound mixing: (3), 8, 15, 21, 23 -- Dunkirk
Best documentary feature: 38, 39, (40), 41, 42 -- Icarus

2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Top 50 Superhero Movies Playlist: http://bit.ly/2lywwx8

The superhero movie genre is one of the biggest and most popular around, but finding a consensus on the very best superhero movies ever made is tough. Which is why we at Collider Video came together to discuss, debate, and downright fight over the Top 50 superhero movies of all time. The result is an in-depth video countdown series encapsulating everything from Richard Donner's Superman to Spider-Man: Homecoming, counting down from 50 to 1 (plus honorable mentions) to result in a definitive yet still debatable list of the very best superhero movies ever made. Each video chronicles one film on the list, as various Collider Video staff members, personalities, and experts weigh in with their thoughts on the movie at hand, their initial reaction to seeing it, whether they think it belongs at its assigned place on the list, and how it holds up in the current superhero movie climate.

Loading...