Personal Lists featuring...

Paperman 2012

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
1

List of Academy Award-winning since 1994 in:
- Best Picture - Best Director
- Best Actor/Actress - Best Supporting Actor/Actress
- Best Original Screenplay - Best Adapted Screenplay
- Best Animated Feature Film - Best Animated Short Film
- Best Documentary Feature - Best Documentary Short Subject
- Best Live Action Short Film - Best International Feature Film
- Best Original Score - Best Original Song
- Best Sound Editing - Best Sound Mixing
- Best Production Design - Best Cinematography
- Best Makeup and Hairstyling - Best Costume Design
- Best Film Editing - Best Visual Effects

The list includes also nominations in the same categories.

7

(Moved this list to Letterboxd https://letterboxd.com/trinisete/list/all-animated-movies-i-have-ever-seen-from-1/)

I will keep updating this list, so the number will always change.

Last addition: Wonder Woman

You need to watch these in order.

Aladdin > Aladdin and the King of Thieves (You can skip The Return of Jafar and the series is optional)

Cloudy with a Chance of Meatballs > Cloudy with a Chance of Meatballs 2

The Garden of Sinners (Kara no Kyoukai) | Overlooking View > A Study in Murder (Part 1) > Remaining Sense of Pain > The Hollow Shrine > Paradox Spiral > Oblivion Recording > A Study in Murder (Part 2) (Prologe and Future Gospel are optional)

Mobile Suit Gundam I > Mobile Suit Gundam II > Mobile Suit Gundam III (You can skip the first anime, than watch the series in this order: Zeta Gundam > ZZ Gundam > Char’s Counterattack > Gundam Unicorn. Origin is a prequel to everything, but can be watched later)

These are better if you know the original source.

The Adventures of Tintin - The Adventures of Tintin (Comic or Cartoon)

Batman: Assault on Arkham - Batman or Suicide Squad (comics)

Cowboy Bebop: The Movie - Cowboy Bebop (Anime)

Dexter's Laboratory: Ego Trip - Dexter's Laboratory (Cartoon)

Digimon Adventure: Our War Game - Digimon Adventure (Anime)

Highlander: The Search for Vengeance – Highlander (movie)

The Princess and the Robot – Monica’s Gang (Comic)

Professor Layton and the Eternal Diva - Professor Layton (Game)

Ratchet & Clank - Ratchet & Clank (Game)

Scooby-Doo on Zombie Island - Scooby-Doo (Cartoon)

The Simpsons Movie + Maggie Simpson in The Longest Daycare - The Simpsons (Cartoon)

Space Jam – Looney Tunes (Cartoon)

The SpongeBob SquarePants Movie - SpongeBob SquarePants (Cartoon)

Wonder Woman - Wonder Woman (Comics)

15

Academy Award for Best Animated Short Film (Winners & Nominees)

12

All original shorts, feature-related shorts, and SparkShorts from Pixar Animation Studios, ordered by release date.

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
1

la lista dei film che vorrei in 4k

15

List of films I saw in 2015.

27

List of Nominees and Winners.

  • Actor in a Leading Role

Bradley Cooper in "Silver Linings Playbook"
Daniel Day-Lewis in "Lincoln" - WINNER
Hugh Jackman in "Les Misérables"
Joaquin Phoenix in "The Master"
Denzel Washington in "Flight"

  • Actor in a Supporting Role

Alan Arkin in "Argo"
Robert De Niro in "Silver Linings Playbook"
Philip Seymour Hoffman in "The Master"
Tommy Lee Jones in "Lincoln"
Christoph Waltz in "Django Unchained" - WINNER

  • Actress in a Leading Role

Jessica Chastain in "Zero Dark Thirty"
Jennifer Lawrence in "Silver Linings Playbook" - WINNER
Emmanuelle Riva in "Amour"
Quvenzhané Wallis in "Beasts of the Southern Wild"
Naomi Watts in "The Impossible"

  • Actress in a Supporting Role

Amy Adams in "The Master"
Sally Field in "Lincoln"
Anne Hathaway in "Les Misérables" - WINNER
Helen Hunt in "The Sessions"
Jacki Weaver in "Silver Linings Playbook"

  • Animated Feature Film

"Brave" Mark Andrews and Brenda Chapman - WINNER
"Frankenweenie" Tim Burton
"ParaNorman" Sam Fell and Chris Butler
"The Pirates! Band of Misfits" Peter Lord
"Wreck-It Ralph" Rich Moore

  • Cinematography

"Anna Karenina" Seamus McGarvey
"Django Unchained" Robert Richardson
"Life of Pi" Claudio Miranda - WINNER
"Lincoln" Janusz Kaminski
"Skyfall" Roger Deakins

  • Costume Design

"Anna Karenina" Jacqueline Durran - WINNER
"Les Misérables" Paco Delgado
"Lincoln" Joanna Johnston
"Mirror Mirror" Eiko Ishioka
"Snow White and the Huntsman" Colleen Atwood

  • Directing

"Amour" Michael Haneke
"Beasts of the Southern Wild" Benh Zeitlin
"Life of Pi" Ang Lee - WINNER
"Lincoln" Steven Spielberg
"Silver Linings Playbook" David O. Russell

  • Documentary Feature

"5 Broken Cameras"
Emad Burnat and Guy Davidi
"The Gatekeepers"
Dror Moreh, Philippa Kowarsky and Estelle Fialon
"How to Survive a Plague"
David France and Howard Gertler
"The Invisible War"
Kirby Dick and Amy Ziering
"Searching for Sugar Man" - WINNER
Malik Bendjelloul and Simon Chinn

  • Documentary Short Subject

"Inocente" - WINNER
Sean Fine and Andrea Nix Fine
"Kings Point"
Sari Gilman and Jedd Wider
"Mondays at Racine"
Cynthia Wade and Robin Honan
"Open Heart"
Kief Davidson and Cori Shepherd Stern
"Redemption"
Jon Alpert and Matthew O'Neill

  • Film Editing

"Argo" William Goldenberg - WINNER
"Life of Pi" Tim Squyres
"Lincoln" Michael Kahn
"Silver Linings Playbook" Jay Cassidy and Crispin Struthers
"Zero Dark Thirty" Dylan Tichenor and William Goldenberg

  • Foreign Language Film

"Amour" Austria - WINNER
"Kon-Tiki" Norway
"No" Chile
"A Royal Affair" Denmark
"War Witch" Canada

  • Makeup and Hairstyling

"Hitchcock"
Howard Berger, Peter Montagna and Martin Samuel
"The Hobbit: An Unexpected Journey"
Peter Swords King, Rick Findlater and Tami Lane
"Les Misérables" - WINNER
Lisa Westcott and Julie Dartnell

  • Music (Original Score)

"Anna Karenina" Dario Marianelli
"Argo" Alexandre Desplat
"Life of Pi" Mychael Danna - WINNER
"Lincoln" John Williams
"Skyfall" Thomas Newman

  • Music (Original Song)

"Before My Time" from "Chasing Ice"
Music and Lyric by J. Ralph
"Everybody Needs A Best Friend" from "Ted"
Music by Walter Murphy; Lyric by Seth MacFarlane
"Pi's Lullaby" from "Life of Pi"
Music by Mychael Danna; Lyric by Bombay Jayashri
"Skyfall" from "Skyfall" - WINNER
Music and Lyric by Adele Adkins and Paul Epworth
"Suddenly" from "Les Misérables"
Music by Claude-Michel Schönberg; Lyric by Herbert Kretzmer and Alain Boublil

  • Best Picture

"Amour" Margaret Menegoz, Stefan Arndt, Veit Heiduschka and Michael Katz, Producers
"Argo" Grant Heslov, Ben Affleck and George Clooney, Producers - WINNER
"Beasts of the Southern Wild" Dan Janvey, Josh Penn and Michael Gottwald, Producers
"Django Unchained" Stacey Sher, Reginald Hudlin and Pilar Savone, Producers
"Les Misérables" Tim Bevan, Eric Fellner, Debra Hayward and Cameron Mackintosh, Producers
"Life of Pi" Gil Netter, Ang Lee and David Womark, Producers
"Lincoln" Steven Spielberg and Kathleen Kennedy, Producers
"Silver Linings Playbook" Donna Gigliotti, Bruce Cohen and Jonathan Gordon, Producers
"Zero Dark Thirty" Mark Boal, Kathryn Bigelow and Megan Ellison, Producers

  • Production Design

"Anna Karenina"
Production Design: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
"The Hobbit: An Unexpected Journey"
Production Design: Dan Hennah; Set Decoration: Ra Vincent and Simon Bright
"Les Misérables"
Production Design: Eve Stewart; Set Decoration: Anna Lynch-Robinson
"Life of Pi"
Production Design: David Gropman; Set Decoration: Anna Pinnock
"Lincoln" - WINNER
Production Design: Rick Carter; Set Decoration: Jim Erickson

  • Short Film (Animated)

"Adam and Dog" Minkyu Lee
"Fresh Guacamole" PES
"Head over Heels" Timothy Reckart and Fodhla Cronin O'Reilly
"Maggie Simpson in "The Longest Daycare"" David Silverman
"Paperman" John Kahrs - WINNER

  • Short Film (Live Action)

"Asad" Bryan Buckley and Mino Jarjoura
"Buzkashi Boys" Sam French and Ariel Nasr
"Curfew" Shawn Christensen - WINNER
"Death of a Shadow (Dood van een Schaduw)" Tom Van Avermaet and Ellen De Waele
"Henry" Yan England

  • Sound Editing

"Argo" Erik Aadahl and Ethan Van der Ryn
"Django Unchained" Wylie Stateman
"Life of Pi" Eugene Gearty and Philip Stockton
"Skyfall" Per Hallberg and Karen Baker Landers - WINNER
"Zero Dark Thirty" Paul N.J. Ottosson - WINNER

  • Sound Mixing

"Argo"
John Reitz, Gregg Rudloff and Jose Antonio Garcia
"Les Misérables" - WINNER
Andy Nelson, Mark Paterson and Simon Hayes
"Life of Pi"
Ron Bartlett, D.M. Hemphill and Drew Kunin
"Lincoln"
Andy Nelson, Gary Rydstrom and Ronald Judkins
"Skyfall"
Scott Millan, Greg P. Russell and Stuart Wilson

  • Visual Effects

"The Hobbit: An Unexpected Journey"
Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton and R. Christopher White
"Life of Pi" - WINNER
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer and Donald R. Elliott
"Marvel's The Avengers"
Janek Sirrs, Jeff White, Guy Williams and Dan Sudick
"Prometheus"
Richard Stammers, Trevor Wood, Charley Henley and Martin Hill
"Snow White and the Huntsman"
Cedric Nicolas-Troyan, Philip Brennan, Neil Corbould and Michael Dawson

  • Writing (Adapted Screenplay)

"Argo" Screenplay by Chris Terrio - WINNER
"Beasts of the Southern Wild" Screenplay by Lucy Alibar & Benh Zeitlin
"Life of Pi" Screenplay by David Magee
"Lincoln" Screenplay by Tony Kushner
"Silver Linings Playbook" Screenplay by David O. Russell

  • Writing (Original Screenplay)

"Amour" Written by Michael Haneke
"Django Unchained" Written by Quentin Tarantino - WINNER
"Flight" Written by John Gatins
"Moonrise Kingdom" Written by Wes Anderson & Roman Coppola
"Zero Dark Thirty" Written by Mark Boal

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...