List of Nominees and Winners
RONALD COLMAN "A Double Life" - WINNER
JOHN GARFIELD "Body and Soul"
GREGORY PECK "Gentleman's Agreement"
WILLIAM POWELL "Life with Father"
MICHAEL REDGRAVE "Mourning Becomes Electra"
EDMUND GWENN "Miracle on 34th Street" - WINNER
CHARLES BICKFORD "The Farmer's Daughter"
THOMAS GOMEZ "Ride the Pink Horse"
ROBERT RYAN "Crossfire"
RICHARD WIDMARK "Kiss of Death"
LORETTA YOUNG "The Farmer's Daughter" - WINNER
JOAN CRAWFORD "Possessed"
SUSAN HAYWARD "Smash-Up--The Story of a Woman"
DOROTHY MCGUIRE "Gentleman's Agreement"
ROSALIND RUSSELL "Mourning Becomes Electra"
CELESTE HOLM "Gentleman's Agreement" - WINNER
ETHEL BARRYMORE "The Paradine Case"
GLORIA GRAHAME "Crossfire"
MARJORIE MAIN "The Egg and I"
ANNE REVERE "Gentleman's Agreement"
"GREAT EXPECTATIONS" Art Direction: John Bryan; Set Decoration: Wilfred Shingleton - WINNER
"THE FOXES OF HARROW" Art Direction: Lyle Wheeler, Maurice Ransford; Set Decoration: Thomas Little, Paul S. Fox
"BLACK NARCISSUS" Art Direction: Alfred Junge; Set Decoration: Alfred Junge - WINNER
"LIFE WITH FATHER" Art Direction: Robert M. Haas; Set Decoration: George James Hopkins
"GREAT EXPECTATIONS" Guy Green - WINNER
"THE GHOST AND MRS. MUIR" Charles Lang, Jr.
"GREEN DOLPHIN STREET" George Folsey
"BLACK NARCISSUS" Jack Cardiff - WINNER
"LIFE WITH FATHER" Peverell Marley, William V. Skall
"MOTHER WORE TIGHTS" Harry Jackson
"GENTLEMAN'S AGREEMENT" Elia Kazan - WINNER
"THE BISHOP'S WIFE" Henry Koster
"CROSSFIRE" Edward Dmytryk
"A DOUBLE LIFE" George Cukor
"GREAT EXPECTATIONS" David Lean
"DESIGN FOR DEATH" Sid Rogell, Executive Producer; Theron Warth and Richard O. Fleischer, Producers - WINNER
"JOURNEY INTO MEDICINE" United States Department of State Office of Information and Educational Exchange
"THE WORLD IS RICH" Paul Rotha, Producer
"FIRST STEPS" United Nations Division of Films and Visual Information - WINNER
"PASSPORT TO NOWHERE" Frederic Ullman, Jr., Producer
"SCHOOL IN THE MAILBOX" Australian News & Information Bureau
"BODY AND SOUL" Francis Lyon, Robert Parrish - WINNER
"THE BISHOP'S WIFE" Monica Collingwood
"GENTLEMAN'S AGREEMENT" Harmon Jones
"GREEN DOLPHIN STREET" George White
"ODD MAN OUT" Fergus McDonell
"A DOUBLE LIFE" Dr. Miklos Rozsa - WINNER
"THE BISHOP'S WIFE" Hugo Friedhofer
"CAPTAIN FROM CASTILE" Alfred Newman
"FOREVER AMBER" David Raksin
"LIFE WITH FATHER" Max Steiner
"MOTHER WORE TIGHTS" Alfred Newman - WINNER
"FIESTA" Johnny Green
"MY WILD IRISH ROSE" Ray Heindorf, Max Steiner
"ROAD TO RIO" Robert Emmett Dolan
"SONG OF THE SOUTH" Daniele Amfitheatrof, Paul J. Smith, Charles Wolcott
"Zip-A-Dee-Doo-Dah" in "Song of the South" Music by Allie Wrubel; Lyrics by Ray Gilbert - WINNER
"A Gal In Calico" in "The Time, the Place and the Girl" Music by Arthur Schwartz; Lyrics by Leo Robin
"I Wish I Didn't Love You So" in "The Perils of Pauline" Music and Lyrics by Frank Loesser
"Pass That Peace Pipe" in "Good News" Music and Lyrics by Ralph Blane, Roger Edens and Hugh Martin
"You Do" in "Mother Wore Tights" Music by Josef Myrow; Lyrics by Mack Gordon
"GENTLEMAN'S AGREEMENT" 20th Century-Fox - WINNER
"THE BISHOP'S WIFE" Samuel Goldwyn Productions
"CROSSFIRE" RKO Radio
"GREAT EXPECTATIONS" J. Arthur Rank-Cineguild
"MIRACLE ON 34TH STREET" 20th Century-Fox
"TWEETIE PIE" Edward Selzer, Producer - WINNER
"CHIP AN' DALE" Walt Disney, Producer
"DR. JEKYLL AND MR. MOUSE" Frederick Quimby, Producer
"PLUTO'S BLUE NOTE" Walt Disney, Producer
"TUBBY THE TUBA" George Pal, Producer
"GOOD-BYE MISS TURLOCK" Herbert Moulton, Producer - WINNER
"BROOKLYN, U.S.A." Thomas Mead, Producer
"MOON ROCKETS" Jerry Fairbanks, Producer
"NOW YOU SEE IT" Pete Smith, Producer
"SO YOU WANT TO BE IN PICTURES" Gordon Hollingshead, Producer
"CLIMBING THE MATTERHORN" Irving Allen, Producer - WINNER
"CHAMPAGNE FOR TWO" Harry Grey, Producer
"FIGHT OF THE WILD STALLIONS" Thomas Mead, Producer
"GIVE US THE EARTH" Herbert Morgan, Producer
"A VOICE IS BORN: THE STORY OF NIKLOS GAFNI" Ben Blake, Producer
"THE BISHOP'S WIFE" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon Sawyer, Sound Director - WINNER
"GREEN DOLPHIN STREET" Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director
"T-MEN" Sound Service, Inc., Jack R. Whitney, Sound Director
"BILL AND COO" Special Award - WINNER
"SHOE-SHINE" Italy
"SONG OF THE SOUTH" Special Award
"GREEN DOLPHIN STREET" Special Visual Effects by A. Arnold Gillespie, Warren Newcombe; Special Audible Effects by Douglas Shearer, Michael Steinore - WINNER
"UNCONQUERED" Special Visual Effects by Farciot Edouart, Devereux Jennings, Gordon Jennings, Wallace Kelley, Paul Lerpae; Special Audible Effects by George Dutton
"MIRACLE ON 34TH STREET" Valentine Davies - WINNER
"A CAGE OF NIGHTINGALES" Georges Chaperot, Rene Wheeler
"IT HAPPENED ON FIFTH AVENUE" Herbert Clyde Lewis, Frederick Stephani
"KISS OF DEATH" Eleazar Lipsky
"SMASH-UP--THE STORY OF A WOMAN" Dorothy Parker, Frank Cavett
"THE BACHELOR AND THE BOBBY-SOXER" Sidney Sheldon - WINNER
"BODY AND SOUL" Abraham Polonsky
"A DOUBLE LIFE" Ruth Gordon, Garson Kanin
"MONSIEUR VERDOUX" Charles Chaplin
"SHOE-SHINE" Sergio Amidei, Adolfo Franci, C. G. Viola, Cesare Zavattini
"MIRACLE ON 34TH STREET" George Seaton - WINNER
"BOOMERANG!" Richard Murphy
"CROSSFIRE" John Paxton
"GENTLEMAN'S AGREEMENT" Moss Hart
"GREAT EXPECTATIONS" David Lean, Anthony Havelock-Allan, Ronald Neame
IMDB's 75 Most Popular Film Noir Feature Films as of 1/13/18, plus some that were previously in the top 50 (http://www.imdb.com/search/title?genres=film_noir&title_type=feature&sort=moviemeter,asc)
PART 1 (1929-1946)
PART 3 (1965-1984)
PART 4 (1985-2002)
PART 5 (2003-2019)
PART 6 (2020-2024)
1-14 — 1947 Winners
15-55 — 1947 Nominees
56-72 — 1948 Winners
73-115 — 1948 Nominees
116-132 — 1949 Winners
133-167 — 1949 Nominees
168-186— 1950 Winners
187-226 — 1950 Nominees
227-243 — 1951 Winners
244-281 — 1951 Nominees
282-292 — 1952 Winners
293-335 — 1952 Nominees
336-350 — 1953 Winners
351-395 — 1953 Nominees
396-410 — 1954 Winners
411-461 — 1954 Nominees
462-477 — 1955 Winners
478-515 — 1955 Nominees
516-532 — 1956 Winners
533-570 — 1956 Nominees
571-588 — 1957 Winners
589-628 — 1957 Nominees
629-639 — 1958 Winners
640-674 — 1958 Nominees
675-687 — 1959 Winners
688-727 — 1959 Nominees
728-739 — 1960 Winners
740-776 — 1960 Nominees
777-792 — 1961 Winners
793-831 — 1961 Nominees
832-844 — 1962 Winners
845-885 — 1962 Nominees
896-900 — 1963 Winners
901-939 — 1963 Nominees
940-954 — 1964 Winners
955-995 — 1964 Nominees
paramount movies
The title here should be "The Big Film Noir-ish List" but I leave it as is for easy searching.
Film Noir is not a genre, rather it was a movement. The last true film in that movement was "Touch of Evil" in 1958. This list includes Film Noir, Neo-Noir, Post-Modernist Neo-Noir, and other films that were informed - either in theme or form - by the Film Noir movement.
If your favorite didn't make the list, feel free to comment so I can add them to the list.
Created by Velocity
amazon movies
by tomcdjVIP 5