List of Nominees and Winners.
GEORGE ARLISS "Disraeli" - WINNER
GEORGE ARLISS "The Green Goddess"
WALLACE BEERY "The Big House"
MAURICE CHEVALIER "The Big Pond"
MAURICE CHEVALIER "The Love Parade"
RONALD COLMAN "Bulldog Drummond"
RONALD COLMAN "Condemned"
LAWRENCE TIBBETT "The Rogue Song"
NORMA SHEARER "The Divorcee" - WINNER
NANCY CARROLL "The Devil's Holiday"
RUTH CHATTERTON "Sarah and Son"
GRETA GARBO "Anna Christie"
GRETA GARBO "Romance"
NORMA SHEARER "Their Own Desire"
GLORIA SWANSON "The Trespasser"
"KING OF JAZZ" Herman Rosse - WINNER
"BULLDOG DRUMMOND" (William Cameron Menzies)
"THE LOVE PARADE" (Hans Dreier)
"SALLY" (Jack Okey)
"THE VAGABOND KING" (Hans Dreier)
"WITH BYRD AT THE SOUTH POLE" Joseph T. Rucker, Willard Van Der Veer - WINNER
"ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT" (Arthur Edeson)
"ANNA CHRISTIE" (William Daniels)
"HELL'S ANGELS" (Gaetano Gaudio), (Harry Perry)
"THE LOVE PARADE" (Victor Milner)
"ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT" Lewis Milestone - WINNER
"ANNA CHRISTIE" Clarence Brown
"ROMANCE" Clarence Brown
"THE DIVORCEE" Robert Leonard
"THE LOVE PARADE" Ernst Lubitsch
"HALLELUJAH" King Vidor
"ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT" Universal - WINNER
"THE BIG HOUSE" Cosmopolitan
"DISRAELI" Warner Bros.
"THE DIVORCEE" Metro-Goldwyn-Mayer
"THE LOVE PARADE" Paramount Famous Lasky
"THE BIG HOUSE" Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Douglas Shearer, Sound Director - WINNER
"THE CASE OF SERGEANT GRISCHA" (RKO Radio Studio Sound Department, John Tribby, Sound Director)
"THE LOVE PARADE" (Paramount Famous Lasky Studio Sound Department, Franklin Hansen, Sound Director)
"RAFFLES" (United Artists Studio Sound Department, Oscar Lagerstrom, Sound Director)
"SONG OF THE FLAME" (First National Studio Sound Department, George Groves, Sound Director)
"THE BIG HOUSE" Frances Marion - WINNER
"ALL QUIET ON THE WESTERN FRONT" (George Abbott), (Maxwell Anderson), (Del Andrews)
"DISRAELI" (Julian Josephson)
"THE DIVORCEE" (John Meehan)
"STREET OF CHANCE" (Howard Estabrook)
PART 2 (1947-1964)
PART 3 (1965-1984)
PART 4 (1985-2002)
PART 5 (2003-2019)
PART 6 (2020-2024)
1-10 — 1929 Winners
11-25 — 1929 Nominees
26-23 — 1930 Winners
24-52 — 1930 Nominees
53-58 — 1930 Winners
59-78 — 1930 Nominees
79-84 — 1931 Winners
85-100 — 1931 Nominees
101-110 — 1932 Winners
111-126 — 1932 Nominees
127-135 — 1934 Winners
136-154 — 1934 Nominees
155-165 — 1935 Winners
166-186 — 1935 Nominees
187-199 — 1936 Winners
200-231 — 1936 Nominees
232-244 — 1937 Winners
245-283 — 1937 Nominees
284-298 — 1938 Winners
299-339 — 1938 Nominees
340-352 — 1939 Winners
353-396 — 1939 Nominees
397-407 — 1940 Winners
408-446 — 1940 Nominees
447-462 — 1941 Winners
463-515 — 1941 Nominees
516-532 — 1942 Winners
533-612 — 1942 Nominees
613-631 — 1943 Winners
632-708 — 1943 Nominees
709-726 — 1944 Winners
727-792 — 1944 Nominees
793-805 — 1945 Winners
806-877 — 1945 Nominees
878-897 — 1946 Winners
898-961 — 1946 Nominees
A list of the films from the 1929/30 Academy Awards.
NOTE: As allowed by the award rules for this year, a single nomination could honor work in one or more films.
NOTE: For the third Academy Awards no certificates of nomination were given out in some categories, only the titles of the nominated films and their companies were listed. When the winners were revealed, only the names of the individuals involved with the winning achievements were announced.
Oscar nomination (1929-2021)
by Alice Ramunno