PosterPoster

Personal Lists featuring...

The Great War 1959

127
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

54
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Italian cinema has proved very popular with international audiences, and yet a surprising unfamiliarity remains regarding the rich traditions from which its most fascinating moments arose. Directory of World Cinema: Italy aims to offer a wide film and cultural study in which to situate some of Italian cinema’s key aspects, from political radicalism to opera, and from the arthouse to popular genres. Essays by leading academics about prominent genres, directors and themes provide insight into the cinema of Italy and are bolstered by reviews of significant titles. From silent spectacle to the giallo, the spaghetti western to the neorealist masterworks of Rossellini, this book offers a comprehensive historical sweep of Italian cinema that will appeal to film scholars and cinephiles alike

List import based on the book. Thematic chapters:

  • Silent Cinema
  • Neorealism
  • Melodrama
  • Comedy
  • Giallo
  • Gothic Horror
  • Peplum
  • Spaghetti Western
  • Political Cinema
  • Contemporary Cinema

More information on this is also aviable on http://worldcinemadirectory.co.uk/!

1
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The list of the 100 Italian films to be saved was created with the aim to report "100 films that have changed the collective memory of the country between 1942 and 1978".
source: https://goo.gl/MfIyJ5

60
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

HUGH GRIFFITH "Ben-Hur" - WINNER
ARTHUR O'CONNELL "Anatomy of a Murder"
GEORGE C. SCOTT "Anatomy of a Murder"
ROBERT VAUGHN "The Young Philadelphians"
ED WYNN "The Diary of Anne Frank"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

SHELLEY WINTERS "The Diary of Anne Frank" - WINNER
HERMIONE BADDELEY "Room at the Top"
SUSAN KOHNER "Imitation of Life"
JUANITA MOORE "Imitation of Life"
THELMA RITTER "Pillow Talk"

  • DIRECTING

"BEN-HUR" William Wyler - WINNER
"THE DIARY OF ANNE FRANK" George Stevens
"THE NUN'S STORY" Fred Zinnemann
"ROOM AT THE TOP" Jack Clayton
"SOME LIKE IT HOT" Billy Wilder

  • FILM EDITING

"BEN-HUR" Ralph E. Winters, John D. Dunning - WINNER
"ANATOMY OF A MURDER" Louis R. Loeffler
"NORTH BY NORTHWEST" George Tomasini
"THE NUN'S STORY" Walter Thompson
"ON THE BEACH" Frederic Knudtson

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"BLACK ORPHEUS" France - WINNER
"THE BRIDGE" West Germany
"THE GREAT WAR" Italy
"PAW" Denmark
"THE VILLAGE ON THE RIVER" The Netherlands

  • ACTOR

CHARLTON HESTON "Ben-Hur" - WINNER
LAURENCE HARVEY "Room at the Top"
JACK LEMMON "Some Like It Hot"
PAUL MUNI "The Last Angry Man"
JAMES STEWART "Anatomy of a Murder"

  • ACTRESS

SIMONE SIGNORET "Room at the Top" - WINNER
DORIS DAY "Pillow Talk"
AUDREY HEPBURN "The Nun's Story"
KATHARINE HEPBURN "Suddenly, Last Summer"
ELIZABETH TAYLOR "Suddenly, Last Summer"

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"MOONBIRD" John Hubley, Producer - WINNER
"MEXICALI SHMOES" John W. Burton, Producer
"NOAH'S ARK" Walt Disney, Producer
"THE VIOLINIST" Ernest Pintoff, Producer

  • MUSIC (SONG)

High Hopes in "A Hole in the Head" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn - WINNER
The Best Of Everything in "The Best of Everything" Music by Alfred Newman; Lyrics by Sammy Cahn
The Five Pennies in "The Five Pennies" Music and Lyrics by Sylvia Fine
The Hanging Tree in "The Hanging Tree" Music by Jerry Livingston; Lyrics by Mack David
Strange Are The Ways Of Love in "The Young Land" Music by Dimitri Tiomkin; Lyrics by Ned Washington

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DIARY OF ANNE FRANK" William C. Mellor - WINNER
"ANATOMY OF A MURDER" Sam Leavitt
"CAREER" Joseph LaShelle
"SOME LIKE IT HOT" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG PHILADELPHIANS" Harry Stradling, Sr.

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"BEN-HUR" Robert L. Surtees - WINNER
"THE BIG FISHERMAN" Lee Garmes
"THE FIVE PENNIES" Daniel L. Fapp
"THE NUN'S STORY" Franz Planer
"PORGY AND BESS" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"BEN-HUR" Visual Effects by A. Arnold Gillespie, Robert MacDonald; Audible Effects by Milo Lory - WINNER
"JOURNEY TO THE CENTER OF THE EARTH" Visual Effects by L. B. Abbott, James B. Gordon; Audible Effects by Carl Faulkner

  • ART DIRECTION (BLACK-AND-WHITE)

"THE DIARY OF ANNE FRANK" Art Direction: Lyle R. Wheeler, George W. Davis; Set Decoration: Walter M. Scott, Stuart A. Reiss - WINNER
"CAREER" Art Direction: Hal Pereira, Walter Tyler; Set Decoration: Sam Comer, Arthur Krams
"THE LAST ANGRY MAN" Art Direction: Carl Anderson; Set Decoration: William Kiernan
"SOME LIKE IT HOT" Art Direction: Ted Haworth; Set Decoration: Edward G. Boyle
"SUDDENLY, LAST SUMMER" Art Direction: Oliver Messel, William Kellner; Set Decoration: Scot Slimon

  • ART DIRECTION (COLOR)

"BEN-HUR" Art Direction: William A. Horning, Edward Carfagno; Set Decoration: Hugh Hunt - WINNER
"THE BIG FISHERMAN" Art Direction: John DeCuir; Set Decoration: Julia Heron
"JOURNEY TO THE CENTER OF THE EARTH" Art Direction: Lyle R. Wheeler, Franz Bachelin, Herman A. Blumenthal; Set Decoration: Walter M. Scott, Joseph Kish
"NORTH BY NORTHWEST" Art Direction: William A. Horning, Robert Boyle, Merrill Pye; Set Decoration: Henry Grace, Frank McKelvy
"PILLOW TALK" Art Direction: Richard H. Riedel; Set Decoration: Russell A. Gausman, Ruby R. Levitt

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"GLASS" Bert Haanstra, Producer - WINNER
"DONALD IN MATHMAGIC LAND" Walt Disney, Producer
"FROM GENERATION TO GENERATION" Edward F. Cullen, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"PORGY AND BESS" Andre Previn, Ken Darby - WINNER
"THE FIVE PENNIES" Leith Stevens
"LI'L ABNER" Nelson Riddle, Joseph J. Lilley
"SAY ONE FOR ME" Lionel Newman
"SLEEPING BEAUTY" George Bruns

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"BEN-HUR" Miklos Rozsa - WINNER
"THE DIARY OF ANNE FRANK" Alfred Newman
"THE NUN'S STORY" Franz Waxman
"ON THE BEACH" Ernest Gold
"PILLOW TALK" Frank DeVol

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"SERENGETI SHALL NOT DIE" Bernhard Grzimek, Producer - WINNER
"THE RACE FOR SPACE" David L. Wolper, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"BEN-HUR" Sam Zimbalist, Producer - WINNER
"ANATOMY OF A MURDER" Otto Preminger, Producer
"THE DIARY OF ANNE FRANK" George Stevens, Producer
"THE NUN'S STORY" Henry Blanke, Producer
"ROOM AT THE TOP" John Woolf and James Woolf, Producers

  • COSTUME DESIGN (BLACK-AND-WHITE)

"SOME LIKE IT HOT" Orry-Kelly - WINNER
"CAREER" Edith Head
"THE DIARY OF ANNE FRANK" Charles LeMaire, Mary Wills
"THE GAZEBO" Helen Rose
"THE YOUNG PHILADELPHIANS" Howard Shoup

  • COSTUME DESIGN (COLOR)

"BEN-HUR" Elizabeth Haffenden - WINNER
"THE BEST OF EVERYTHING" Adele Palmer
"THE BIG FISHERMAN" Renie
"THE FIVE PENNIES" Edith Head
"PORGY AND BESS" Irene Sharaff

  • JEAN HERSHOLT HUMANITARIAN AWARD

Bob Hope - WINNER

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"THE GOLDEN FISH" Jacques-Yves Cousteau, Producer - WINNER
"BETWEEN THE TIDES" Ian Ferguson, Producer
"MYSTERIES OF THE DEEP" Walt Disney, Producer
"THE RUNNING, JUMPING AND STANDING-STILL FILM" Peter Sellers, Producer
"SKYSCRAPER" Shirley Clarke, Willard Van Dyke and Irving Jacoby, Producers

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"ROOM AT THE TOP" Neil Paterson - WINNER
"ANATOMY OF A MURDER" Wendell Mayes
"BEN-HUR" Karl Tunberg
"THE NUN'S STORY" Robert Anderson
"SOME LIKE IT HOT" Billy Wilder, I. A. L. Diamond

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"PILLOW TALK" Story by Russell Rouse, Clarence Greene; Screenplay by Stanley Shapiro, Maurice Richlin - WINNER
"THE 400 BLOWS" Francois Truffaut, Marcel Moussy
"NORTH BY NORTHWEST" Ernest Lehman
"OPERATION PETTICOAT" Story by Paul King, Joseph Stone; Screenplay by Stanley Shapiro, Maurice Richlin
"WILD STRAWBERRIES" Ingmar Bergman

  • SOUND

"BEN-HUR" Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department, Franklin E. Milton, Sound Director - WINNER
"JOURNEY TO THE CENTER OF THE EARTH" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director
"LIBEL!" Metro-Goldwyn-Mayer London Studio Sound Department, A. W. Watkins, Sound Director
"THE NUN'S STORY" Warner Bros. Studio Sound Department, George R. Groves, Sound Director
"PORGY AND BESS" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director; and Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director

136
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The Venice Film Festival is the oldest film festival in the world. Founded 1932, the festival has since taken place every year in Venice, Italy. It is part of the Venice Biennale, a major biennial exhibition and festival for contemporary art. The festival's Leone d'Oro (Golden Lion) prize is awarded to the best film screened at the festival.

Source:
http://www.imdb.com/event/ev0000681/

82
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

250 films from throughout Italy's history, 1905-2011. From the book by Roy Menarini.

Missing: I miserabili (1964)

Source: https://www.amazon.com/grande-cinema-italiano-Roy-Menarini/dp/8874550650/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1448737166&sr=8-1&keywords=Il+Grande+Cinema+Italiano

68
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Greatest Italian films according to 109 critics/scholars and 50 filmmakers.

Note - this entry is just for one segment of an anthology film:
Ro.Go.Pa.G = La ricotta (Pier Paolo Pasolini, 1963)

28
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

All nominees including the winners of the Honorary Award.

Note: Un lugar en el mundo (1992) was declared ineligible and removed from the final ballot.

Source: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Academy_Award_winners_and_nominees_for_Best_Foreign_Language_Film#Winners_and_nominees

2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Film, cortometraggi, mediometraggi e documentari (ri)visti nel 2017

Loading...