Source:
Years 1931-2018 come from:
The New York Times: Book of Movies
the essential 1,000 films to see
2019 ed
Years after 2018 come from NYT website.
work in progress
There are discrepancies between the website and the book, particular for years after 2003. Please leave a comment for any errors you find.
List of Nominees and Winners.
WALLACE BEERY "The Champ" - WINNER
FREDRIC MARCH "Dr. Jekyll and Mr. Hyde" - WINNER
ALFRED LUNT "The Guardsman"
HELEN HAYES "The Sin of Madelon Claudet" - WINNER
MARIE DRESSLER "Emma"
LYNN FONTANNE "The Guardsman"
"TRANSATLANTIC" Gordon Wiles - WINNER
Lazare Meerson
"ARROWSMITH" Richard Day
"SHANGHAI EXPRESS" Lee Garmes - WINNER
"ARROWSMITH" Ray June
"DR. JEKYLL AND MR. HYDE" Karl Struss
"BAD GIRL" Frank Borzage - WINNER
"THE CHAMP" King Vidor
"SHANGHAI EXPRESS" Josef Von Sternberg
"GRAND HOTEL" Metro-Goldwyn-Mayer - WINNER
"ARROWSMITH" Samuel Goldwyn Productions
"BAD GIRL" Fox
"THE CHAMP" Metro-Goldwyn-Mayer
"FIVE STAR FINAL" First National
"ONE HOUR WITH YOU" Paramount Publix
"SHANGHAI EXPRESS" Paramount Publix
"THE SMILING LIEUTENANT" Paramount Publix
"FLOWERS AND TREES" Walt Disney, Producer - WINNER
"IT'S GOT ME AGAIN" Leon Schlesinger, Producer
"MICKEY'S ORPHANS" Walt Disney, Producer
"THE MUSIC BOX" Hal Roach, Producer - WINNER
"THE LOUD MOUTH" Mack Sennett, Producer
"SCRATCH-AS-CATCH-CAN" RKO Radio
"WRESTLING SWORDFISH" Mack Sennett, Producer - WINNER
"SCREEN SOUVENIRS" Paramount Publix
"SWING HIGH" Metro-Goldwyn-Mayer
Paramount Publix Studio Sound Department - WINNER
Metro-Goldwyn-Mayer Studio Sound Department
RKO Radio Studio Sound Department
Warner Bros.-First National Studio Sound Department
"BAD GIRL" Edwin Burke - WINNER
"ARROWSMITH" Sidney Howard
"DR. JEKYLL AND MR. HYDE" Percy Heath, Samuel Hoffenstein
"THE CHAMP" Frances Marion - WINNER
"LADY AND GENT" Grover Jones, William Slavens McNutt
"THE STAR WITNESS" Lucien Hubbard
"WHAT PRICE HOLLYWOOD?" Adela Rogers St. Johns, Jane Murfin
[NOTE: "Wrestling Swordfish" WAS NOT AN OFFICIAL NOMINATION. Originally announced as one of the nominees in this category, but before the final voting was done, this film was disqualified and was replaced by another RKO Radio short, Scratch-As-Catch-Can. No documentation has been found as to why this film was disqualified.]
1-10 — 1929 Winners
11-25 — 1929 Nominees
26-23 — 1930 Winners
24-52 — 1930 Nominees
53-58 — 1930 Winners
59-78 — 1930 Nominees
79-84 — 1931 Winners
85-100 — 1931 Nominees
101-110 — 1932 Winners
111-126 — 1932 Nominees
127-135 — 1934 Winners
136-154 — 1934 Nominees
155-165 — 1935 Winners
166-186 — 1935 Nominees
187-199 — 1936 Winners
200-231 — 1936 Nominees
232-244 — 1937 Winners
245-283 — 1937 Nominees
284-298 — 1938 Winners
299-339 — 1938 Nominees
340-352 — 1939 Winners
353-396 — 1939 Nominees
397-407 — 1940 Winners
408-446 — 1940 Nominees
447-462 — 1941 Winners
463-515 — 1941 Nominees
516-532 — 1942 Winners
533-612 — 1942 Nominees
613-631 — 1943 Winners
632-708 — 1943 Nominees
709-726 — 1944 Winners
727-792 — 1944 Nominees
793-805 — 1945 Winners
806-877 — 1945 Nominees
878-897 — 1946 Winners
898-961 — 1946 Nominees
PART 2
radarr
A list of the films from the 1931/32 Academy Awards.
New York Times - Best Films of the Year
by Luke WilliamsVIP 3