PosterPoster

Personal Lists featuring...

Tom Thumb 1958

57
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

In his Guide for the Film Fanatic (1986), Danny Peary provides short reviews for over 1600 “Must See” films.

104 movies missing. Imported from external source.

61
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

BURL IVES "The Big Country" - WINNER
THEODORE BIKEL "The Defiant Ones"
LEE J. COBB "The Brothers Karamazov"
ARTHUR KENNEDY "Some Came Running"
GIG YOUNG "Teacher's Pet"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WENDY HILLER "Separate Tables" - WINNERS
PEGGY CASS "Auntie Mame"
MARTHA HYER "Some Came Running"
MAUREEN STAPLETON "Lonelyhearts"
CARA WILLIAMS "The Defiant Ones"

  • COSTUME DESIGN

"GIGI" Cecil Beaton - WINNER
"BELL, BOOK AND CANDLE" Jean Louis
"THE BUCCANEER" Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
"A CERTAIN SMILE" Charles LeMaire, Mary Wills
"SOME CAME RUNNING" Walter Plunkett

  • DIRECTING

"GIGI" Vincente Minnelli - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer
"I WANT TO LIVE!" Robert Wise
"THE INN OF THE SIXTH HAPPINESS" Mark Robson

  • FILM EDITING

"GIGI" Adrienne Fazan - WINNER
"AUNTIE MAME" William Ziegler
"COWBOY" William A. Lyon, Al Clark
"THE DEFIANT ONES" Frederic Knudtson
"I WANT TO LIVE!" William Hornbeck

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"MY UNCLE" France - WINNER
"ARMS AND THE MAN" West Germany
"LA VENGANZA" Spain
"THE ROAD A YEAR LONG" Yugoslavia
"THE USUAL UNIDENTIFIED THIEVES" Italy

  • ACTOR

DAVID NIVEN "Separate Tables" - WINNER
TONY CURTIS "The Defiant Ones"
PAUL NEWMAN "Cat on a Hot Tin Roof"
SIDNEY POITIER "The Defiant Ones"
SPENCER TRACY "The Old Man and the Sea"

  • ACTRESS

SUSAN HAYWARD "I Want to Live!" - WINNER
DEBORAH KERR "Separate Tables"
SHIRLEY MACLAINE "Some Came Running"
ROSALIND RUSSELL "Auntie Mame"
ELIZABETH TAYLOR "Cat on a Hot Tin Roof"

  • ART DIRECTION

"GIGI" Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason - WINNER
"AUNTIE MAME" Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
"BELL, BOOK AND CANDLE" Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
"A CERTAIN SMILE" Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"VERTIGO" Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"KNIGHTY KNIGHT BUGS" John W. Burton, Producer - WINNER
"PAUL BUNYAN" Walt Disney, Producer
"SIDNEY'S FAMILY TREE" William M. Weiss, Producer

  • MUSIC (SONG)

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner - WINNER
Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

  • IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner - WINNER

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DEFIANT ONES" Sam Leavitt - WINNER
"DESIRE UNDER THE ELMS" Daniel L. Fapp
"I WANT TO LIVE!" Lionel Lindon
"SEPARATE TABLES" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG LIONS" Joe MacDonald

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"GIGI" Joseph Ruttenberg - WINNER
"AUNTIE MAME" Harry Stradling, Sr.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" William Daniels
"THE OLD MAN AND THE SEA" James Wong Howe
"SOUTH PACIFIC" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"TOM THUMB" Visual Effects by Tom Howard - WINNER
"TORPEDO RUN" Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"AMA GIRLS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"EMPLOYEES ONLY" Kenneth G. Brown, Producer
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE LIVING STONE" Tom Daly, Producer
"OVERTURE" Thorold Dickinson, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"GIGI" Andre Previn - WINNER
"THE BOLSHOI BALLET" Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
"DAMN YANKEES" Ray Heindorf
"MARDI GRAS" Lionel Newman
"SOUTH PACIFIC" Alfred Newman, Ken Darby

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE OLD MAN AND THE SEA" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE BIG COUNTRY" Jerome Moross
"SEPARATE TABLES" David Raksin
"WHITE WILDERNESS" Oliver Wallace
"THE YOUNG LIONS" Hugo Friedhofer

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"WHITE WILDERNESS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"ANTARCTIC CROSSING" James Carr, Producer
"THE HIDDEN WORLD" Robert Snyder, Producer
"PSYCHIATRIC NURSING" Nathan Zucker, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"GIGI" Arthur Freed, Producer - WINNER
"AUNTIE MAME" Warner Bros.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Lawrence Weingarten, Producer
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer, Producer
"SEPARATE TABLES" Harold Hecht, Producer

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"GRAND CANYON" Walt Disney, Producer - WINNER
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE KISS" John Patrick Hayes, Producer
"SNOWS OF AORANGI" New Zealand Screen Board
"T IS FOR TUMBLEWEED" James A. Lebenthal, Producer

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"GIGI" Alan Jay Lerner - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks, James Poe
"THE HORSE'S MOUTH" Alec Guinness
"I WANT TO LIVE!" Nelson Gidding, Don Mankiewicz
"SEPARATE TABLES" Terence Rattigan, John Gay

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"THE DEFIANT ONES" Nedrick Young, Harold Jacob Smith - WINNER
"THE GODDESS" Paddy Chayefsky
"HOUSEBOAT" Melville Shavelson, Jack Rose
"THE SHEEPMAN" Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant
"TEACHER'S PET" Fay Kanin, Michael Kanin

  • SOUND

"SOUTH PACIFIC" Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director - WINNER
"I WANT TO LIVE!" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
"A TIME TO LOVE AND A TIME TO DIE" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
"VERTIGO" Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
"THE YOUNG LIONS" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

3
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

You know, just the best movies the fantasy genre has to offer.

14
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

12
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

11
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

10
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

189
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

List created and maintained by https://listrr.pro

4
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Some of my favourite Musicals, and films about Music

11
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

Movies that Kids and Adults would like

11
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
2
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

The first award that can be categorized as Visual Effects was awarded to "Wings" in 1928 as "Best Engineering Effects". It wasn't until 1938 the category came into place. From 1938 to 1963 the award was given for both audio and visual effects and was called "Best Special Effects". In 1964 the award was given only for visual effects and in 1965 the name of the award was changed to "Best Special Visual Effects". In 1977 the award of the name was changed to what it is today as "Best Visual Effects".

7
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster
PosterPoster

In his Guide for the Film Fanatic (1986), Danny Peary provides short reviews for over 1600 “Must See” films.

104 movies missing. Imported from external source.

Loading...