93

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

BURL IVES "The Big Country" - WINNER
THEODORE BIKEL "The Defiant Ones"
LEE J. COBB "The Brothers Karamazov"
ARTHUR KENNEDY "Some Came Running"
GIG YOUNG "Teacher's Pet"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WENDY HILLER "Separate Tables" - WINNERS
PEGGY CASS "Auntie Mame"
MARTHA HYER "Some Came Running"
MAUREEN STAPLETON "Lonelyhearts"
CARA WILLIAMS "The Defiant Ones"

  • COSTUME DESIGN

"GIGI" Cecil Beaton - WINNER
"BELL, BOOK AND CANDLE" Jean Louis
"THE BUCCANEER" Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
"A CERTAIN SMILE" Charles LeMaire, Mary Wills
"SOME CAME RUNNING" Walter Plunkett

  • DIRECTING

"GIGI" Vincente Minnelli - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer
"I WANT TO LIVE!" Robert Wise
"THE INN OF THE SIXTH HAPPINESS" Mark Robson

  • FILM EDITING

"GIGI" Adrienne Fazan - WINNER
"AUNTIE MAME" William Ziegler
"COWBOY" William A. Lyon, Al Clark
"THE DEFIANT ONES" Frederic Knudtson
"I WANT TO LIVE!" William Hornbeck

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"MY UNCLE" France - WINNER
"ARMS AND THE MAN" West Germany
"LA VENGANZA" Spain
"THE ROAD A YEAR LONG" Yugoslavia
"THE USUAL UNIDENTIFIED THIEVES" Italy

  • ACTOR

DAVID NIVEN "Separate Tables" - WINNER
TONY CURTIS "The Defiant Ones"
PAUL NEWMAN "Cat on a Hot Tin Roof"
SIDNEY POITIER "The Defiant Ones"
SPENCER TRACY "The Old Man and the Sea"

  • ACTRESS

SUSAN HAYWARD "I Want to Live!" - WINNER
DEBORAH KERR "Separate Tables"
SHIRLEY MACLAINE "Some Came Running"
ROSALIND RUSSELL "Auntie Mame"
ELIZABETH TAYLOR "Cat on a Hot Tin Roof"

  • ART DIRECTION

"GIGI" Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason - WINNER
"AUNTIE MAME" Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
"BELL, BOOK AND CANDLE" Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
"A CERTAIN SMILE" Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"VERTIGO" Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"KNIGHTY KNIGHT BUGS" John W. Burton, Producer - WINNER
"PAUL BUNYAN" Walt Disney, Producer
"SIDNEY'S FAMILY TREE" William M. Weiss, Producer

  • MUSIC (SONG)

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner - WINNER
Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

  • IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner - WINNER

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DEFIANT ONES" Sam Leavitt - WINNER
"DESIRE UNDER THE ELMS" Daniel L. Fapp
"I WANT TO LIVE!" Lionel Lindon
"SEPARATE TABLES" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG LIONS" Joe MacDonald

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"GIGI" Joseph Ruttenberg - WINNER
"AUNTIE MAME" Harry Stradling, Sr.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" William Daniels
"THE OLD MAN AND THE SEA" James Wong Howe
"SOUTH PACIFIC" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"TOM THUMB" Visual Effects by Tom Howard - WINNER
"TORPEDO RUN" Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"AMA GIRLS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"EMPLOYEES ONLY" Kenneth G. Brown, Producer
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE LIVING STONE" Tom Daly, Producer
"OVERTURE" Thorold Dickinson, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"GIGI" Andre Previn - WINNER
"THE BOLSHOI BALLET" Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
"DAMN YANKEES" Ray Heindorf
"MARDI GRAS" Lionel Newman
"SOUTH PACIFIC" Alfred Newman, Ken Darby

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE OLD MAN AND THE SEA" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE BIG COUNTRY" Jerome Moross
"SEPARATE TABLES" David Raksin
"WHITE WILDERNESS" Oliver Wallace
"THE YOUNG LIONS" Hugo Friedhofer

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"WHITE WILDERNESS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"ANTARCTIC CROSSING" James Carr, Producer
"THE HIDDEN WORLD" Robert Snyder, Producer
"PSYCHIATRIC NURSING" Nathan Zucker, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"GIGI" Arthur Freed, Producer - WINNER
"AUNTIE MAME" Warner Bros.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Lawrence Weingarten, Producer
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer, Producer
"SEPARATE TABLES" Harold Hecht, Producer

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"GRAND CANYON" Walt Disney, Producer - WINNER
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE KISS" John Patrick Hayes, Producer
"SNOWS OF AORANGI" New Zealand Screen Board
"T IS FOR TUMBLEWEED" James A. Lebenthal, Producer

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"GIGI" Alan Jay Lerner - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks, James Poe
"THE HORSE'S MOUTH" Alec Guinness
"I WANT TO LIVE!" Nelson Gidding, Don Mankiewicz
"SEPARATE TABLES" Terence Rattigan, John Gay

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"THE DEFIANT ONES" Nedrick Young, Harold Jacob Smith - WINNER
"THE GODDESS" Paddy Chayefsky
"HOUSEBOAT" Melville Shavelson, Jack Rose
"THE SHEEPMAN" Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant
"TEACHER'S PET" Fay Kanin, Michael Kanin

  • SOUND

"SOUTH PACIFIC" Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director - WINNER
"I WANT TO LIVE!" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
"A TIME TO LOVE AND A TIME TO DIE" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
"VERTIGO" Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
"THE YOUNG LIONS" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

22

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

BURL IVES "The Big Country" - WINNER
THEODORE BIKEL "The Defiant Ones"
LEE J. COBB "The Brothers Karamazov"
ARTHUR KENNEDY "Some Came Running"
GIG YOUNG "Teacher's Pet"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WENDY HILLER "Separate Tables" - WINNERS
PEGGY CASS "Auntie Mame"
MARTHA HYER "Some Came Running"
MAUREEN STAPLETON "Lonelyhearts"
CARA WILLIAMS "The Defiant Ones"

  • COSTUME DESIGN

"GIGI" Cecil Beaton - WINNER
"BELL, BOOK AND CANDLE" Jean Louis
"THE BUCCANEER" Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
"A CERTAIN SMILE" Charles LeMaire, Mary Wills
"SOME CAME RUNNING" Walter Plunkett

  • DIRECTING

"GIGI" Vincente Minnelli - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer
"I WANT TO LIVE!" Robert Wise
"THE INN OF THE SIXTH HAPPINESS" Mark Robson

  • FILM EDITING

"GIGI" Adrienne Fazan - WINNER
"AUNTIE MAME" William Ziegler
"COWBOY" William A. Lyon, Al Clark
"THE DEFIANT ONES" Frederic Knudtson
"I WANT TO LIVE!" William Hornbeck

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"MY UNCLE" France - WINNER
"ARMS AND THE MAN" West Germany
"LA VENGANZA" Spain
"THE ROAD A YEAR LONG" Yugoslavia
"THE USUAL UNIDENTIFIED THIEVES" Italy

  • ACTOR

DAVID NIVEN "Separate Tables" - WINNER
TONY CURTIS "The Defiant Ones"
PAUL NEWMAN "Cat on a Hot Tin Roof"
SIDNEY POITIER "The Defiant Ones"
SPENCER TRACY "The Old Man and the Sea"

  • ACTRESS

SUSAN HAYWARD "I Want to Live!" - WINNER
DEBORAH KERR "Separate Tables"
SHIRLEY MACLAINE "Some Came Running"
ROSALIND RUSSELL "Auntie Mame"
ELIZABETH TAYLOR "Cat on a Hot Tin Roof"

  • ART DIRECTION

"GIGI" Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason - WINNER
"AUNTIE MAME" Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
"BELL, BOOK AND CANDLE" Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
"A CERTAIN SMILE" Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"VERTIGO" Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"KNIGHTY KNIGHT BUGS" John W. Burton, Producer - WINNER
"PAUL BUNYAN" Walt Disney, Producer
"SIDNEY'S FAMILY TREE" William M. Weiss, Producer

  • MUSIC (SONG)

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner - WINNER
Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

  • IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner - WINNER

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DEFIANT ONES" Sam Leavitt - WINNER
"DESIRE UNDER THE ELMS" Daniel L. Fapp
"I WANT TO LIVE!" Lionel Lindon
"SEPARATE TABLES" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG LIONS" Joe MacDonald

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"GIGI" Joseph Ruttenberg - WINNER
"AUNTIE MAME" Harry Stradling, Sr.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" William Daniels
"THE OLD MAN AND THE SEA" James Wong Howe
"SOUTH PACIFIC" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"TOM THUMB" Visual Effects by Tom Howard - WINNER
"TORPEDO RUN" Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"AMA GIRLS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"EMPLOYEES ONLY" Kenneth G. Brown, Producer
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE LIVING STONE" Tom Daly, Producer
"OVERTURE" Thorold Dickinson, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"GIGI" Andre Previn - WINNER
"THE BOLSHOI BALLET" Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
"DAMN YANKEES" Ray Heindorf
"MARDI GRAS" Lionel Newman
"SOUTH PACIFIC" Alfred Newman, Ken Darby

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE OLD MAN AND THE SEA" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE BIG COUNTRY" Jerome Moross
"SEPARATE TABLES" David Raksin
"WHITE WILDERNESS" Oliver Wallace
"THE YOUNG LIONS" Hugo Friedhofer

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"WHITE WILDERNESS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"ANTARCTIC CROSSING" James Carr, Producer
"THE HIDDEN WORLD" Robert Snyder, Producer
"PSYCHIATRIC NURSING" Nathan Zucker, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"GIGI" Arthur Freed, Producer - WINNER
"AUNTIE MAME" Warner Bros.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Lawrence Weingarten, Producer
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer, Producer
"SEPARATE TABLES" Harold Hecht, Producer

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"GRAND CANYON" Walt Disney, Producer - WINNER
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE KISS" John Patrick Hayes, Producer
"SNOWS OF AORANGI" New Zealand Screen Board
"T IS FOR TUMBLEWEED" James A. Lebenthal, Producer

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"GIGI" Alan Jay Lerner - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks, James Poe
"THE HORSE'S MOUTH" Alec Guinness
"I WANT TO LIVE!" Nelson Gidding, Don Mankiewicz
"SEPARATE TABLES" Terence Rattigan, John Gay

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"THE DEFIANT ONES" Nedrick Young, Harold Jacob Smith - WINNER
"THE GODDESS" Paddy Chayefsky
"HOUSEBOAT" Melville Shavelson, Jack Rose
"THE SHEEPMAN" Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant
"TEACHER'S PET" Fay Kanin, Michael Kanin

  • SOUND

"SOUTH PACIFIC" Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director - WINNER
"I WANT TO LIVE!" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
"A TIME TO LOVE AND A TIME TO DIE" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
"VERTIGO" Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
"THE YOUNG LIONS" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

101

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

BURL IVES "The Big Country" - WINNER
THEODORE BIKEL "The Defiant Ones"
LEE J. COBB "The Brothers Karamazov"
ARTHUR KENNEDY "Some Came Running"
GIG YOUNG "Teacher's Pet"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WENDY HILLER "Separate Tables" - WINNERS
PEGGY CASS "Auntie Mame"
MARTHA HYER "Some Came Running"
MAUREEN STAPLETON "Lonelyhearts"
CARA WILLIAMS "The Defiant Ones"

  • COSTUME DESIGN

"GIGI" Cecil Beaton - WINNER
"BELL, BOOK AND CANDLE" Jean Louis
"THE BUCCANEER" Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
"A CERTAIN SMILE" Charles LeMaire, Mary Wills
"SOME CAME RUNNING" Walter Plunkett

  • DIRECTING

"GIGI" Vincente Minnelli - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer
"I WANT TO LIVE!" Robert Wise
"THE INN OF THE SIXTH HAPPINESS" Mark Robson

  • FILM EDITING

"GIGI" Adrienne Fazan - WINNER
"AUNTIE MAME" William Ziegler
"COWBOY" William A. Lyon, Al Clark
"THE DEFIANT ONES" Frederic Knudtson
"I WANT TO LIVE!" William Hornbeck

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"MY UNCLE" France - WINNER
"ARMS AND THE MAN" West Germany
"LA VENGANZA" Spain
"THE ROAD A YEAR LONG" Yugoslavia
"THE USUAL UNIDENTIFIED THIEVES" Italy

  • ACTOR

DAVID NIVEN "Separate Tables" - WINNER
TONY CURTIS "The Defiant Ones"
PAUL NEWMAN "Cat on a Hot Tin Roof"
SIDNEY POITIER "The Defiant Ones"
SPENCER TRACY "The Old Man and the Sea"

  • ACTRESS

SUSAN HAYWARD "I Want to Live!" - WINNER
DEBORAH KERR "Separate Tables"
SHIRLEY MACLAINE "Some Came Running"
ROSALIND RUSSELL "Auntie Mame"
ELIZABETH TAYLOR "Cat on a Hot Tin Roof"

  • ART DIRECTION

"GIGI" Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason - WINNER
"AUNTIE MAME" Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
"BELL, BOOK AND CANDLE" Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
"A CERTAIN SMILE" Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"VERTIGO" Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"KNIGHTY KNIGHT BUGS" John W. Burton, Producer - WINNER
"PAUL BUNYAN" Walt Disney, Producer
"SIDNEY'S FAMILY TREE" William M. Weiss, Producer

  • MUSIC (SONG)

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner - WINNER
Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

  • IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner - WINNER

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DEFIANT ONES" Sam Leavitt - WINNER
"DESIRE UNDER THE ELMS" Daniel L. Fapp
"I WANT TO LIVE!" Lionel Lindon
"SEPARATE TABLES" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG LIONS" Joe MacDonald

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"GIGI" Joseph Ruttenberg - WINNER
"AUNTIE MAME" Harry Stradling, Sr.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" William Daniels
"THE OLD MAN AND THE SEA" James Wong Howe
"SOUTH PACIFIC" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"TOM THUMB" Visual Effects by Tom Howard - WINNER
"TORPEDO RUN" Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"AMA GIRLS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"EMPLOYEES ONLY" Kenneth G. Brown, Producer
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE LIVING STONE" Tom Daly, Producer
"OVERTURE" Thorold Dickinson, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"GIGI" Andre Previn - WINNER
"THE BOLSHOI BALLET" Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
"DAMN YANKEES" Ray Heindorf
"MARDI GRAS" Lionel Newman
"SOUTH PACIFIC" Alfred Newman, Ken Darby

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE OLD MAN AND THE SEA" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE BIG COUNTRY" Jerome Moross
"SEPARATE TABLES" David Raksin
"WHITE WILDERNESS" Oliver Wallace
"THE YOUNG LIONS" Hugo Friedhofer

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"WHITE WILDERNESS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"ANTARCTIC CROSSING" James Carr, Producer
"THE HIDDEN WORLD" Robert Snyder, Producer
"PSYCHIATRIC NURSING" Nathan Zucker, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"GIGI" Arthur Freed, Producer - WINNER
"AUNTIE MAME" Warner Bros.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Lawrence Weingarten, Producer
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer, Producer
"SEPARATE TABLES" Harold Hecht, Producer

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"GRAND CANYON" Walt Disney, Producer - WINNER
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE KISS" John Patrick Hayes, Producer
"SNOWS OF AORANGI" New Zealand Screen Board
"T IS FOR TUMBLEWEED" James A. Lebenthal, Producer

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"GIGI" Alan Jay Lerner - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks, James Poe
"THE HORSE'S MOUTH" Alec Guinness
"I WANT TO LIVE!" Nelson Gidding, Don Mankiewicz
"SEPARATE TABLES" Terence Rattigan, John Gay

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"THE DEFIANT ONES" Nedrick Young, Harold Jacob Smith - WINNER
"THE GODDESS" Paddy Chayefsky
"HOUSEBOAT" Melville Shavelson, Jack Rose
"THE SHEEPMAN" Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant
"TEACHER'S PET" Fay Kanin, Michael Kanin

  • SOUND

"SOUTH PACIFIC" Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director - WINNER
"I WANT TO LIVE!" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
"A TIME TO LOVE AND A TIME TO DIE" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
"VERTIGO" Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
"THE YOUNG LIONS" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

118

List of Nominees and Winners

  • ACTOR IN A SUPPORTING ROLE

BURL IVES "The Big Country" - WINNER
THEODORE BIKEL "The Defiant Ones"
LEE J. COBB "The Brothers Karamazov"
ARTHUR KENNEDY "Some Came Running"
GIG YOUNG "Teacher's Pet"

  • ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE

WENDY HILLER "Separate Tables" - WINNERS
PEGGY CASS "Auntie Mame"
MARTHA HYER "Some Came Running"
MAUREEN STAPLETON "Lonelyhearts"
CARA WILLIAMS "The Defiant Ones"

  • COSTUME DESIGN

"GIGI" Cecil Beaton - WINNER
"BELL, BOOK AND CANDLE" Jean Louis
"THE BUCCANEER" Ralph Jester, Edith Head, John Jensen
"A CERTAIN SMILE" Charles LeMaire, Mary Wills
"SOME CAME RUNNING" Walter Plunkett

  • DIRECTING

"GIGI" Vincente Minnelli - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer
"I WANT TO LIVE!" Robert Wise
"THE INN OF THE SIXTH HAPPINESS" Mark Robson

  • FILM EDITING

"GIGI" Adrienne Fazan - WINNER
"AUNTIE MAME" William Ziegler
"COWBOY" William A. Lyon, Al Clark
"THE DEFIANT ONES" Frederic Knudtson
"I WANT TO LIVE!" William Hornbeck

  • FOREIGN LANGUAGE FILM

"MY UNCLE" France - WINNER
"ARMS AND THE MAN" West Germany
"LA VENGANZA" Spain
"THE ROAD A YEAR LONG" Yugoslavia
"THE USUAL UNIDENTIFIED THIEVES" Italy

  • ACTOR

DAVID NIVEN "Separate Tables" - WINNER
TONY CURTIS "The Defiant Ones"
PAUL NEWMAN "Cat on a Hot Tin Roof"
SIDNEY POITIER "The Defiant Ones"
SPENCER TRACY "The Old Man and the Sea"

  • ACTRESS

SUSAN HAYWARD "I Want to Live!" - WINNER
DEBORAH KERR "Separate Tables"
SHIRLEY MACLAINE "Some Came Running"
ROSALIND RUSSELL "Auntie Mame"
ELIZABETH TAYLOR "Cat on a Hot Tin Roof"

  • ART DIRECTION

"GIGI" Art Direction: William A. Horning, Preston Ames; Set Decoration: Henry Grace, Keogh Gleason - WINNER
"AUNTIE MAME" Art Direction: Malcolm Bert; Set Decoration: George James Hopkins
"BELL, BOOK AND CANDLE" Art Direction: Cary Odell; Set Decoration: Louis Diage
"A CERTAIN SMILE" Art Direction: Lyle R. Wheeler, John DeCuir; Set Decoration: Walter M. Scott, Paul S. Fox
"VERTIGO" Art Direction: Hal Pereira, Henry Bumstead; Set Decoration: Sam Comer, Frank McKelvy

  • SHORT SUBJECT (CARTOON)

"KNIGHTY KNIGHT BUGS" John W. Burton, Producer - WINNER
"PAUL BUNYAN" Walt Disney, Producer
"SIDNEY'S FAMILY TREE" William M. Weiss, Producer

  • MUSIC (SONG)

Gigi in "Gigi" Music by Frederick Loewe; Lyrics by Alan Jay Lerner - WINNER
Almost In Your Arms (Love Song From 'Houseboat') in "Houseboat" Music and Lyrics by Jay Livingston and Ray Evans
A Certain Smile in "A Certain Smile" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster
To Love And Be Loved in "Some Came Running" Music by James Van Heusen; Lyrics by Sammy Cahn
A Very Precious Love in "Marjorie Morningstar" Music by Sammy Fain; Lyrics by Paul Francis Webster

  • IRVING G. THALBERG MEMORIAL AWARD

Jack L. Warner - WINNER

  • CINEMATOGRAPHY (BLACK-AND-WHITE)

"THE DEFIANT ONES" Sam Leavitt - WINNER
"DESIRE UNDER THE ELMS" Daniel L. Fapp
"I WANT TO LIVE!" Lionel Lindon
"SEPARATE TABLES" Charles Lang, Jr.
"THE YOUNG LIONS" Joe MacDonald

  • CINEMATOGRAPHY (COLOR)

"GIGI" Joseph Ruttenberg - WINNER
"AUNTIE MAME" Harry Stradling, Sr.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" William Daniels
"THE OLD MAN AND THE SEA" James Wong Howe
"SOUTH PACIFIC" Leon Shamroy

  • SPECIAL EFFECTS

"TOM THUMB" Visual Effects by Tom Howard - WINNER
"TORPEDO RUN" Visual Effects by A. Arnold Gillespie; Audible Effects by Harold Humbrock

  • DOCUMENTARY (SHORT SUBJECT)

"AMA GIRLS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"EMPLOYEES ONLY" Kenneth G. Brown, Producer
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE LIVING STONE" Tom Daly, Producer
"OVERTURE" Thorold Dickinson, Producer

  • MUSIC (SCORING OF A MUSICAL PICTURE)

"GIGI" Andre Previn - WINNER
"THE BOLSHOI BALLET" Yuri Faier, G. Rozhdestvensky
"DAMN YANKEES" Ray Heindorf
"MARDI GRAS" Lionel Newman
"SOUTH PACIFIC" Alfred Newman, Ken Darby

  • MUSIC (MUSIC SCORE OF A DRAMATIC OR COMEDY PICTURE)

"THE OLD MAN AND THE SEA" Dimitri Tiomkin - WINNER
"THE BIG COUNTRY" Jerome Moross
"SEPARATE TABLES" David Raksin
"WHITE WILDERNESS" Oliver Wallace
"THE YOUNG LIONS" Hugo Friedhofer

  • DOCUMENTARY (FEATURE)

"WHITE WILDERNESS" Ben Sharpsteen, Producer - WINNER
"ANTARCTIC CROSSING" James Carr, Producer
"THE HIDDEN WORLD" Robert Snyder, Producer
"PSYCHIATRIC NURSING" Nathan Zucker, Producer

  • BEST MOTION PICTURE

"GIGI" Arthur Freed, Producer - WINNER
"AUNTIE MAME" Warner Bros.
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Lawrence Weingarten, Producer
"THE DEFIANT ONES" Stanley Kramer, Producer
"SEPARATE TABLES" Harold Hecht, Producer

  • SHORT SUBJECT (LIVE ACTION)

"GRAND CANYON" Walt Disney, Producer - WINNER
"JOURNEY INTO SPRING" Ian Ferguson, Producer
"THE KISS" John Patrick Hayes, Producer
"SNOWS OF AORANGI" New Zealand Screen Board
"T IS FOR TUMBLEWEED" James A. Lebenthal, Producer

  • WRITING (SCREENPLAY--BASED ON MATERIAL FROM ANOTHER MEDIUM)

"GIGI" Alan Jay Lerner - WINNER
"CAT ON A HOT TIN ROOF" Richard Brooks, James Poe
"THE HORSE'S MOUTH" Alec Guinness
"I WANT TO LIVE!" Nelson Gidding, Don Mankiewicz
"SEPARATE TABLES" Terence Rattigan, John Gay

  • WRITING (STORY AND SCREENPLAY--WRITTEN DIRECTLY FOR THE SCREEN)

"THE DEFIANT ONES" Nedrick Young, Harold Jacob Smith - WINNER
"THE GODDESS" Paddy Chayefsky
"HOUSEBOAT" Melville Shavelson, Jack Rose
"THE SHEEPMAN" Story by James Edward Grant; Screenplay by William Bowers, James Edward Grant
"TEACHER'S PET" Fay Kanin, Michael Kanin

  • SOUND

"SOUTH PACIFIC" Todd-AO Sound Department, Fred Hynes, Sound Director - WINNER
"I WANT TO LIVE!" Samuel Goldwyn Studio Sound Department, Gordon E. Sawyer, Sound Director
"A TIME TO LOVE AND A TIME TO DIE" Universal-International Studio Sound Department, Leslie I. Carey, Sound Director
"VERTIGO" Paramount Studio Sound Department, George Dutton, Sound Director
"THE YOUNG LIONS" 20th Century-Fox Studio Sound Department, Carl Faulkner, Sound Director

11

Not on Trakt yet
-A Discovery Christmas Story
-A Groundhog Day Story
-Acquired Taste
-Adoption Day
-Alien Artifacts
-Alien Autopsy encore
-Alien Encounters: Roswell
-Alien Global Threat
-All Star Workouts
-All Star Halloween Spectacular
-Amba: The Russian Tiger
_America's Most Desperate Landscape
-American Made Inventors
-Apocalypse '45
-Apocalypse Preppers
-Appraise It!
-Arctic Waters
-Attack of the murder hornets
-B is for Badass
-Back to the Delorean: Time Machine Rescue
-Battle of the Exoplanets
-Behind Closed Doors Shocking Secrets
-Beverly's Full House
-Bible Bowl
-Bigfoot Fear in the woods
-Bigfoor is real
-Billion Dollar Elements: Copper
-Black and Blue
-Bloody Marys
-born schizophrenic: Jani and Bodhi's Journey
-born schizophrenic : January's Story
-Britain's Wildest places
-buddy Valastro: Road to Recovery
-Capturing Bin Laden
-Capturing Oswald
-Castle Secrets and Legends
-Castro: the world's most watched man
-Catching the catfisher
-Cats of claw hill
-Celebrity holiday homes
-Churchill the road to victory
-City pets NYC
-Class fitsugar
-Cody the tiny alpaca
-Collector inspector
-Comeback kids
-Commander in chief
-ConTECHtual
-Conversations with Francesco
-Country Style
-Cracking Addiction
-Creative Juice
-Crikey it's the Irwins: Robert to the Rescue
-Crime obsession
-Cristina Ferrare's Big Bowl of Love
-Crowded House
-Cruise Ship Disaster
-Dance Fitsugar
-Danger by design
-Dark Side Of
-Day after D-Day
-Decorating Cents
-Designer Finals
-Designers' Challenge
-Destination Design
-Diabolical (2013)
-Diagnosis dead or alive
-Dig In
-Discovery+ immersions
-Dolphin days
-Dr. Pimple Popper This is Zit
-Dreaming of Jerusalem
-Earth population overload
-Eaten by an Escalator
-Elements
-Emergency level 1
-Endangered
-ER Files
- Everest's greatest mystery
-Every breath we take
-Exorcism live
-Expedition unknown hunt for the yeti
-Extraordinary acts of courage
-Extraordinary people: conjoined twins
-Extraordinary people: my pregnant husband
-Extraordinary people: World's Smallest Woman
-Fast N Loud: your guide to gas monkey garage
-Fear not with Iyania Vanzant
-Feasting with the Stars
-Feed The Beast
-Feeding Frenzy
-Feral
-Finding Bigfoot: the search continues
-First Taste of Freedom
-Five Star Secrets
-Fixerer upper rewatch
-Flipping Moms
-Fllipping the heartland
-focal point
-Food Obsessed
-Gatekeepers
-Germophobia
-Ghost Adventures: Cecil Hotel
-Girl Talk
-Girlfriends check-in
-Give a dog a home Live
-Greta Thunberg: Rebel with a Cause
-Grill Power
-Growing up Evancho
-Guns On Campus
-Guy's Big Game
-Handmade with Crafty Lumberjacks
-harry and Meghan A Windsor Wedding
-Hayley ever after: the Dress
-hidden money makeover
-History of Science
-Hitler's Zombie Army
-Honor flight heroes
-Hostage do or die
-Hotel Showdown
-I Kid You Not
-I Should have Known
-IDCON 2018: Cold Case Confidential
-Impact Of Hate: Charlottesville
-Imposters
-In The Pit
-Inside El Chapo's cartel
-Inspire a difference
-Is OJ Innocent? the Missing Evidence
-Journey to Fire Mountain
-Judgement Day: Prison or Parole
-Kaplan America
-Kidnapped: Three Days in Hell
-Lady Gucci
-League of monkeys
-Life or Death
-Mount Everest: The Peak of Mankind
-Secret Societies: Occult Power

6
copied from Discovery+ by MoviemanKev

Not on Trakt yet
-A Discovery Christmas Story
-A Groundhog Day Story
-Acquired Taste
-Adoption Day
-Alien Artifacts
-Alien Autopsy encore
-Alien Encounters: Roswell
-Alien Global Threat
-All Star Workouts
-All Star Halloween Spectacular
-Amba: The Russian Tiger
_America's Most Desperate Landscape
-American Made Inventors
-Apocalypse '45
-Apocalypse Preppers
-Appraise It!
-Arctic Waters
-Attack of the murder hornets
-B is for Badass
-Back to the Delorean: Time Machine Rescue
-Battle of the Exoplanets
-Behind Closed Doors Shocking Secrets
-Beverly's Full House
-Bible Bowl
-Bigfoot Fear in the woods
-Bigfoor is real
-Billion Dollar Elements: Copper
-Black and Blue
-Bloody Marys
-born schizophrenic: Jani and Bodhi's Journey
-born schizophrenic : January's Story
-Britain's Wildest places
-buddy Valastro: Road to Recovery
-Capturing Bin Laden
-Capturing Oswald
-Castle Secrets and Legends
-Castro: the world's most watched man
-Catching the catfisher
-Cats of claw hill
-Celebrity holiday homes
-Churchill the road to victory
-City pets NYC
-Class fitsugar
-Cody the tiny alpaca
-Collector inspector
-Comeback kids
-Commander in chief
-ConTECHtual
-Conversations with Francesco
-Country Style
-Cracking Addiction
-Creative Juice
-Crikey it's the Irwins: Robert to the Rescue
-Crime obsession
-Cristina Ferrare's Big Bowl of Love
-Crowded House
-Cruise Ship Disaster
-Dance Fitsugar
-Danger by design
-Dark Side Of
-Day after D-Day
-Decorating Cents
-Designer Finals
-Designers' Challenge
-Destination Design
-Diabolical (2013)
-Diagnosis dead or alive
-Dig In
-Discovery+ immersions
-Dolphin days
-Dr. Pimple Popper This is Zit
-Dreaming of Jerusalem
-Earth population overload
-Eaten by an Escalator
-Elements
-Emergency level 1
-Endangered
-ER Files
- Everest's greatest mystery
-Every breath we take
-Exorcism live
-Expedition unknown hunt for the yeti
-Extraordinary acts of courage
-Extraordinary people: conjoined twins
-Extraordinary people: my pregnant husband
-Extraordinary people: World's Smallest Woman
-Fast N Loud: your guide to gas monkey garage
-Fear not with Iyania Vanzant
-Feasting with the Stars
-Feed The Beast
-Feeding Frenzy
-Feral
-Finding Bigfoot: the search continues
-First Taste of Freedom
-Five Star Secrets
-Fixerer upper rewatch
-Flipping Moms
-Fllipping the heartland
-focal point
-Food Obsessed
-Gatekeepers
-Germophobia
-Ghost Adventures: Cecil Hotel
-Girl Talk
-Girlfriends check-in
-Give a dog a home Live
-Greta Thunberg: Rebel with a Cause
-Grill Power
-Growing up Evancho
-Guns On Campus
-Guy's Big Game
-Handmade with Crafty Lumberjacks
-harry and Meghan A Windsor Wedding
-Hayley ever after: the Dress
-hidden money makeover
-History of Science
-Hitler's Zombie Army
-Honor flight heroes
-Hostage do or die
-Hotel Showdown
-I Kid You Not
-I Should have Known
-IDCON 2018: Cold Case Confidential
-Impact Of Hate: Charlottesville
-Imposters
-In The Pit
-Inside El Chapo's cartel
-Inspire a difference
-Is OJ Innocent? the Missing Evidence
-Journey to Fire Mountain
-Judgement Day: Prison or Parole
-Kaplan America
-Kidnapped: Three Days in Hell
-Lady Gucci
-League of monkeys
-Life or Death
-Mount Everest: The Peak of Mankind
-Secret Societies: Occult Power

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...