• 0%
    0 votes
  • Rate this season
    What did you think?
  • 102
    watchers
  • 34.6k
    plays
  • 25
    collected
PosterPoster

Let's Go! Dream Team 2

Season 1 2009 - 2016
TV-PG

  • 2009-10-25T14:30:00Z on KBS TV2
  • 70 mins
  • 16 days, 13 hours, 50 mins
  • Game Show

The season 1, aired in 1999 till 2003, created a national craze. Now, the second season has returned. Top celebrities face off with viewier contestants in fierce challenges which bring hearty laughter. Through fair-and-square sportsmanship, who will become the new hero?

341 episodes

1x18 Dream Girls Special (1)

  • 2010-02-21T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Tiffany & Sunny & Hyoyeon (SNSD), Minho (SHINee), Nicole & Han Seung-Yeon (KARA), Narsha & Ga In (Brown Eyed Girls), Ha Ju-Yeon & Kim Eun-Jung (Jewelry), Jun Hyo-Seong (Secret), Danny An (G.O.D) Cameo: Taemin & Onew & Jong Hyun (SHINee)

1x19 Dream Girls Special (2)

  • 2010-02-28T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Tiffany & Sunny & Hyoyeon (SNSD), Minho (SHINee), Nicole & Han Seung-Yeon (KARA), Narsha & Ga In (Brown Eyed Girls), Ha Ju-Yeon & Kim Eun-Jung (Jewelry), Jun Hyo-Seong (Secret), Danny An (G.O.D) Cameo: Taemin & Onew & Jong Hyun (SHINee)

1x22 Couple Dream Team Special

  • 2010-03-21T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Hyoyeon & Jessica (SNSD), Krystal (f(x)), Junho (2PM), Danny An, Chun Myung-Hoon, Brian, Sangchu, Minho, Jin Bora, Yoon Joo-Hee, Kim Jung-Min

1x28 Dream Couples 2: After School Special

  • 2010-05-09T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: After School members, Minho (SHINee), Junho (2PM), Eunhyuk (Super Junior), Danny An, Chun Myung-Hoon, Go Joo-Won

1x29 KBS Women's Announcer Team

  • 2010-05-16T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Cho Soo-Young, Hong Soo-Ah, Hyoyeon (SNSD), Nicole (KARA), Krystal (f(x)), Jae Kyung (Rainbow) Supervisor: Junho (2PM) Opponents: Park Sa-Im, Lee Jung-Min, Oh Jung-Yoon, Park Eun-Young, Um Ji-In, Kim Bo-Min Supervisor: Minho (SHINee)

Competitors: Krystal, Hyoyeon, Nicole, JungAh Present: Minho (SHINee), Sangchu (Mighty Mouth) Coaches: Yeo Hong-Chul, Yoo Ok-Ryul Supporters: Seohyun (SNSD), all members of After School, Kang Jiyoung (KARA), Luna & Amber (f(x))

1x95 MMA Team

  • 2011-08-28T14:30:00Z — 70 mins

1x106 Girls' Generation Special

  • 2011-11-14T15:30:00Z — 70 mins

Ep. 106 11/13/2011 Ep. 106 SNSD SNSD, Jeon Hyun mu, lee byung jin (co-MC)

1x130 2012 Viewers Tour (1)

  • 2012-04-29T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Hong Seo-Beom, Jo Yeong-Gu, Yeo Hong-Chul, Kim Dong-Jun & Minwoo (ZE:A), Chunji (Teen Top), Seyong (My Name), Oh Song (F.I.X), Lee Seung-Yun, Kim Gi-Yeol, Jung Bum-Kyun, Shorry, Byeon Gi-Su, Cheol-Han, Choi Seong-Jo, Marco, Park Jae-Min, Shinwu, Kim Seung-Hyeon

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Kim Dong-Jun, Seyong (My Name), Park Jae-Min, Shorry, Jay Park Opponents: Terada Takuya (Japan), Ken (Singapore), Lee James Calder (New Zealand), Zhu Hao-Tian(China), Natthew (Thaildand), Ankit Sachdeva (India), Amaara (Mongolia)

1x149 Rivals Special

  • 2012-09-16T14:30:00Z — 70 mins

Racers: Choi Seong-Jo vs. Park Jae-Min, Lim Chi-Bin vs. Jung Sang-Hui, Shorry vs. Simon (DMTN), Lee Sang-Ho vs. Lee Sang-Min, Kwon Tae-Ho vs. Kwak Hee-Sung, Song Jun-Geun vs. Han Min-Gwan, Kim Dong-Sung vs. Han Soon-Chul CoMc: Lee Byeong-Jin

1x150 Olympic Stars Team

  • 2012-09-23T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Shorry, Ricky Kim, Kwon Tae-Ho, Kwak Hee-Sung, Park Hyun-Bin, Olympic Stars Team: Yeo Hong-Chul, Lee Dae-Hoon, Choi Byung-Chul, Won Woo-Young, Oh Eun-Suk, Kim Jung-Hwan, Gu Bon-Gil, Han Soon-Chul

1x152 Action Stars Team

  • 2012-10-07T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Shorry, Kim Dong-Sung, Rome (C-Clown), Jo Sung-Hoon Action Stars Team: Jung Doo-Hong, Kwon Tae-Ho, Lee Soo-Min, Kang Yong-Moo, Chae Jae-Hoon, Jang Yeong-Joo, Kim Hye-Seon, Kwak Jin-Seok CoMC: Lee Byeong-Jin

Kim Dong-Sung Team: Park Jae-Min, Ricky Kim, Kim Jae-Wook, Kim Ji-Won, Sujeong (Sunny Days), Yang Se-Hyung, Jo Sung-Hoon, Rome (C-Clown) Kwak Chae-Yi Team: Choi Seong-Jo, Kim Ji-Hoon, Lee Sang-Min, Baek Bo-Ram, Yoojin (Brave Girls), Kwon Tae-Ho, Kang Min-Suk, Feeldog (BIGSTAR) CoMC: Lee Byeong-Jin

1x154 Rainbow Water Competition

  • 2012-10-21T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Kim Ji-Hoon, Park Jae-Min, Kim Dong-Sung, Lim Chi-Bin, Se Yong (MYNAME), Lee Sang-Ho, Kim Ji-Ho, Kwon Tae-Ho, Hwang In-Hee (BOB4), LJ, Jisook & Noeul & Yoonhye & Jae Kyung & Woori & Seung Ah & Hyun Young (RAINBOW) CoMC: Lee Byung-Jin

1x155 The Avengers Team

  • 2012-10-28T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Park Jae-Min, Seyong (MYNAME), Kim Dong-Sung, Sung Yoo-Bin (BOB4) Avengers Team: Choi Byung-Chul, Lim Chi-Bin, Jeong Sang-Hee, Sung Min-Sik, Kang Young-Muk, Bang Chang-Suk, Yang Dong-Kwon Dream Girls: Dal☆Shabet Cameo: BOB4 CoMC: Lee Byung-Jin

1x156 2nd Mud Wrestling Championship

  • 2012-11-04T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Shorry, Lee Sang-Min, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Sung, Kong Hyun-Woo, Yeo Hong-Chul, Seyong (MYNAME), Feeldog (BIGSTAR), Hyungkon (AJAX), Jo Hang-Ri, Kang Seung-Hwa, Jang Min-Ho, Song Joon-Geun, Racoon (F1RST) Commentators: Lee Byeong-Jin & Lee Won-Seok & Kim Nam-Hoon Fiestar:Jei, Cao Lu, Linzy, Hyemi, Cheska, Yezi Raina: Seom, Riko, Di, T-ae, Xia

1x157 Incheon Port Representative Team

  • 2012-11-11T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Ricky Kim, Kim Dong-Sung, Shorry, Kwon Tae-Ho, Raewon (M-tiful), Feeldog (BIGSTAR) Dream Girls: SPICA Cameo: BIGSTAR

1x158 Men of Records

  • 2012-11-18T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Jo Se-Ho, Byun Ki-Soo, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Jun, Nam Chang-Hee Lee Byung-Jin (CoMC) Dream Girls: Secret

1x159 2nd Super Race Capture the Flag

  • 2012-11-25T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kim Dong-Sung, Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Shorry (Dream Team); Lee Geon-Hui, Lee Seon-Gi, Kim Jae-Young (Model Team); Lim Chi-Bin, Yeo Hong-Chul, Shim Kwon-Ho, Lee Seung-Yun (Sport Star Team); Lee Jae-Hoo (Announcer Team); Lee Sang-Ho, Lee Sang-Min, Kim Jae-Wuk, Yang Sang-Guk, Lee Dong-Yun (Gag Concert Team); Jinyoung, Sandeul, Baro (B1A4); Hyunsun, Heejae (ChAOS); Baram, Feeldog (BIGSTAR); Young Boy (Wonder Boyz); Sanghoon, Changbeom (100%); Kim Myeong-Gyu (BOB4); Simon, Youngwon, Jisu (DMTN); Hyeongkon (A-JAX); Leo (VIXX); Eunkwang, Sungjae, Minhyuk (BTOB); Cheezy (Crispi Crunch); Soryong, Daeryong (Tasty); Racoon (F1RST) Guests: aforementioned groups + Sunny Days + Brave Girls Commentator: Lee Byeong-Jin

1x160 Sea Special Attack Team

  • 2012-12-02T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Jo Se-Ho, Kang Dong-Ho, Kwon Tae-Ho, Shorry, Nam Chang-Hee Dream Girls: After School Lee Byung-Jin (CoMC)

Sistar Team: Bora, Hyorin, Soyu, Dasom Coach: Kim Dong-Sung Miss A Team: Fei, Suzy, Min, Jia Coach: Choi Seong-Jo Lee Byung-Jin (CoMC)

1x162 Poppin Hyunjoon and Mighty B-boy Team

  • 2012-12-16T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kang Dong-Ho, Shorry, Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min Opponents:Nam Hyun-Joon (Poppin' Hyun Joon), Choi Joon-Ho, Ha Hui -Dong (Bboy Snake), Choi Yong-Wan, Kim Jong-Woo, Park Jun-Young, Kim Yo-Han Dream Girls: RaNia Lee Byung-Jin (CoMC)

1x163 Jujitsu Team

  • 2012-12-23T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Sung, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Shorry, Park Jae-Min, Ricky Kim, Simon (DMTN) Dream Girls: Nine Muses Lee Byung-Jin (CoMC)

1x164 Year-End Special

  • 2012-12-30T15:30:00Z — 70 mins

Commentators of the retrospective: Lee Chang-Myeong, Lee Byeong-Jin, Bora (SISTAR)

Competitors: Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Shorry, Lee Sang-Min, Yeo Hong-Chul, Sim Kwon-Ho, Ricky Kim, Park Jae-Min, Park Hyun-Bin, Byun Ki-Soo, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Daeryong + Soryong (Tasty), Changbum (100%), Niel (Teen Top), Kim Myung-Gyu (BOB4) Dream Girls: Jewelry Guests: Teen Top, 100% Lee Byung Jin (CoMC)

Dream Team: Lee Sun-Young, Kim Hye-Sun, Jung In-Young, Han Soo-Rin, Lim Soo-Jung, Cao Lu (Fiestar), Kim Ji-Won, Woori (Rainbow), Soojung (Sunny Days), NS Yoon-G, Kim So-Jung, Kim Sa-Ra, Taemi, Shin Soo-Ji, Subin (Dal☆Shabet), Jisoo (TAHITI) Lee Byung-Jin (coMC)

Jung Eun-Pyo Team: Jo Dal-Hwan, Kwon Tae-Ho, Jinyoung (B1A4), Ricky Kim, Nam Chang-Hee, Kim Dong-Sung Park Seong-Ho Team: Song Joon-Geun, Lee Sang-Ho, Lee Sang-Min, Shorry, K (Wonder Boyz), Sanghyeon (A.cian) Guest: Yoo Nam-Kyu CoMC: Lee Byeong-Jin

Competitors: Ricky Kim, Lee Sang-Ho, Lee Sang-Min, Park Jae-Min, Nam Chang-Hee, Shorry (Ricky Team); Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Sung, Jo Se-Ho, Han Min-Gwan, Marco (Seong-Jo Team); N, Leo, Ken, Ravi, Hongbin, Hyuk (VIXX); Siyoon, Minhyuk, Jaejoon, Seungjun, Sungwon, Woobin (A-PRINCE); Seulgi, Chanhee, Sehee (A.cian); Sanghoon, Changbeom, Chanyong, Seo Minwoo, Jonghwan, Hyeokjin, Rocky (100%); Seyong, Insoo, Chaejin, Jun.Q, Gunwoo (MYNAME); Hyeongkon, Seungyeob, Jaehyeong, Seungjin (A-JAX); A-TOM, U1, Paulo, Kyulshil, Vega, Eunyul (G.IAM); Jaewook, Ganghyeon, Seongyong (TOUCH) Lee Byung-Jin (CoMC)

1x169 Brian & CrossFit Team

  • 2013-02-03T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kwon Tae-Ho, Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Kang Dong-Ho, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Hyeongkon (A-JAX) Opponents: Brian and the Mighty Men CoMC: Lee Byeong-Jin

1x170 Seol Special — Ssireum Championship

  • 2013-02-10T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Park Jae-Min (Dream Team); Park Jun-Hyeong, Lee Sang-Min, Lee Sang-Ho (Comedian Team); Son Ho-Young, Shorry, Lim Hyun-Sik (BTOB) (Singer Team); Lim Chi-Bin, Kim Dong-Sung, Choi Hyun-Ho (Sports Star Team); Kim Joon-Hyun Women: Kim Ji-Won, Taemi, Shin Soo-Ji, Jung In-Young, Lee Hee-Kyung, Kim So-Jung, Yewon (Jewelry), Gaeun (After School) CoMC: Lee Byung-Jin & Lee Tae-Hyun

1x171 Mighty Fighters Team (1)

  • 2013-02-17T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Joon, Lee Kwan-Hoon, Hyeongkon (A-JAX), Nam Chang-Hee, Choi Seong-Jo, Shorry, Jo Se-Ho, Brian Opponents: Kim Dong-Hyun and the Mighty Fighters Commentator: Heo Jun

[Mighty Fighters Team] Dream Team: Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Joon, Lee Kwan-Hoon, Hyeongkon (A-JAX), Nam Chang-Hee, Choi Seong-Jo, Shorry, Jo Se-Ho, Brian Opponents: Kim Dong-Hyun and the Mighty Fighters Commentator: Heo Jun [2013 Snow Race Championship] Competitors: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Kim Dong-Sung, Shorry; Son Ho-Young, Lee Kwan-Hoon, Brian, Han Min-Gwan, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee; Kim Ji-Ho, Seo Tae-Hoon, Jang Min-Ho, Len, Lee Doo-Hyuk, Choi Jung-Bin; Hyeongkon & Seungyeob (A-JAX), N & Hongbin (VIXX), Chanyong & Sanghoon (100%)

1x173 2013 Snow Race Championship (2)

  • 2013-03-03T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Kim Dong-Sung, Shorry (Dream Team); Son Ho-Young, Lee Kwan-Hoon, Brian, Han Min-Gwan, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee (Dark Bags Team); Kim Ji-Ho, Seo Tae-Hoon, Jang Min-Ho, Len, Lee Doo-Hyuk, Choi Jung-Bin (New Face Team); Hyeongkon & Seungyeob (A-JAX), N & Hongbin (VIXX), Chanyong & Sanghoon (100%) (Idol Team) Commentator: Lee Byung-Jin

1x174 Men vs. Women Swimming Championship

  • 2013-03-10T14:30:00Z — 70 mins

Men: Park Jae-Min, Kwon Tae-Ho, Lee Kwan-Hoon, Lee Sang-Ho, Kim Dong-Sung, Choi Seong-Jo, Son Ho-Young, Neil (Teen Top), Shorry, Insoo (MYNAME), Leo (VIXX), Changjae (Mr.Mr) Women: Kim Ji-Won, NS Yoon-G, Kim So-Jung, Kim Young-Joo, Minha & Eunji (Nine Muses), Yang Ji-Won (SPICA), Jisoo (TAHITI), Hyeji (Gangkiz), Choa (Crayon Pop), Hani (EXID), Juliane (Chocolat), CoMC: Lee Byung-Jin Cameo: Crayon Pop

1x175 Gag Concert Mecenat Team (1)

  • 2013-03-17T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Hong Suk-Chun, Nam Chang-Hee, Jo Se-Ho, Ricky Kim, Son Ho-Young, Brian, Hoon & Eli (U-KISS), Hyeongkon (A-JAX), Lee Yi-Kyung Gag Concert Mecenat Team: Lee Sang-Min, Lee Sang-Ho, Lee Dong-Yoon, Kim Ji-Ho, Kim Sung-Won, Jung Sung-Hwan, Kim Dae-Sung, Song Byung-Chul, Ryu Gun-Il, Lee Dong-Sung Lee Byung-Jin (CoMC)

1x176 Gag Concert Mecenat Team (2)

  • 2013-03-24T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Hong Suk-Chun, Nam Chang-Hee, Jo Se-Ho, Ricky Kim, Son Ho-Young, Brian, Hoon & Eli (U-KISS), Hyeongkon (A-JAX), Lee Yi-Kyung Gag Concert Mecenat Team: Lee Sang-Min, Lee Sang-Ho, Lee Dong-Yoon, Kim Ji-Ho, Kim Sung-Won, Jung Sung-Hwan, Kim Dae-Sung, Song Byung-Chul, Ryu Gun-Il, Lee Dong-Sung Lee Byung-Jin (CoMC)

1x177 Fly! Superman Jump!

  • 2013-03-31T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Sung, Ricky Kim, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Park Jae-Min, Hyeongkon (A-JAX), Lee Yi-Kyung, Feeldog (BIGSTAR), Sanghoon (100%) Lee Byung-Jin (CoMC) Special Guests: TAHITI & Crayon Pop

Dream Team: Lee Sang-In, Park Jae-Min, Son Ho-Young (g.o.d), Park Jae-Jeong, Kim Dong-Jun (ZE:A), Minho (SHINee), Kim Ji-Won, Lee Soo-Jung, Park Eun-Ji, Jung In-Young, Jia (miss A), NS Yoon-G

Dream Team: Lee Sang-In, Park Jae-Min, Son Ho-Young (g.o.d), Park Jae-Jeong, Seo Ji-Seok, Minho (SHINee), Kim Ji-Won, Lee Soo-Jung, Park Eun-Ji, Jung In-Young, Jia (miss A), NS Yoon-G

Dream Team: Lee Sang-In, Park Jae-Min, Son Ho-Young (g.o.d), Park Jae-Jeong, Seo Ji-Seok, Shorry, Kim Ji-Won, Lee Soo-Jung, Park Eun-Ji, Jung In-Young, Jia (miss A), NS Yoon-G

1x181 Vietnam Special with T-ara (4)

  • 2013-04-28T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Park Jae-Min, Son Ho-Young (g.o.d), Shorry, Jia (miss A), NS Yoon-G, Eun-Jung & Bo-Ram & A-Reum & Qri & So-Yeon & Ji-Yeon & Hyo-Min (T-ara)

1x182 Children's Day Special

  • 2013-05-05T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Park Jun-Hyeong, Choi Seong-Jo, Han Min-Gwan, Ricky Kim, K.Will, Shorry, Jo Se-Ho, Seo In-Guk, Hoon & Kiseop (U-KISS) CoMC: Lee Byung-Jin & Bora (SISTAR)

Dream Team: Minho, Taemin, Key, Onew (SHINee), Noh Woo-Jin Guest MC: Han Seon-Hwa (Secret), Heo Jun Guest: Koo Ja-Cheol (interview)

1x184 God of Balance Special

  • 2013-05-19T14:30:00Z — 70 mins

Rainbow Team: Jaekyung, Woori, Cho Hyun-Young, Jisook, Noeul, Seungah, Yoonhye, Jay Park, Park Hyun-Bin, Hong Suk-Chun Secret Team: Han Sun-Hwa, Hyosung, Jieun, Zinger, Shin Bo-Ra, Oh Na-Mi, Kim Ji-Min, Shorry, Son Ho-Young, Kim Dong-Sung CoMC: Boom

Dream Team: Hoon & Eli (U-Kiss), Baro & CNU (B1A4), Kim Dong-Jun (ZE:A), Ricky Kim, Shorry MC: Boom

1x186 Dream Team with Six Hot Men of 2PM

  • 2013-06-02T14:30:00Z — 70 mins

2PM: Junsu, Junho, Nichkhun, Taecyeon, Wooyoung, Chansung CoMC: Boom & Lee Jae-Hoo

MBLAQ: G.O, Joon, Seungho, Thunder, Mir CoMC: Boom Special Guest: Shin Soo-Ji

4Minute Team: Hyuna, Gayoon, Jiyoon, Sohyun, Ricky Kim Sistar Team: Bora, Dasom, Soyu, Hyorin, Park Jae-Min

1x189 Dream Team vs. Martial Arts Team

  • 2013-06-23T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Park Jae-Min, Ricky Kim, Feeldog (BIGSTAR), Seyong (MYNAME), Lee Ki-Chan, Jeong Tae-Ho, Kim Dae-Sung MC: Boom

1x190 Dream Team vs. the ICN Squad

  • 2013-06-30T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Yeo Hong-Chul, Kim Dong-Sung, Jo Se-Ho, Nam Chang-Hee, Gongchan & CNU (B1A4), Park Jae-Min, Seungwook (EXCITE) MC: Boom

1x191 Dream Team vs. Statistics Korea

  • 2013-07-07T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Lee Jong-Soo, Han Min-Gwan, Park Jae-Min, Ryu Geun-Ji, Sanghoon (100%), Minhyuk (BTOB) CoMC: Boom

1x192 Celebrity Diving Competition (1)

  • 2013-07-14T14:30:00Z — 70 mins

Men: Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Shorry, Sim Kwon-Ho, Lee Jung-Soo, Lee A-Cheong, Black Jimin (PURE), Sanghoon (100%), Kangnam (M.I.B), Na Tae-Joo Women: Oh Jung-Yeon, Taemi, Kim Bo-Kyung, Gaeun (Dal☆Shabet), Hyeji (Gangkiz), Choa (Crayon Pop), Abigail, Taehee (Delight), Dasom & Yeonjoon (2EYES), Han Ji-Eun & Choi Hye-Rin (Miss Korea) CoMC: Boom Special Appearances: 2EYES, Dal☆Shabet, 100%

1x193 Celebrity Diving Competition (2)

  • 2013-07-21T14:30:00Z — 70 mins

Men: Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Shorry, Sim Kwon-Ho, Lee Jung-Soo, Lee A-Cheong, Black Jimin (PURE), Sanghoon (100%), Kangnam (M.I.B), Na Tae-Joo Women: Oh Jung-Yeon, Taemi, Kim Bo-Kyung, Gaeun (Dal☆Shabet), Hyeji (Gangkiz), Choa (Crayon Pop), Abigail, Taehee (Delight), Dasom & Yeonjoon (2EYES), Han Ji-Eun & Choi Hye-Rin (Miss Korea) CoMC: Boom Special Appearances: 2EYES, Dal☆Shabet, 100%, Crayon Pop

Dream Team: Kim Dong-Sung, Kwon Tae-Ho, Park Hyun-Bin, Shorry, Lim Chi-Bin, Kwon Jae-Kwan, Kim Dong-Hee, Lee Won-Gu, Chunji & Ricky (Teen Top), Minhyuk (BTOB), Feeldog (BIGSTAR) CoMC: Boom

Competitors: Baby J, Eunjung, Semi, Yewon (Jewelry); Serri, Ayoung, Jiyul, Woohee, Kaeun, Subin (Dal☆Shabet ); Noeul, Seungah, Yoonhye, Hyunyoung (Rainbow); Minsoa, Tia, Juliane, Melanie (Chocolat); Ellin, Soyul, Gummi, Choa, Way (Crayon Pop); Jungbin, Minjae, Miso, Jisoo, Ari (TAHITI); Hyangsuk, Hyerin, Dasom, Daeun, Yeonjun (2EYES ); Sonhana, Li-V, Christine, Nana, E-Sae, Lyulin (BBde Girl) Coaches: Shorry, Nam Chang-Hee, Jo Se-Ho CoMC: Boom

1x196 Men's Mud Wrestling Championship

  • 2013-08-11T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Choi Seong-Jo, Sim Kwon-Ho, Kang Sung-Chul, Hong Suk-Chun, Noh Woo-Jin, Kim Dong-Hee, Kim Kyung-Jin, Jo Se-Ho, Shorry, Lee Sang-Ho, Lee Hyung-Suk, Sanghoon (100%), Seyong (MYNAME), Minhyuk (BTOB), Hyeongkon (A-JAX) CoMC: Boom Special Guest: 2EYES

1x197 ZE:A vs. Gag Concert Team

  • 2013-08-18T14:30:00Z — 70 mins

Z:EA Team: Kim Dong-Jun, Kevin, Hwang Kwang-Hee, Im Si-Wan, Moon Joon-Young, Kim Tae-Heon, Jung Hee-Chul, Lee Min-Woo, Park Hyeong-Sik Gag Dream Team: Jo Ji-Hoon, Song Byung-Chul, Lee Sang-Ho, Song Jun-Geun, Park Sung-Kwang, Lee Won-Gu, Jung Tae-Ho, Kim Dae-Sung, Oh Na-Mi CoMC: Boom

Couples: Kim Ji-Woon + Oh Na-Mi, Choi Hye-Rin + Oh Ji-Hoon, Lee Sang-Ho + T-ae, Shorry + Choa, Changjae (MR.MR) + Kim Hye-Sun, Jang Ji-Woo + Kim So-Jung, Kim Ji-Won + Sanghoon (100%), Minha + Insoo CoMC: Boom

Competitors: Lee Sang-In, Lee Hyung-Suk, Kim Dong-Sung, Shorry, Park Jun-Hyung, Sim Kwon-Ho, Kim Dong-Hee, Jang Ji-Woo, Poppin' Hyun Joon, Kwak Hee-Sung, Kim Ji-Woon, Kim Han-Soo Guests: 2EYES CoMC: Boom

1x200 Best of the Best (1)

  • 2013-09-08T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Ricky Kim, Minho (SHINee), Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Jun (ZE:A), Sanghoon (100%), Park Jae-Min, Kim Dong-Sung, Lim Chi-Bin, Jaegal Sung-Ryul, Yeo Hong-Chul CoMC: Boom & Lee Byung-Jin Guests: Crayon Pop, 100%

1x201 Best of the Best (2)

  • 2013-09-15T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Ricky Kim, Minho (SHINee), Choi Seong-Jo, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Jun (ZE:A), Sanghoon (100%), Park Jae-Min, Kim Dong-Sung, Lim Chi-Bin, Jaegal Sung-Ryul, Yeo Hong-Chul CoMC: Boom & Lee Byung-Jin Guests: 100%

1x202 Super Flag Grab Race

  • 2013-09-22T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Kim Dong-Sung, Choi Seong-Jo, Shorry, Kim Ji-Woon, Kim Dong-Hee, Kwak Hee-Sung, Park Sang-Ho, Han Ki-Won, Han Ki-Woong, Fabian, Sanghoon & Chanyong (100%), Seyong & JunQ (MYNAME), Minhyuk & Eunkwang (BTOB), Changjae & Jin (Mr.Mr), Daeryong & Soryong (Tasty), Taeun (Speed), Jung Yi-Han (The Nuts), Young Boy (Wonder Boyz), Jerry (M.Pire), Ravi (VIXX), Feeldog & Baram (FEELDOG), SIMS (M.I.B) CoMC: Boom Cameo: M.Pire

1x203 Obstacle Race on Water

  • 2013-09-29T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Yeo Hong-Chul, Kwon Tae-Ho, Kim Dong-Sung, Sim Kwon-Ho, Jang Min-Ho, Lee Sang-Ho, Shorry, Ilac, Jang Ji-Woo, Choi Kwon, Kim Kyung-Jin, Han Ki-Woong, Kwak Hee-Sung, Hoon (U-KISS), Feeldog (BIGSTAR), Sanghoon & Minwoo (100%), Insoo (MYNAME), Kangjun (C-CLOWN), Kangnam (M.I.B) CoMC: Boom

1x204 Smash King (1)

  • 2013-10-06T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Sanghoon (100%), Na Tae-Joo, Poppin' Hyun Joon, Jang Ji-Woo, Lee Sang-In, Fabien, Han Min-Gwan, Joon Hyun (B.O.I), Jerry (M.Pire), Hangzoo (Rhythm Power) Special Guest: Taemi, 100%, Wonder Boyz CoMC: Boom

1x205 Smash King (2)

  • 2013-10-13T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Sanghoon (100%), Na Tae-Joo, Poppin' Hyun Joon, Jang Ji-Woo, Lee Sang-In, Fabien, Han Min-Gwan, Joon Hyun (B.O.I), Jerry (M.Pire), Hangzoo (Rhythm Power) Special Guest: Taemi, 100%, B.O.I CoMC: Boom

1x206 Dream Team vs. Idol Ace Wannabes

  • 2013-10-20T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Shorry, Kim Dong-Sung, Choi Seong-Jo, Jang Ji-Woo, Kim Ji-Woon, Kim Kyung-Jin, Sanghoon (100%) New Face Team: Na Tae-Joo, Lee Hyun-Jae, Seyong (MYNAME), Feeldog (BIGSTAR), Kangjun (C-CLOWN), Jerry (M.PIRE), Taeoh (5URPRISE) CoMC: Boom

1x207 Couple Obstacle Race at a Water Park

  • 2013-10-27T14:30:00Z — 70 mins

Men: Shorry, Kim Kyung-Jin, Kwak Hee-Sung, Daeryong (Tasty), Insoo & Seyong (MYNAME), Feeldog (BIGSTAR), Sanghoon (100%) Women: Han Young, Lim Sun-Young, Yoonseo & Seunghyun (Gravity), Kim So-Jung, Jisoo (TAHITI), Hyerin (2EYES), Lee Jung-Hyun CoMC: Boom

1x208 Top 100 Viewers Special (1)

  • 2013-11-03T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kwon Tae-Ho, Park Jae-Min, Choi Seong-Jo, Lee Sang-Ho, Shorry, Jang Ji-Woo, Na Tae-Joo, Sanghoon (100%), Kang Tae-Oh (5urprise), Jeong Sang-Hee CoMC: Boom

1x209 Top 100 Viewers Special (2)

  • 2013-11-10T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kwon Tae-Ho, Park Jae-Min, Choi Seong-Jo, Lee Sang-Ho, Shorry, Jang Ji-Woo, Na Tae-Joo, Sanghoon (100%), Kang Tae-Oh (5urprise), Jeong Sang-Hee CoMC: Boom

1x210 Basketball Special (1)

  • 2013-11-17T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Lee Yi-Kyung, Sanghoon (100%), Jung Woo-Jin (Ma-Seong-Nam Team); Jang Soo-Won & Kim Jae-Duc (Sechs Kies), Kim Seung-Hyun, Park Joon-Suk (Team Oppa Returns); Kris & Tao (EXO), Daeryong & Soryong (TASTY) (Team Exosty); Kim Min-Soo, Yoo Min-Sang, Song Joon-Geun, Jung Bum-Kyun (Team Comvengers); Oh Ji-Heon, Yoon Hyung-Bin, Kim Ki-Yul, Ryu Geun-Ji (Advancing Comedians Team); Poppin' Hyun Joon, Shorry, 1kyne (Electroboyz), Cheezy (Crispi Crunch) (Unbeatable Team); Choi Seong-Jo, Jo Se-Ho, Changjae (MR.MR), Kang Tae-Oh (5urprise) (Slam Dunk Team); Park Jae-Min, Kim Hyuk, Lim Hyung-Suk, Insoo (MYNAME) (Team Guy Guy Guy) CoMC: Boom

1x211 Basketball Special (2)

  • 2013-11-24T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Kwon Tae-Ho, Lee Yi-Kyung, Sanghoon (100%), Jung Woo-Jin (Ma-Seong-Nam Team); Jang Soo-Won & Kim Jae-Duc (Sechs Kies), Kim Seung-Hyun, Park Joon-Suk (Team Oppa Returns); Kris & Tao (EXO), Daeryong & Soryong (TASTY) (Team Exosty); Kim Min-Soo, Yoo Min-Sang, Song Joon-Geun, Jung Bum-Kyun (Team Comvengers); Oh Ji-Heon, Yoon Hyung-Bin, Kim Ki-Yul, Ryu Geun-Ji (Advancing Comedians Team); Poppin' Hyun Joon, Shorry, 1kyne (Electroboyz), Cheezy (Crispi Crunch) (Unbeatable Team); Choi Seong-Jo, Jo Se-Ho, Changjae (MR.MR), Kang Tae-Oh (5urprise) (Slam Dunk Team); Park Jae-Min, Kim Hyuk, Lim Hyung-Suk, Insoo (MYNAME) (Team Guy Guy Guy) CoMC: Boom

1x212 Female Obstacle Race

  • 2013-12-01T15:30:00Z — 70 mins

30s Team: Lee Mi-Jin, Park Eun-Ji, Oh Jung-Yeon, Jung Da-Eun, Goo Ji-Sung, Lee Hee-Kyung, Kim Ji-Min, Kim Hye-Sun Coach: Park Jae-Min 20s Team: Lim Soo-Jung, Ha Joo-Hyun (Jewelry), Zinni (GLAM), Taemi, Shin Soo-Ji, Gaeun (Dal☆Shabet), Jisoo (TAHITI), Jina (Bad Kiz) Coach: Kwon Tae-Ho CoMC: Boom

1x213 Dream Team vs. Geochang Dream Team

  • 2013-12-08T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kwon Tae-Ho, Han Min-Gwan, Jang Ji-Woo, Rich, Hoon (U-Kiss), Sanghoon (100%), Kang Tae-Oh (5urprise) CoMC: Boom

1x214 Bubble Soccer (1)

  • 2013-12-15T15:30:00Z — 70 mins

'Chukkubal' Dream Team: Choi Seong-Jo, Shorry, Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Park Jae-Min, Jang Ji-Woo, Sanghoon (100%) Coach: Lee Chang-Myung Idol 'Fighting' Team: Kim Jae-Duc, Park Joon-Suk, Feeldog (BIGSTAR), Changjae (MR.MR), Youngboy (Wonder Boyz), James (Royal Pirates), Paulo (G.IAM) Coach: Yoo Young-Sil Baeuda Team: Kang Tae-Oh & Gong Myung (5urprise), Kim Seung-Hyun, Jung Woo-Jin, Kim Hyuk, Chae Seung-Hoon, Oh Seung-Yoon Coach: Shin Tae Yong Gaebal Team: Yoon Seung-Ho, Noh Woo-Jin, Lee Sang-Gu, Byun Seung-Yoon, Han Min-Gwan, Lee Sang-Ho, Jung Seung-Hwan Coach: Yoo Sang-Chul CoMC: Boom Guests: BADKIZ

[Bubble Soccer] 'Chukkubal' Dream Team: Choi Seong-Jo, Shorry, Kwon Tae-Ho, Lim Chi-Bin, Park Jae-Min, Jang Ji-Woo, Sanghoon (100%) Coach: Lee Chang-Myung Idol 'Fighting' Team: Kim Jae-Duc, Park Joon-Suk, Feeldog (BIGSTAR), Changjae (MR.MR), Youngboy (Wonder Boyz), James (Royal Pirates), Paulo (G.IAM) Coach: Yoo Young-Sil Baeuda Team: Kang Tae-Oh & Gong Myung (5urprise), Kim Seung-Hyun, Jung Woo-Jin, Kim Hyuk, Chae Seung-Hoon, Oh Seung-Yoon Coach: Shin Tae Yong Gaebal Team: Yoon Seung-Ho, Noh Woo-Jin, Lee Sang-Gu, Byun Seung-Yoon, Han Min-Gwan, Lee Sang-Ho, Jung Seung-Hwan Coach: Yoo Sang-Chul CoMC: Boom [Short Track] Team 1: Park Sang-Wook, Han Min-Gwan, Kang Jun Team 2: Park Jae-Min, Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire) Team 3: Kwon Tae-Ho, Gong Myung (5urprise), Hon (Mr.Mr) Team 4: Jo Jung-Hyun, Lee Tae-Hwan, Shorry Team 5: Jung Woo-Jin, Hyun Jin-Young, Kim Se-Hyun Team 6: Kang Tae-Oh (5urprise), Feeldog (BIGSTAR), Changjae (Mr.Mr) Coaches: Chun Lee-Kyung & Kim Dong-Sung

1x216 Short Track Skating (2)

  • 2013-12-29T15:30:00Z — 70 mins

Team 1: Park Sang-Wook, Han Min-Gwan, Kang Jun Team 2: Park Jae-Min, Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire) Team 3: Kwon Tae-Ho, Gong Myung (5urprise), Hon (Mr.Mr) Team 4: Jo Jung-Hyun, Lee Tae-Hwan, Shorry Team 5: Jung Woo-Jin, Hyun Jin-Young, Kim Se-Hyun Team 6: Kang Tae-Oh (5urprise), Feeldog (BIGSTAR), Changjae (Mr.Mr) Coaches: Chun Lee-Kyung & Kim Dong-Sung

1x217 Dream Team vs. Idol Team

  • 2014-01-05T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Jang Ji-Woo, Park Jae-Min, Shorry, Han Min-Gwan, Choi Seong-Jo, Oh Seung-Yoon, Kim Seung-Won Idol Team: Kim Dong-Jun & Heechul & Minwoo (ZE:A), Thunder & Seungho (MBLAQ), Sanghoon (100%), Kang Jun (C-Clown)

1x218 Idol Iron Man Special (1)

  • 2014-01-12T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Jong-Hoon (FTISLAND), Minhyuk (BTOB), Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire), Daeryong (TASTY), U-Kwon (Block B), Hyeongkon (A-JAX), Changjae (Mr.Mr), Feeldog (BIGSTAR), Kang Tae-Oh (5urprise) CoMC: Yewon

1x219 Idol Iron Man Special (2)

  • 2014-01-19T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Jong-Hoon (FTISLAND), Minhyuk (BTOB), Sanghoon (100%), Jerry (M.Pire), Daeryong (TASTY), U-Kwon (Block B), Hyeongkon (A-JAX), Changjae (Mr.Mr), Feeldog (BIGSTAR), Kang Tae-Oh (5urprise) CoMC: Yewon

1x220 Dream Team vs. Muscle King Team

  • 2014-01-26T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Park Jae-Min, Jang Ji-Woo, Lee Sang-Ho, Insoo (MYNAME), Feeldog (BIGSTAR), Yoo Min-Sang, Lee Jung-Young, Kwon Tae-Ho CoMC: Shin Bo-Ra

1x221 Girl Group Wrestling Contest

  • 2014-02-02T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Soyul & Gummi (Crayon Pop), Noeul & Jisook (Rainbow), Seolhyun & Chanmi (AOA), Jisoo & Ari (TAHITI), Serri & Gaeun (Dal☆Shabet), Sungah & Hyemi (Nine Muses), Dasom & Hyerin (2EYES); Kim Min-Kyung, Park So-Young, Lee Hee-Kyung, Lee Jae-Hoo, Lee Tae-Hyun

1x222 Dream Team vs. SWAT Team

  • 2014-02-09T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Shorry, Kwon Tae-Ho, Sanghoon (100%), Oh Seung-Yoon, Shin Dong-Gyun, Ryan, Lee Chang-Myeong CoMC: Jun Hyo-Sung

1x223 Dream Team vs. Multinational Team

  • 2014-02-16T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: NS Yoon-G, Kim Ji-Min, Lady Jane, Chun Yi-Seul, Kim So-Jung, Ahn So-Mi, Jisoo (TAHITI), Yena (1PS) Coach: Park Jae-Min Multinational Team: Taru (Finland), Bronwyn (South Africa), Rie (Japan), Punita (USA), Gulsanam (Uzbekistan), Cao Lu (China), Mint (Thailand), Abigail (Paraguay) Coach: Sanghoon (100%) CoMC: Lee Byung-Jin

1x224 1:4 Relay Race

  • 2014-02-23T15:30:00Z — 70 mins

Hong Seo-Bum Team: Feeldog (BIGSTAR), Seyong (MYNAME), Jaehyo (Block B) Hong Suk-Chun Team: Minhyuk (BTOB), Hyeongkon (A-JAX), Shin Min-Chul Lee Sang-In Team: Choi Seong-Jo, James (Royal Pirates), Lee Seung-Yoon Kim Jin Team: Sanghoon (100%), Han Min-Gwan, Kim Seung-Hwi Kim Seung-Hyun Team: Park Jae-Min, Nam Chang-Hee, Kim Kyung-Jin Lee Chang-Myung Team: Shorry, Hoon (U-Kiss), Kiu (K-Much) Lee Byung-Jin (CoMC)

1x225 Bubble Touchdown!

  • 2014-03-02T15:30:00Z — 70 mins

Hong Suk-Chun Team: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Oh Ji-Heon, Oh Seung-Yoon, Yoon Chan, Hong Dae-Kwang, Feeldog (BIGSTAR), Yoo Seung-Yoo, Jo Ji-Hoon Park Wang-Yoo Team: Park Joon-Hyung, Lee Sang-Ho, Yoon Sung-Ho, U-Kwon (Block B), Fabian, Kim Ki-Yul, Lee Sang-In, Shorry, Han Min-Kwan CoMC: Lee Byung-Jin

B1A4 Team: Sandeul, Gongchan, CNU, Park Jae-Min Coach: Yoon Hye-Young Dream Team: Lee Sang-In, Lee Sang-Ho, Shorry, Jinon (F.CUZ) Coach: Park Sung-Hyun CoMC: Lee Byung-Jin

1x227 Couples' Swimming Competition

  • 2014-03-16T14:30:00Z — 70 mins

Couples: James + Rise, Jang Min-Ho + Jisoo (TAHITI), Shorry + Hani (EXID), Fabien + Brownyn, Jang Ji-Woo + Juliane, Chris + Kim So-Jung, Changjae + Lee Soo-Jung CoMC: Lee Byung-Jin

1x228 Celebrity Futsal Competition (1)

  • 2014-03-23T14:30:00Z — 70 mins

FC Idol: Kim Dong-Jun (ZE:A), Seyong (MYNAME), Lee Jung, Jung Yi-Han (The Nuts), Jr. & Youngjae (Got7) Coach: Kim Byung-Ji FC World: Im Ho, Oh Seung-Yoon, Mose, Whee, Wootae (A.cian), Min Ji-Hyuk, Jang Ji-Geon Coach: Shin Tae-Yong Gaebal Team: Noh Woo-Jin, Lee Sang-Min, Lee Jong-Hoon, Lee Dong-Yoon, Jo Yoon-Ho, Han Min-Gwan Coach: Kim Hae-Woon Dream Team : Hong Seo-Beom, Kim Seung-Hyun, Lee Sang-Ho, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Yoo Seung-Woo Coach: Lee Chang-Myung Lee Byung-Jin & Han Jun-Hee (CoMC) Referees: Song Doo-Ho & Kim Man-Chun

[Celebrity Futsal Competition] FC Idol: Kim Dong-Jun (ZE:A), Seyong (MYNAME), Lee Jung, Jung Yi-Han (The Nuts), Jr. & Youngjae (Got7) Coach: Kim Byung-Ji FC World: Im Ho, Oh Seung-Yoon, Mose, Whee, Wootae (A.cian), Min Ji-Hyuk, Jang Ji-Geon Coach: Shin Tae-Yong Gaebal Team: Noh Woo-Jin, Lee Sang-Min, Lee Jong-Hoon, Lee Dong-Yoon, Jo Yoon-Ho, Han Min-Gwan Coach: Kim Hae-Woon Dream Team : Hong Seo-Beom, Kim Seung-Hyun, Lee Sang-Ho, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Yoo Seung-Woo Coach: Lee Chang-Myung Lee Byung-Jin & Han Jun-Hee (CoMC) Referees: Song Doo-Ho & Kim Man-Chun [Indiana Jones] Lee Sang-In Team: Seyong (MYNAME), Lee Sang-Ho, Choi Seong-Jo, Shorry, Ray (C-CLOWN), Son Jin-Young Lee Chang-Myung Team: Kim Dong-Sung, Hyeongkon (A-JAX), Lee Jong-Hoon, Park Jae-Min, Oh Seung-Yoon, Huh Gong CoMC: Lee Byung-Jin

1x230 Indiana Jones (2)

  • 2014-04-06T14:30:00Z — 70 mins

Lee Sang-In Team: Seyong (MYNAME), Lee Sang-Ho, Choi Seong-Jo, Shorry, Ray (C-CLOWN), Son Jin-Young Lee Chang-Myung Team: Kim Dong-Sung, Hyeongkon (A-JAX), Lee Jong-Hoon, Park Jae-Min, Oh Seung-Yoon, Huh Gong CoMC: Lee Byung-Jin

1x231 Track and Field Quadrathlon

  • 2014-04-13T14:30:00Z — 70 mins

Couples: Lee Sang-In + Suwoong (Boy's Republic), Choi Seong-Jo + Soryong (TASTY), Son Jin-Young + Sam Carter (Lunafly), Han Min-Gwan + Jung Yi-Han (The Nuts), Simba (JJCC) + Jang Ji-Woo, P-Goon (Topp Dogg) + Lee Jong-Hoon Special Guest: groups JJCC, Lunafly, Boys Republic, Topp Dogg CoMC: Lee Byung-Jin

1x232 The Best Top 10

  • 2014-05-04T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 232 05/03/14 Ep. 232 top 10 highlights of Season 2 - no ep in previous weeks because of Sewol highlights of: Girls Generation chicken fight,ctf Chu Sung hoon, kim dong hyun, junho, minho mma ep ParK jae min, choi sung jo, ricky kim, yeo hong cheol inner tube race hyoyeon, nicole, krystal high jump baseball team vs dt (chungrim, minho) ctf indoors button race couples ep 2pm vs ricky kim ep couples archery ep indiana jones first ep crossfit vs ricky kim, lee byung jin ep CoMC lee byung jin

1x233 Dream Girls Competition

  • 2014-05-11T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Rahi (LPG), Narae (Spica), RiSe (Ladies Code), Gummi & Soyul (Crayon Pop), Narsha (Brown Eyed Girls), Semi (Jewelry), J.Min & Mint (Tiny G), Jisoo (TAHITI), Juliane (ChoColat), Yoonseo (1PS) CoMC: Lee Byung-Jin Special Guests: LPG, TAHITI, Tiny-G, 1PS

1x234 White Shark of Horror

  • 2014-05-18T14:30:00Z — 70 mins

Lee Jong-Hoon Team: Lee Sang-In, Choi Seong-Jo, Choi Sang-Hak, Sihwan (OffRoad), Noh Ji-Hoon Son Jin-Young Team: Jang Ji-Gun, Suwoong (Boys Republic), Hoon (U-Kiss), Chris, Seo Sae-Byuk Special Appearance: Boys Republic CoMC: Lee Byung-Jin

1x235 Silmido Survival (1)

  • 2014-05-25T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Yang Joon-Hyuk, Lee Bong-Ju, Sim Kwon-Ho, Suk Joo-Il, Choi Hyun-Ho, Choi Byung-Chul Blue Team: Lee Chang-Myeong, Lee Sang-In, Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Son Jin-Young, Jang Ji-Gun MC: Lee Byung-Jin

1x236 Silmido Survival (2)

  • 2014-06-01T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 236 06/01/14 Ep. 236 Silmido part 2 Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Son Jin Young, Jang Ji Gun Lee Byung Jin MC

1x237 Silmido Survival (3)

  • 2014-06-08T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 237 06/08/14 Ep. 237 Silmido part 3 Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul Lee Byung Jin MC

1x238 Silmido Survival (4)

  • 2014-06-22T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 238 06/19/14 Ep. 238 Silmido part 4 Athletes Yang Joon Hyuk, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho, Suk Joo Il, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul, MC CM, Lee Sang In, Ricky Kim, Choi Sung Jo, Son Jin Young, Jang Ji Gun Lee Byung Jin MC

1x239 Silmido Survival (5)

  • 2014-06-29T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 239 06/22/14 Ep. 239 Silmido part 5 (skip a few weeks bc of World Cup) Athletes Red Team: Yang Joon Hyuk, Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo Dream Team Blue Team: MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul Lee Byung Jin MC

1x240 Silmido Survival (6)

  • 2014-07-06T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 240 07/06/14 Ep. 240 Silmido part 6 Competitors: Ricky Kim, Son Jin Young, Choi Sung Jo, Choi Hyun Ho, Choi Byung Chul Other appearances: Yang Joon Hyuk, MC CM, Lee Sang In, Jang Ji Gun, Lee Bong Ju, Sim Kwon Ho Lee Byung Jin MC

Wild Team: Yang Joon-Hyuk, Suk Joo-Il, Choi Hyun-Ho, Choi Seong-Jo, Ricky Kim, Choi Byung-Chul, Son Jin-Young, Seungah (Rainbow), Dahye (Bestie) Urban Team: Lee Sang-Ho, Park Hyun-Bin, Hyeongkon (A-JAX), Hoon & Kiseop (U-KISS), Leo & Ravi (VIXX), Serri (Dal☆Shabet), Hyeri (Girl's Day) Cameo: Joon (U-KISS)

1x242 Summer Special: Dad and Me

  • 2014-07-20T14:30:00Z — 70 mins

Ep. 242 07/20/14 Ep. 242 Children's Day Competitors: Hong Ji Ho + Hong Sera (daughter), Yoo Jung Hyun + Yoo Min Sung (son), Ahn Jung Hoon + Ahn Seo Yeon (daughter), Lee Jung Yong + Lee Mideum (son), Yeom Kyung Hwan + Yeom Eun Ryul (son), Woo Ji Won + Woo Seoyun (daughter), Kim Chang Ryul + Kim Joo Hwan (son), Kim Dong Sung + Kim Na Young (daughter), Lee Jong Hoon + Kang Ye Seul (staff's kid?), Son Jin Young + Kwon Ji Mi (staff's kid?), Jang Ji Gun + Lee Naeun (niece) Cameo: Hong ji Ho wife and other daughter, lee jong young wife + younger son, woo ji won wife + younger daughter, kim dong sung wife and son

Competitors: Lee Woon-Jae, Son Jin-Young, Jo Hang-Ri, Kim Dong-Jun (ZE:A), Youngjae & Jr (GOT7), Donghyun & Hyunseong (BOYFRIEND), Serri & Gaeun & Ahyoung (Dal★Shabet), Chanmi & Yuna & Mina (AOA) CoMC: Lee Byung-Jin

1x244 Summer Special: KHNP vs. Dream Team

  • 2014-08-03T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Suk Joo-Il, Lee Sang-In, Choi Seong-Jo, Lim Yo-Hwan, Shin Yu, Son Jin-Young, Changmin (2AM), Sihwan Daewon (OFFROAD), Simba (JJCC), Sam Carter (Lunafly) Lee Byung-Jin (CoMC)

1x245 Dream Team vs. R-16 B-Boys

  • 2014-08-10T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Son Jin-Young, Nam Hyun-Joon, CNU & Sandeul (B1A4) B-Boy Team: Suga Pop, Blond, Khan, Wing, Tata, Lil Zoo Lee Byung Kim (CoMC) Guest MC: Angela Kim

1x246 Water War Special

  • 2014-08-17T14:30:00Z — 70 mins

Capable Team: Son Jin-Young, Nam Chang-Hee, Fabien, Minhyun (NU'EST), Niel (Teen Top), Jea (Brown Eyed Girls), Seungah (Rainbow), Jisoo (TAHITI), Lee Sang-In Incapable Team: Choi Seong-Jo, Suk Joo-Il, Jo Hang-Ri, Sam Carter (Lunafly), Sohyun (4Minute), Dohee (Tiny G), RiSe (Ladies Code) CoMC: Lee Byung-Jin

1x247 Hainan Survival (1)

  • 2014-08-24T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Lee Chang-Myung, Kim Dong-Joon, Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Kim Ji-Won, Noeul (RAINBOW), Hwang In-Young Blue Team: Jang Woo-Hyuk, Zhou Mi (Super Junior M), Suk Joo-Il, Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi Lee Byung-Jin (CoMC)

1x248 Hainan Survival (2)

  • 2014-08-31T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Lee Chang-Myung, Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Kim Ji-Won, Noeul (RAINBOW), Hwang In-Young Blue Team: Jang Woo-Hyuk, Zhou Mi (Super Junior M), Kim Dong-Joon, Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi Lee Byung-Jin (CoMC)

1x249 Hainan Survival (3)

  • 2014-09-07T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Lee Chang-Myung, Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Kim Ji-Won, Noeul (RAINBOW), Hwang In-Young Blue Team: Ricky Kim, Kim Dong-Joon, Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi Lee Byung-Jin (CoMC)

1x250 Hainan Survival (4)

  • 2014-09-14T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Lee Chang-Myung, Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Hwang In-Young Blue Team: Kim Dong-Joon, Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi, Kim Ji-Won Lee Byung-Jin (CoMC)

1x251 Hainan Survival (5)

  • 2014-09-21T14:30:00Z — 70 mins

Red Team: Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Hwang In-Young Blue Team: Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi, Kim Ji-Won Losers: Jang Woo-Hyuk, Zhou Mi (Super Junior M), Suk Joo-Il, Lee Chang-Myung, Kim Dong-Joon, Noeul (RAINBOW), Ricky Kim Lee Byung-Jin (CoMC)

1x252 Hainan Survival (6)

  • 2014-10-05T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Hwang In-Young, Narsha, Chun Yi-Seul, Solbi, Kim Ji-Won, Ricky Kim Lee Byung-Jin (CoMC)

1x253 Hainan Survival (7)

  • 2014-10-12T14:30:00Z — 70 mins

Competitors: Son Jin-Young, Jung Ga-Eun, Hwang In-Young, Narsha, Solbi, Kim Ji-Won Guests: Ricky Kim, Kim Dong-Joon, Suk Joo-Il, Chun Yi-Seul, Noeul (RAINBOW), Choi Byung-Chul Lee Byung-Jin & Lee Chang-Myung (CoMC)

1x254 Suncheon Reed Festival Special

  • 2014-11-02T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Choi Byung-Chul, Son Jin-Young, Kangnam (M.I.B.), Hyeongkon (A-JAX), Hoon (U-KISS), Feeldog (BIGSTAR) CoMC: Lee Byung-Jin Guests: SPICA S

1x255 Famous Lovebirds Special (1)

  • 2014-11-09T15:30:00Z — 70 mins

Teams: Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Jo Min Hee + Kwon Jang Duk, Hong Rok Gi + Kim Ah Rin, Kim Ga Yeon + Lim Yo Hwan, Kim Hyun Chul + Jo Eun Kyung, Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Kwon Jae Gwan + Kim Kyung Ah, Jo Young Gyu + Shin Jae Eun, Lee Si Eun + Park Gyo Young, Eva + Lee Kyung Gu, Moon Chun Sik + Son Yu ra, Ricky Kim + Ryu Seung Joo Lee Byung-Jin (CoMC)

1x256 Famous Lovebirds Special (2)

  • 2014-11-16T15:30:00Z — 70 mins

Ep. 256 11/16/14 Ep. 256 Husband Wife teams part 2 Teams: Hong Seo Bum + Jo Kap Kyung, Jo Min Hee + Kwon Jang Duk, Hong Rok Gi + Kim Ah Rin, Kim Ga Yeon + Lim Yo Hwan, Kim Hyun Chul + Jo Eun Kyung, Noh Yoo Min + Lee Myung Chun, Kwon Jae Gwan + Kim Kyung Ah, Jo Young Gyu + Shin Jae Eun, Lee Si Eun + Park Gyo Young, Eva + Lee Kyung Gu, Moon Chun Sik + Son Yu ra, Ricky Kim + Ryu Seung Joo Lee Byung Jin (CoMC) Cameo: Suk joo il, kimpo mayor

1x257 Idol Wrestling Championship

  • 2014-11-23T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Leo & Ken & Hongbin (VIXX), B-Bomb & Jaehyo & U-Kwon (BLOCK B), Kiseop & Hoon & Jun (U-KISS), Jr. & JB & Yugyeom (GOT7), Lee Sang-Ho, Choi Seong-Jo, Son Jin-Young, Jung Myung-Hoon, Noh Woo-Jin, Lim Yo-Hwan Coaches: Lee Bong-Geol, Lee Seung-Sam, Park Kwang-Duk, Baek Seung-Il, Kim Tae-Hyun, Choi Hong-Man CoMC: Lee Byung-Jin & Jang Ji-Yeon Guest: Kim Ga-Yeon

1x258 Girl Group Bubble Suit Championship

  • 2014-11-30T15:30:00Z — 70 mins

Ep. 258 11/30/14 Ep. 258 Idol Girls Bubble fight Competitors: Rainbow (Seungah + Woori), A-Pink (Bomi + Namjoo), Hello Venus (Nara + Lime + Yooyoung), Bestie (Hyeyeon + UJi + Dahye), Red Velvet (Irene + Seulgi + Wendy), Laboum (ZN + Yulhee + Solbin) Lee Byung Jin (CoMC) Choi Sung Jo, Son Jin Young Guests: Laboum - all members

1x260 Vault Jump Special

  • 2014-12-14T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Seong-Jo, Ricky Kim, Minhyuk (BTOB), Seyong (MYNAME), Feeldog (BIGSTAR), Changbum (100%), P-Goon (Topp Dogg), Simba (JJCC), Sangmin (Cross Gene), Jin.O (A.Cian), Jota (MADTOWN) Guests: members of the above idol groups Coach: Yeo Hong-Chul CoMC: Lee Byung-Jin

1x261 Girl Group Wrestling Special

  • 2014-12-21T15:30:00Z — 70 mins

Ep. 261 12/21/14 Ep. 261 Idol Girls Sserium Competitors: SECRET(Hyosung + Hana + Jieun), AfterSchool (Raina + Lizzy + Kaeun), Miss A (Fei + Min), Baek A-yeon, DAL★SHABET (Serri + Woohee + Gaeun), Crayon Pop (Gummi + Ellin + Soyul), BESTie ( Hyeyeon + UJi + Dahye) Coaches:Lee Bong Gul, Lee Seung Sam, Park Kwang Duk, Baek Sung Il, Kim Tae Hyun, Choi Hong Man Lee Byung Jin (CoMC),Jang Ji Yeon (CoMC) Refs: Lee in Ock, Kim Jin Soo, Lee Ki Man

1x262 Fencing Special

  • 2014-12-28T15:30:00Z — 70 mins

Kim Young-Ho Team: Alex, Jinwoon (2AM), Leo (VIXX), Eddy Kim, Hyunseong (BOYFRIEND) Choi Byung-Chul Team: Kim Sung-Soo, Choi Seong-Jo, Ricky Kim, Son Jin-Young, Feeldog (BIGSTAR) MC: Lee Byung-Jin & Oh Kyung-Suk

1x263 New Year Special: Grab Your Luck (1)

  • 2015-01-04T15:30:00Z — 70 mins

Old Team: Noh Yoo-Min + Lee Myung-Chun, Hong Seo-Bum + Jo Kap-Kyung, Kim Hye-Yeon + Go Young-Ryun, Lee Seung-Gwang + Kim Ah-Jin KBS Team: Ricky Kim + Ryu Seung-Joo, Choi Seong-Jo + Ahm Hye-Won, Yoo Ji-Chul + ?, Yoon Yong-Hyun + Park Soo-Jin Talk Show Team: Ahn Ji-Hwan + Jeong Mi-Yeon, Yoon Ki-Won + Hwang Eun-Jung, Oh Jung-Tae + Baek Ah-Young, Pyo Jin-In + Kim Soo-Jin Lee Byung-Jin (CoMC)

1x264 New Year Special: Grab Your Luck (2)

  • 2015-01-11T15:30:00Z — 70 mins

Old Team: Noh Yoo-Min + Lee Myung-Chun, Hong Seo-Bum + Jo Kap-Kyung, Kim Hye-Yeon + Go Young-Ryun, Lee Seung-Gwang + Kim Ah-Jin KBS Team: Ricky Kim + Ryu Seung-Joo, Choi Seong-Jo + Ahm Hye-Won, Yoo Ji-Chul + ?, Yoon Yong-Hyun + Park Soo-Jin Talk Show Team: Ahn Ji-Hwan + Jeong Mi-Yeon, Yoon Ki-Won + Hwang Eun-Jung, Oh Jung-Tae + Baek Ah-Young, Pyo Jin-In + Kim Soo-Jin Lee Byung-Jin (CoMC)

1x268 High Jump Competition

  • 2015-02-08T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Niel (Teen Top), Jota (MADTOWN), Feeldog (Big Star), P-Goon (Topp Dogg) Coach: Yoo Ok-Ryeol Rookie Team: Kim Si-Hyoung (History), Lee Geon & Heo Jun (MADTOWN), Simba (JJCC), Jiro (Underdog) Coach: Yeo Hong-Cheol

1x269 North Pole Escape

  • 2015-02-15T15:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Choi Seong-Jo, Hong Jin-Ho, Shorry, Eric Nam, Ricky (Teen Top), Feeldog (BIGSTAR) Opponents: Yoo Ji-Cheol, Jo Chung-Hyeon, Kim Gi-Man, Kang Seung-Hwa, Han Sang-Heon, Cho Hang-Ri

1x272 Super Heroes Return!

  • 2015-03-08T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Ricky Kim, Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Song Jung-Geun, Lee Sang-Ho, Feeldog (BIGSTAR), Lim Yo-Hwan Lee Byung-Jin (CoMC)

1x273 The 2015 Snow Race

  • 2015-03-15T14:30:00Z — 70 mins

The Singers Club: Kim Seong-Su, Son Jin-Young, Feeldog (BIGSTAR), Jota (MADTOWN), P-Goon (Topp Dogg), Sangmin The Hot Body Club: Lee Seung-Kwang, Choi Seong-Jo, Guillaume Patry, Kim Gi-Man, Park Jae-Min, Yoon Chan The Comedians Club: Seok Ju-Il, Yoon Seong-Ho, Oh Jeong-Tae, Nam Chang-Hui, Lee Jong-Hun, Kim Kyung-Jin

1x274 Charcoal Briquettes of Love

  • 2015-03-22T14:30:00Z — 70 mins

Ryeol Friends Team: Kim Ha-Eun, Da-Hye, Young-Ji, Sandeul (B1A4), Choi Seong-Jo, Yook Sung-Jae (BTOB), Kim Chang-Ryeol Sean Friends Team: Sean, Jo Kwon (2AM), Julian, Yang Dong-Geun, Min-Ah, Amber, Seon-Mi

1x279 The Men's 10:100 Super Flag Race

  • 2015-04-26T14:30:00Z — 70 mins

10 Seniors Team: Choi Seong-Jo, Park Jae-Min, Kim Gi-Man, Jo Hang-Ri, Lee Seung-Gwang, Lim Yoh-Wan, Han Min-Gwan, Shorry, Lee Hyun, Hoon (U-KISS) 100 Idols Team: JJCC, MADTOWN, Topp Dogg, 100%, The Nuts, HALO, ZPZG, BTL, 6to8, BEAT WIN, B.I.G, N.O.M, LEGEND, Fame Us, 24K, HISTORY, Cross Gene, K-MUCH, LU:KUS, The Hidden, Eddy Kim, NaShow, Grizzly, KK, Sanchez, Kanto, LEON, Lee Min-Yong, Kim Tae-Han, Hyun Sang, Na Sang-Do

Dream Team: Minhyuk (BTOB), Ricky (Teen Top), Choi Seong-Jo, Jota (MADTOWN), Hoon (U-KISS), Hong Jin-Ho, Park Jae-Min Winter Olympics Team: Lee Kyoo-Hyeok, Lee Jeong-Soo, Kwak Yoon-Ki, Kim Magnus, Kim Dong-Hyeon, Kim Won-Jun, Kim Heung-Soo, Han Soo-Jin, Lee Chae-Won, Kwak Min-Jeong

Trot Team: Park Goo-Yoon, Park Sang-Chul, Jang Min-Ho, Shin Yoo, Kim Hye-Yeon Rap Team: Park Wan-Kyu, Jeon In-Hyuk, Kim Ba-Da, Sam Carter, Yeong Ji Ballad Team: Jo Jang-Hyuk, Mose, Hwang Chi-Yeol, Ilac, ALi Dance Team: Kim Tae-Hyung, Lee Seung-Kwang, Jota (MADTOWN), Feeldog (BIGSTAR), Jisu

1x293 The 2015 Street Waterslide Contest

  • 2015-08-02T14:30:00Z — 70 mins

Muscle Team: Park Jae-Min, Choi Seong-Jo, Jung Areum, Lee Yeon National Athletes Team: Kwak Min-Jeong, Shin Soo-Ji, Choi Byung-Chul, Choi Hyun-Ho E-sports Team: Guillaume, Kim Ga-Young, Lee Yoo-Ra, Hong Jin-Ho Idol Team: Jota (MADTOWN), Hyeyeon (BESTie), Seungyeon (CLC), Kwangjin (N.Flying) Trot Team: Hong Won-Bin, Jang Min-Ho, Im Soo-Bin, So Yoo-Mi Announcers Team: Kim Gi-Man, Kim Ji-Won, Lee Jae-Sung, Jung Da-Eun Comedian Team: Kim Seung-Hye, Yang Sang-Kook, Lee Seung-Yoon, Lee Hwi-Kyeong MC: Lee Chang-Myeong

1x294 Volcano Mud Wrestling

  • 2015-08-09T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Kim Soo-Yung, Leo (VIXX), Kim Sa-Kwun, Kim Wun-Ho, Kim Dong-Sung, Choi Seong-Jo, Lee Seung-Kwang, Hong Jin-Ho, Park Jae-Min

1x295 The 2015 Military World Games Special

  • 2015-08-16T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team Avengers: Yeo Hong-Chul, Choi Byung-Chul, Heo Tae-Hee, Park Jae-Min, Yoon Sung-Ho, Choi Sung-Jo, Jota (MADTOWN) Military Team: Kwon Hah-Nul, Kim Joo-Sung, Lee Jung-Ham, Jung Jin-Ho, Kim Joo-Suk, Jung Ji-Min, Han Tae-Soo, Lee Dong-Rok, Kwon Joo-Young Guests: girl group HELLOVENUS

1x297 Mud Wrestling Special

  • 2015-08-30T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Bok Hyun-Kyu, Robin Deiana, Hong Jin-Ho, Son Jin-Young, Do Jin (HeartB), Kim Gi-Nam, Kim Kyung-Jin, Yun Seong-Ho, Lee Seung-Kwang, Lee Jae-Seong, Jota (MADTOWN), Choi Seong-Jo

Korea Team: Jun Jin (Shinhwa), Nichkhun & Chansung (2PM), Jo Kwon & Jinwoon (2AM), Kim Dong-Jun (ZE:A), Chaeyeon, Hani (EXID) China Team: Lu Yi, Fu Xin-Bo, Yan Yi-Kuan, Jiang Meng-Jie, Wei Qian-Xiang, Guo Jing-Fei, Chen Xin-Yu, Zhang Zhe-Han MC: Lee Chang-Myung Special Chinese MC: Lianlian

Korea Team: Jun Jin (Shinhwa), Nichkhun & Chansung (2PM), Jo Kwon (2AM), Kim Dong-Jun (ZE:A), Chaeyeon, Hani (EXID), Sandeul (B1A4) China Team: Lu Yi, Fu Xin-Bo, Yan Yi-Kuan, Jiang Meng-Jie, Wei Qian-Xiang, Guo Jing-Fei, Chen Xin-Yu, Zhang Zhe-Han Commentators: Lee Byung-Jin & Lee Dong-Soo MC: Lee Chang-Myung Special Chinese MC: Lianlian

Korea Team: Jinwoon (2AM), Jang Woo-Hyuk, Leo & Hongbin (VIXX), U-Kwon & B-Bomb (Block B), Chaeyeon China Team: Lu Yi, Fu Xin-Bo, Fan Shi-Qi, Zhang Zhe-Han, Gao Hao, Zhang Meng, Tian Lei Commentator: Lee Byung-Jin Special Chinese MC: Lianlian

Korea Team: Eunhyuk & Kangin (Super Junior), Jinwoon (2AM), Sungjong (INFINITE), Yura (Girl's Day), U-Kwon & B-Bomb (Block B) China Team: Lu Yi, Zhoumi (Super Junior M), Fan Shi-Qi, Zhang Meng, Gao Hao, Tian Lei, Zhang Lun-Shuo Guest: Christy Chung Commentators: Lee Byung-Jin & Han Jun-Hee Special Chinese MC: Lianlian

1x305 Bubble Suit Touchdown

  • 2015-10-25T14:30:00Z — 70 mins

Dream Team: Park Jae-Min, Choi Seong-Jo, Kim Dong-Sung, Kim Won-Hyo, Hong Jin-Ho, Leo (VIXX), Kim Sa-Kwon, Lee Seung-Kwang, Kim Su-Yeong Commentator: Lee Byung-Jin

Korea Team: Alex, Kim Dong-Jun (ZE:A), Kang Tae-Oh (5urprise), Jinwoon (2AM), Niel & Ricky (Teen Top), Jia & Min (miss A) Thailand Team: Kelly, Mike, Bow, C, Om, Mik, Tubtim, New MC: Lee Chang-Myung Special Thai MC: Koon Gik

Korea Team: Alex, Kim Dong-Jun (ZE:A), Kang Tae-Oh (5urprise), Jinwoon (2AM), Niel & Ricky (Teen Top), Jia & Min (miss A) Thailand Team: Buay, Tae, Kan, Amm, Weir, Chane, Pook Look, Kratae MC: Lee Chang-Myung Special Thai MC: Koon Gik

Korea Team: Alex, Kim Dong-Jun (ZE:A), Kang Tae-Oh (5urprise), Jinwoon (2AM), Niel & Ricky (Teen Top), Jia & Min (miss A) Thailand Team: Mik, Big, Weir, Tok, Nui, Kratip, JayJay, Jim MC: Lee Chang-Myung Special Thai MC: Koon Gik

1x309 The Obstacle Flag Race

  • 2015-11-22T15:30:00Z — 70 mins

Competitors: Choi Jung-Moon, Song Bo-Eun, Tina