List of Nominees and Winners.
ANTONIO BANDERAS "Pain and Glory"
LEONARDO DICAPRIO "Once upon a Time...in Hollywood"
ADAM DRIVER "Marriage Story"
JOAQUIN PHOENIX "Joker" - WINNER
JONATHAN PRYCE "The Two Popes"
TOM HANKS "A Beautiful Day in the Neighborhood"
ANTHONY HOPKINS "The Two Popes"
AL PACINO "The Irishman"
JOE PESCI "The Irishman"
BRAD PITT "Once upon a Time...in Hollywood" - WINNER
CYNTHIA ERIVO "Harriet"
SCARLETT JOHANSSON "Marriage Story"
SAOIRSE RONAN "Little Women"
CHARLIZE THERON "Bombshell"
RENÉE ZELLWEGER "Judy" - WINNER
KATHY BATES "Richard Jewell"
LAURA DERN "Marriage Story" - WINNER
SCARLETT JOHANSSON "Jojo Rabbit"
FLORENCE PUGH "Little Women"
MARGOT ROBBIE "Bombshell"
"HOW TO TRAIN YOUR DRAGON: THE HIDDEN WORLD" Dean DeBlois, Bradford Lewis and Bonnie Arnold
"I LOST MY BODY" Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
"KLAUS" Sergio Pablos, Jinko Gotoh and Marisa Román
"MISSING LINK" Chris Butler, Arianne Sutner and Travis Knight
"TOY STORY 4" Josh Cooley, Mark Nielsen and Jonas Rivera - WINNER
"THE IRISHMAN" Rodrigo Prieto
"JOKER" Lawrence Sher
"THE LIGHTHOUSE" Jarin Blaschke
"1917" Roger Deakins - WINNER
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Robert Richardson
"THE IRISHMAN" Sandy Powell and Christopher Peterson
"JOJO RABBIT" Mayes C. Rubeo
"JOKER" Mark Bridges
"LITTLE WOMEN" Jacqueline Durran - WINNER
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Arianne Phillips
"THE IRISHMAN" Martin Scorsese
"JOKER" Todd Phillips
"1917" Sam Mendes
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Quentin Tarantino
"PARASITE" Bong Joon Ho - WINNER
"AMERICAN FACTORY" Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert - WINNER
"THE CAVE" Feras Fayyad, Kirstine Barfod and Sigrid Dyekjær
"THE EDGE OF DEMOCRACY" Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris and Tiago Pavan
"FOR SAMA" Waad al-Kateab and Edward Watts
"HONEYLAND" Ljubo Stefanov, Tamara Kotevska and Atanas Georgiev
"IN THE ABSENCE" Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
"LEARNING TO SKATEBOARD IN A WARZONE (IF YOU'RE A GIRL)" Carol Dysinger and Elena Andreicheva - WINNER
"LIFE OVERTAKES ME" John Haptas and Kristine Samuelson
"ST. LOUIS SUPERMAN" Smriti Mundhra and Sami Khan
"WALK RUN CHA-CHA" Laura Nix and Colette Sandstedt
"FORD V FERRARI" Michael McCusker and Andrew Buckland - WINNER
"THE IRISHMAN" Thelma Schoonmaker
"JOJO RABBIT" Tom Eagles
"JOKER" Jeff Groth
"PARASITE" Yang Jinmo
"CORPUS CHRISTI" Poland
"HONEYLAND" North Macedonia
"LES MISÉRABLES" France
"PAIN AND GLORY" Spain
"PARASITE" South Korea - WINNER
"BOMBSHELL" Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker - WINNER
"JOKER" Nicki Ledermann and Kay Georgiou
"JUDY" Jeremy Woodhead
"MALEFICENT: MISTRESS OF EVIL" Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White
"1917" Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole
"JOKER" Hildur Guðnadóttir - WINNER
"LITTLE WOMEN" Alexandre Desplat
"MARRIAGE STORY" Randy Newman
"1917" Thomas Newman
"STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER" John Williams
I CAN'T LET YOU THROW YOURSELF AWAY from "Toy Story 4"; Music and Lyric by Randy Newman
(I'M GONNA) LOVE ME AGAIN from "Rocketman"; Music by Elton John; Lyric by Bernie Taupin - WINNER
I'M STANDING WITH YOU from "Breakthrough"; Music and Lyric by Diane Warren
INTO THE UNKNOWN from "Frozen II"; Music and Lyric by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
STAND UP from "Harriet"; Music and Lyric by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo
"FORD V FERRARI" Peter Chernin, Jenno Topping and James Mangold, Producers
"THE IRISHMAN" Martin Scorsese, Robert De Niro, Jane Rosenthal and Emma Tillinger Koskoff, Producers
"JOJO RABBIT" Carthew Neal and Taika Waititi, Producers
"JOKER" Todd Phillips, Bradley Cooper and Emma Tillinger Koskoff, Producers
"LITTLE WOMEN" Amy Pascal, Producer
"MARRIAGE STORY" Noah Baumbach and David Heyman, Producers
"1917" Sam Mendes, Pippa Harris, Jayne-Ann Tenggren and Callum McDougall, Producers
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" David Heyman, Shannon McIntosh and Quentin Tarantino, Producers
"PARASITE" Kwak Sin Ae and Bong Joon Ho, Producers - WINNER
"THE IRISHMAN" Production Design: Bob Shaw; Set Decoration: Regina Graves
"JOJO RABBIT" Production Design: Ra Vincent; Set Decoration: Nora Sopková
"1917" Production Design: Dennis Gassner; Set Decoration: Lee Sandales
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Production Design: Barbara Ling; Set Decoration: Nancy Haigh - WINNER
"PARASITE" Production Design: Lee Ha Jun; Set Decoration: Cho Won Woo
"DCERA (DAUGHTER)" Daria Kashcheeva
"HAIR LOVE" Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver - WINNER
"KITBULL" Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
"MEMORABLE" Bruno Collet and Jean-François Le Corre
"SISTER" Siqi Song
"BROTHERHOOD" Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
"NEFTA FOOTBALL CLUB" Yves Piat and Damien Megherbi
"THE NEIGHBORS' WINDOW" Marshall Curry - WINNER
"SARIA" Bryan Buckley and Matt Lefebvre
"A SISTER" Delphine Girard
"FORD V FERRARI" Donald Sylvester - WINNER
"JOKER" Alan Robert Murray
"1917" Oliver Tarney and Rachael Tate
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Wylie Stateman
"STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER" Matthew Wood and David Acord
"AD ASTRA" Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
"FORD V FERRARI" Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow
"JOKER" Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
"1917" Mark Taylor and Stuart Wilson - WINNER
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano
"AVENGERS: ENDGAME" Dan DeLeeuw, Russell Earl, Matt Aitken and Dan Sudick
"THE IRISHMAN" Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Nelson Sepulveda-Fauser and Stephane Grabli
"THE LION KING" Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones and Elliot Newman
"1917" Guillaume Rocheron, Greg Butler and Dominic Tuohy - WINNER
"STAR WARS: THE RISE OF SKYWALKER" Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach and Dominic Tuohy
"THE IRISHMAN" Screenplay by Steven Zaillian
"JOJO RABBIT" Screenplay by Taika Waititi - WINNER
"JOKER" Written by Todd Phillips & Scott Silver
"LITTLE WOMEN" Written for the screen by Greta Gerwig
"THE TWO POPES" Written by Anthony McCarten
"KNIVES OUT" Written by Rian Johnson
"MARRIAGE STORY" Written by Noah Baumbach
"1917" Written by Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns
"ONCE UPON A TIME...IN HOLLYWOOD" Written by Quentin Tarantino
"PARASITE" Screenplay by Bong Joon Ho, Han Jin Won; Story by Bong Joon Ho - WINNER