Personal Lists featuring...

Lamb 2021

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
1

A24 - Movies and TV Shows

Movies and TV Shows that A24 has produced/distributed.

  • Source (Movies): https://a24films.com/films

  • Source (TV Shows): https://a24films.com/television

Constantly updating! Let me know if you see any problem :)


PT-BR:

Filmes e séries da produtora e distribuidora A24.

  • Fonte (Filmes): https://a24films.com/films

  • Fonte (Séries): https://a24films.com/television

Estou atualizando constantemente, se ver algo errado, me avise! :)

10

This list will be updated frequently throughout the year as contenders rise and fall.

77

Because it's never too soon... this list includes all possibly contenders I've found on the internet so far, it will be updated regularly.

4

This isn't intended to be a comprehensive list. I'm just going to be periodically updating this list with titles from the following IMDB search parameters:

https://www.imdb.com/search/title/?title_type=feature,tv_movie,tv_series,tv_special,tv_miniseries,documentary,short&genres=horror

UPDATED: 1/10/22

7

Films currently listed on the Fantastic Fest 2021 page here: https://fantasticfest.com/films.

Currently missing the following as they are not listed on Trakt:
TELOS OR BUST (2021)
MLUNGU WAM (2021)
BIRTHDAY BOY (2021)

28

Weird, disturbing, mindfuck, unsettling movies that will challenge your sanity.

25

Movies shown at the Fantasy Filmfest 2021 in Stuttgart

118

74th Festival de Cannes:
- 01-24: In Competition
- 25-44: Un Certain Regard
- 45-52: Out of Competition
- 53-55: Midnight Screenings
- 56-66: Special Screenings
- 67-78: Cannes Premiere
- 79-85: Critics' Week
- 86-109: Directors' Fortnight
- 110-119: Short Films Competition
- 120-136: Short Films Cinéfondation Selection
- 137-146: Short Films Critics' Week

Awards:
- Competition Palme D'or: 01 - Titane (Julia Ducournau).
- Competition Grand Prix (ex aequo): 02 - A Hero (Asghar Farhadi).
- Competition Grand Prix (ex aequo): 03 - Compartment No. 6 (Juho Kuosmanen).
- Competition Best Director: 04 - Annette (Leos Carax).
- Competition Best Screenplay: 05 - Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi).
- Competition Jury Prize (ex aequo): 06 - Memoria (Apichatpong Weerasethakul).
- Competition Jury Prize (ex aequo): 07 - Ahed’s Knee (Nadav Lapid).
- Competition Best Performance by an Actress: 08 - The Worst Person in the World (Renate Reinsve).
- Competition Best Performance by an Actor: 09 - Nitram (Caleb Landry Jones).
- Caméra d'Or First Film Selection: 86 - Murina (Antoneta Alamat Kusijanovic).
- CTS Artist-Technician Prize (Chief Director of Photography): 10 - Petrov's Flu (Vladislav Opeliants).
- CTS Young Film Technician Award (Head Sound Engineer): 56 - Mi Iubita, Mon Amour (Armance Durix).
- Un Certain Regard Prize: 25 - Unclenching the Fists (Kira Kolavenko).
- Un Certain Regard Jury Prize: 26 - Great Freedom (Sebastian Meise).
- Un Certain Regard Ensemble Prize: 27 - Good Mother (Hafsia Herzi).
- Un Certain Regard Courage Prize: 28 - La Civil (Teodora Ana Mihai).
- Un Certain Regard Prize of Originality: 29 - Lamb (Valdimar Jóhannsson).
- Un Certain Regard Special Mention: 30 - Prayers for the Stolen (Tatiana Huezo).
- Critic's Week Grand Prize: 79 - Feathers (Omar El Zohairy).
- Critic's Week SACD Prize: 80 - Olga (Elie Grappe, Raphaëlle Desplechin).
- Critic's Week Louis Roederer Foundation Rising Star Award: 81 - Amparo (Sandra Melissa Torres).
- Critic's Week Gan Foundation Award for Distribution: 82 - Zero Fucks Given.
- Directors' Fortnight SACD Prize: 87 - Magnetic Beats (Vincent Maël Cardona).
- Directors' Fortnight Europa Cinemas Label: 88 - A Chiara (Jonas Carpignano).
- FIPRESCI Prize Competition: 05 - Drive My Car (Ryusuke Hamaguchi).
- FIPRESCI Prize Un Certain Regard: 31 - Playground (Laura Wandel).
- FIPRESCI Prize Critic's Week: 79 - Feathers (Omar El Zohairy).
- Short Films Competition Palme D'or: 110 - All the Crows in the World (Yi Tang).
- Short Films Competition Special Mention: 111 - August Sky (Jasmin Tenucci).
- Cinéfondation First Prize: 120 - The Salamander Child (Théo Degen).
- Cinéfondation Second Prize: 121 - Cicada (Daewoen Yoon).
- Cinéfondation Joint Third Prize: 122 - Cantareira (Rodrigo Ribeyro).
- Cinéfondation Joint Third Prize: 123 - Love Stories on the Move (Carina-Gabriela Dasoveanu).
- Critic's Week Leitz Cine Discovery Prize for Short Film: 137 - Lili Alone (Zou Jing).
- Critic's Week Canal+ Award for Short Film: 138 - Brutalia, Days of Labour (Manolis Mavris).

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
6

All the movies that caught my attention, either good or the bad ones.

13

https://editorial.rottentomatoes.com/guide/best-horror-movies-of-2021-ranked/

UPDATED: 1/10/22

14

Longlist from the 75th EE British Academy Film Awards 2022

Advertisement
Hide ads with
VIP
Advertisement
Hide ads with
VIP
Loading...