trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
WilliamHartPhD
VIP
12
7
followers
Virginia Beach, VA
99
Profile
History
Progress
Collection
Ratings
Lists
Comments
Notes
Friends
Year in Review
All Time Stats
Movies
All Types
Movies
Shows
Seasons
Episodes
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
259
movies
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
All Ratings
All Ratings
10 - Totally Ninja!
9 - Superb
8 - Great
7 - Good
6 - Fair
5 - Meh
4 - Poor
3 - Bad
2 - Terrible
1 - Weak Sauce :(
Popularity
Rated Date
Rating
Title
Release Date
Runtime
Popularity
Percentage
Votes
Show All
FADE
Watched
Not Watched
Collected
Not Collected
Listed
Not Listed
Rated
Not Rated
1
2
3
4
5
87%
The Matrix
61,504 votes
10
— Totally Ninja!
78%
Avatar
59,994 votes
10
— Totally Ninja!
84%
Django Unchained
44,563 votes
9
— Superb
91%
The Shawshank Redemption
42,546 votes
8
— Great
86%
Pulp Fiction
43,456 votes
8
— Great
85%
Back to the Future
39,118 votes
8
— Great
84%
The Lion King
37,374 votes
9
— Superb
81%
Monsters, Inc.
36,030 votes
9
— Superb
82%
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
35,117 votes
7
— Good
82%
Jurassic Park
32,598 votes
9
— Superb
78%
Titanic
30,759 votes
8
— Great
77%
Home Alone
30,674 votes
10
— Totally Ninja!
69%
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
31,767 votes
7
— Good
85%
The Silence of the Lambs
28,583 votes
10
— Totally Ninja!
82%
The Truman Show
28,642 votes
7
— Good
82%
Die Hard
27,238 votes
8
— Great
86%
The Green Mile
26,444 votes
8
— Great
80%
Blade Runner
27,157 votes
10
— Totally Ninja!
83%
Raiders of the Lost Ark
25,151 votes
8
— Great
81%
The Shining
23,916 votes
8
— Great
74%
I Am Legend
24,924 votes
8
— Great
81%
The Fifth Element
23,677 votes
7
— Good
76%
Sherlock Holmes
24,135 votes
10
— Totally Ninja!
77%
Men in Black
24,020 votes
7
— Good
80%
Star Trek
23,199 votes
8
— Great
80%
The Terminator
22,825 votes
8
— Great
83%
Good Will Hunting
21,329 votes
8
— Great
81%
The Sixth Sense
21,237 votes
8
— Great
84%
American History X
20,205 votes
7
— Good
76%
Rise of the Planet of the Apes
21,046 votes
9
— Superb
82%
Indiana Jones and the Last Crusade
20,249 votes
7
— Good
83%
Aliens
20,177 votes
9
— Superb
79%
Ghostbusters
20,407 votes
7
— Good
77%
District 9
19,860 votes
6
— Fair
74%
Independence Day
19,502 votes
8
— Great
77%
Taken
18,602 votes
8
— Great
80%
The Nightmare Before Christmas
17,044 votes
7
— Good
75%
Sherlock Holmes: A Game of Shadows
17,268 votes
9
— Superb
75%
Mission: Impossible - Ghost Protocol
17,260 votes
7
— Good
77%
Indiana Jones and the Temple of Doom
16,731 votes
8
— Great
73%
Top Gun
17,076 votes
7
— Good
80%
2001: A Space Odyssey
15,742 votes
10
— Totally Ninja!
78%
E.T. the Extra-Terrestrial
15,701 votes
9
— Superb
80%
Mulan
15,435 votes
9
— Superb
62%
2012
16,899 votes
6
— Fair
78%
Edward Scissorhands
14,808 votes
9
— Superb
69%
The Lost World: Jurassic Park
14,839 votes
8
— Great
66%
Transformers: Dark of the Moon
15,075 votes
7
— Good
80%
The Goonies
12,675 votes
7
— Good
82%
Dead Poets Society
12,440 votes
10
— Totally Ninja!
75%
Die Hard 2
12,861 votes
7
— Good
81%
The Thing
11,811 votes
8
— Great
70%
How the Grinch Stole Christmas
12,493 votes
7
— Good
77%
Total Recall
11,810 votes
8
— Great
80%
Ferris Bueller's Day Off
11,478 votes
9
— Superb
56%
Green Lantern
13,541 votes
4
— Poor
71%
Super 8
11,487 votes
8
— Great
75%
Gremlins
11,151 votes
7
— Good
81%
The Help
10,405 votes
7
— Good
81%
Life of Brian
10,233 votes
8
— Great
1
2
3
4
5
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup