trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
deadlyjinx
VIP
3
27
followers
Lisbon, Portugal
40
Profile
History
Progress
Collection
Ratings
Lists
Comments
Notes
Friends
Year in Review
All Time Stats
Movies
All Types
Movies
Shows
Seasons
Episodes
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
938
movies
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
8 - Great
All Ratings
10 - Totally Ninja!
9 - Superb
8 - Great
7 - Good
6 - Fair
5 - Meh
4 - Poor
3 - Bad
2 - Terrible
1 - Weak Sauce :(
Percentage
Rated Date
Rating
Title
Release Date
Runtime
Popularity
Percentage
Votes
Show All
FADE
Watched
Not Watched
Collected
Not Collected
Listed
Not Listed
Rated
Not Rated
1
2
3
14
15
16
91%
The Shawshank Redemption
42,580 votes
8
— Great
90%
Gintama: The Very Final
165 votes
8
— Great
90%
The Trial
4 votes
8
— Great
90%
Shadows
2 votes
8
— Great
88%
The Dark Knight
74,765 votes
8
— Great
88%
12 Angry Men
12,602 votes
8
— Great
88%
Schindler's List
20,986 votes
8
— Great
88%
Ainda Há Pastores?
5 votes
8
— Great
87%
The Matrix
61,548 votes
8
— Great
87%
The Lord of the Rings: The Two Towers
44,810 votes
8
— Great
87%
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
53,018 votes
8
— Great
86%
Life Is Beautiful
11,087 votes
8
— Great
86%
Spider-Man: Across the Spider-Verse
14,368 votes
8
— Great
86%
Suicídio Encomendado
5 votes
8
— Great
85%
GoodFellas
20,539 votes
8
— Great
85%
City of God
11,099 votes
8
— Great
85%
For Sama
512 votes
8
— Great
85%
Pink Floyd: Live at Pompeii
243 votes
8
— Great
85%
Se7en
34,386 votes
8
— Great
85%
Harakiri
1,198 votes
8
— Great
85%
Parasite
33,998 votes
8
— Great
85%
Terminator 2: Judgment Day
25,363 votes
8
— Great
84%
American History X
20,227 votes
8
— Great
84%
Cinema Paradiso
3,778 votes
8
— Great
84%
The Lion King
37,405 votes
8
— Great
84%
The Pianist
12,577 votes
8
— Great
84%
Whiplash
24,779 votes
8
— Great
84%
Alien
27,292 votes
8
— Great
84%
Piper
2,959 votes
8
— Great
83%
Dune: Part Two
17,242 votes
8
— Great
83%
High and Low
885 votes
8
— Great
83%
Memento
25,879 votes
8
— Great
83%
Witness for the Prosecution
1,810 votes
8
— Great
83%
Uivo
3 votes
8
— Great
83%
Pare, Escute, Olhe
6 votes
8
— Great
83%
Testimony
3 votes
8
— Great
83%
The Lone Wolf
12 votes
8
— Great
83%
Scarface
16,245 votes
8
— Great
83%
Twenty Years Later
70 votes
8
— Great
83%
Le Trou
425 votes
8
— Great
83%
Scenes from a Marriage
237 votes
8
— Great
82%
To Live
345 votes
8
— Great
82%
My Neighbor Totoro
13,256 votes
8
— Great
82%
Inglourious Basterds
36,919 votes
8
— Great
82%
Full Metal Jacket
15,524 votes
8
— Great
82%
Once Upon a Time in the West
4,847 votes
8
— Great
82%
Apur Sansar
254 votes
8
— Great
82%
Dead Poets Society
12,450 votes
8
— Great
82%
Incendies
3,569 votes
8
— Great
82%
The Great Dictator
3,624 votes
8
— Great
82%
Paperman
2,829 votes
8
— Great
82%
Edvard Munch
47 votes
8
— Great
82%
Wolf Children
2,787 votes
8
— Great
82%
Das Boot
3,786 votes
8
— Great
82%
Casablanca
7,427 votes
8
— Great
82%
V for Vendetta
30,210 votes
8
— Great
82%
Farewell My Concubine
516 votes
8
— Great
82%
Come and See
1,866 votes
8
— Great
82%
Wolfwalkers
2,369 votes
8
— Great
82%
Pink Floyd: The Wall
2,239 votes
8
— Great
1
2
3
14
15
16
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup