trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
Bluey_purple
0
followers
Reading, England
Profile
History
Progress
Collection
Ratings
Lists
Comments
Notes
Friends
Year in Review
All Time Stats
Movies
All Types
Movies
Shows
Seasons
Episodes
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
488
movies
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
All Ratings
All Ratings
10 - Totally Ninja!
9 - Superb
8 - Great
7 - Good
6 - Fair
5 - Meh
4 - Poor
3 - Bad
2 - Terrible
1 - Weak Sauce :(
Percentage
Rated Date
Rating
Title
Release Date
Runtime
Popularity
Percentage
Votes
Show All
FADE
Watched
Not Watched
Collected
Not Collected
Listed
Not Listed
Rated
Not Rated
1
2
3
7
8
9
91%
The Shawshank Redemption
42,585 votes
10
— Totally Ninja!
88%
The Godfather
28,439 votes
9
— Superb
88%
The Lord of the Rings: The Return of the King
45,771 votes
8
— Great
88%
The Dark Knight
74,771 votes
9
— Superb
88%
12 Angry Men
12,602 votes
10
— Totally Ninja!
87%
The Godfather: Part II
17,977 votes
9
— Superb
87%
The Matrix
61,555 votes
10
— Totally Ninja!
87%
The Lord of the Rings: The Two Towers
44,815 votes
9
— Superb
87%
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
53,022 votes
8
— Great
87%
Your Name.
14,964 votes
9
— Superb
86%
Spirited Away
23,944 votes
8
— Great
86%
Life Is Beautiful
11,087 votes
9
— Superb
86%
The Empire Strikes Back
36,995 votes
8
— Great
86%
The Green Mile
26,473 votes
10
— Totally Ninja!
86%
Inception
71,740 votes
9
— Superb
86%
Forrest Gump
44,146 votes
9
— Superb
85%
Back to the Future
39,163 votes
10
— Totally Ninja!
85%
GoodFellas
20,543 votes
8
— Great
85%
Interstellar
72,486 votes
8
— Great
85%
The Good, the Bad and the Ugly
11,096 votes
8
— Great
85%
Saving Private Ryan
26,335 votes
9
— Superb
85%
The Silence of the Lambs
28,621 votes
1
— Weak Sauce :(
85%
Gladiator
32,650 votes
10
— Totally Ninja!
85%
Terminator 2: Judgment Day
25,365 votes
9
— Superb
84%
Star Wars
41,860 votes
9
— Superb
84%
Léon: The Professional
24,774 votes
8
— Great
84%
Avengers: Infinity War
56,127 votes
4
— Poor
84%
The Lion King
37,407 votes
9
— Superb
84%
WALL·E
40,605 votes
10
— Totally Ninja!
84%
The Usual Suspects
18,669 votes
8
— Great
84%
It's a Wonderful Life
7,290 votes
9
— Superb
84%
Alien
27,295 votes
10
— Totally Ninja!
84%
Return of the Jedi
33,257 votes
8
— Great
83%
Good Will Hunting
21,353 votes
8
— Great
83%
Raiders of the Lost Ark
25,182 votes
9
— Superb
83%
Aliens
20,204 votes
8
— Great
83%
Guardians of the Galaxy
96,474 votes
9
— Superb
82%
Rear Window
7,476 votes
8
— Great
82%
Die Hard
27,260 votes
9
— Superb
82%
Deadpool
108,658 votes
9
— Superb
82%
Toy Story
36,583 votes
7
— Good
82%
Full Metal Jacket
15,524 votes
9
— Superb
82%
Jurassic Park
32,633 votes
9
— Superb
82%
The Princess Bride
12,012 votes
6
— Fair
82%
Dead Poets Society
12,450 votes
9
— Superb
82%
Indiana Jones and the Last Crusade
20,274 votes
6
— Fair
82%
Up
38,900 votes
7
— Good
82%
V for Vendetta
30,211 votes
7
— Good
82%
Monty Python and the Holy Grail
12,487 votes
9
— Superb
82%
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
35,150 votes
7
— Good
82%
Apocalypse Now
10,779 votes
9
— Superb
82%
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
10,959 votes
8
— Great
82%
How to Train Your Dragon
28,841 votes
8
— Great
82%
The Dark Knight Rises
46,195 votes
8
— Great
81%
Heat
13,497 votes
9
— Superb
81%
Back to the Future Part II
24,302 votes
8
— Great
81%
Monsters, Inc.
36,063 votes
9
— Superb
81%
The Iron Giant
8,739 votes
9
— Superb
81%
The Fifth Element
23,698 votes
10
— Totally Ninja!
81%
Catch Me If You Can
26,287 votes
8
— Great
1
2
3
7
8
9
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup