trakt
Show & Movies
Shows & Movies
Shows
Movies
Episodes
People
Lists
Users
Trakt ID
IMDB ID
TMDB ID
TVDB ID
Join Trakt
Sign In
Shows
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
TV
Movies
Calendar
Discover
Apps
VIP
Forums
amirul faiz
28
followers
Cheras
31
Profile
History
Progress
Collection
Ratings
Lists
Comments
Notes
Friends
Year in Review
All Time Stats
Movies
All Types
Movies
Shows
Seasons
Episodes
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
90
movies
All Genres
All Genres
Action
Adventure
Animation
Anime
Comedy
Crime
Documentary
Donghua
Drama
Family
Fantasy
History
Holiday
Horror
Music
Musical
Mystery
None
Romance
Science Fiction
Short
Sporting Event
Superhero
Suspense
Thriller
War
Western
9 - Superb
All Ratings
10 - Totally Ninja!
9 - Superb
8 - Great
7 - Good
6 - Fair
5 - Meh
4 - Poor
3 - Bad
2 - Terrible
1 - Weak Sauce :(
Percentage
Rated Date
Rating
Title
Release Date
Runtime
Popularity
Percentage
Votes
Show All
FADE
Watched
Not Watched
Collected
Not Collected
Listed
Not Listed
Rated
Not Rated
1
2
91%
The Shawshank Redemption
42,436 votes
9
— Superb
88%
12 Angry Men
12,541 votes
9
— Superb
88%
Schindler's List
20,923 votes
9
— Superb
87%
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
52,853 votes
9
— Superb
87%
Fight Club
49,326 votes
9
— Superb
86%
Inception
71,557 votes
9
— Superb
85%
GoodFellas
20,452 votes
9
— Superb
85%
City of God
11,066 votes
9
— Superb
85%
Gladiator
32,538 votes
9
— Superb
85%
Star Wars
41,734 votes
9
— Superb
84%
Seven Samurai
4,395 votes
9
— Superb
84%
Howl's Moving Castle
14,583 votes
9
— Superb
84%
One Flew Over the Cuckoo's Nest
12,785 votes
9
— Superb
84%
Whiplash
24,681 votes
9
— Superb
83%
The Departed
25,256 votes
9
— Superb
83%
Raiders of the Lost Ark
25,112 votes
9
— Superb
83%
Aliens
20,117 votes
9
— Superb
83%
Psycho
11,470 votes
9
— Superb
83%
Green Book
19,097 votes
9
— Superb
82%
My Neighbor Totoro
13,203 votes
9
— Superb
82%
Kill Bill: The Whole Bloody Affair
702 votes
9
— Superb
82%
Toy Story
36,487 votes
9
— Superb
82%
Once Upon a Time in the West
4,829 votes
9
— Superb
82%
The Great Dictator
3,617 votes
9
— Superb
82%
Reservoir Dogs
20,302 votes
9
— Superb
82%
Casablanca
7,400 votes
9
— Superb
82%
Braveheart
18,615 votes
9
— Superb
82%
Eternal Sunshine of the Spotless Mind
21,460 votes
9
— Superb
82%
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2
35,052 votes
9
— Superb
82%
The Truman Show
28,543 votes
9
— Superb
82%
Lock, Stock and Two Smoking Barrels
10,929 votes
9
— Superb
81%
Paths of Glory
2,770 votes
9
— Superb
81%
Once Upon a Time in America
5,223 votes
9
— Superb
81%
The Thing
11,777 votes
9
— Superb
81%
Castle in the Sky
6,033 votes
9
— Superb
80%
12 Years a Slave
16,737 votes
9
— Superb
80%
Double Indemnity
2,108 votes
9
— Superb
80%
Unforgiven
6,952 votes
9
— Superb
80%
A Clockwork Orange
15,050 votes
9
— Superb
80%
The Red Shoes
675 votes
9
— Superb
80%
The Sound of Music
6,008 votes
9
— Superb
80%
M
2,052 votes
9
— Superb
80%
The Color of Paradise
131 votes
9
— Superb
80%
Pan's Labyrinth
15,136 votes
9
— Superb
80%
Ferris Bueller's Day Off
11,459 votes
9
— Superb
80%
Fargo
14,590 votes
9
— Superb
80%
A Bronx Tale
3,142 votes
9
— Superb
79%
Metropolis
2,957 votes
9
— Superb
79%
Her
23,101 votes
9
— Superb
79%
Bajrangi Bhaijaan
939 votes
9
— Superb
79%
Dances with Wolves
5,662 votes
9
— Superb
78%
The General
1,367 votes
9
— Superb
78%
A Fistful of Dollars
5,196 votes
9
— Superb
78%
Raging Bull
4,454 votes
9
— Superb
78%
The Fall
2,388 votes
9
— Superb
78%
Amores Perros
2,915 votes
9
— Superb
78%
Children of Men
13,670 votes
9
— Superb
78%
Gone with the Wind
4,293 votes
9
— Superb
78%
Brazil
4,465 votes
9
— Superb
78%
Toy Story 2
25,236 votes
9
— Superb
1
2
Find a
TV show
or
movie
Loading...
Albania
Algeria
Andorra
Angola
Antigua and Barbuda
Argentina
Australia
Austria
Azerbaijan
Bahamas
Bahrain
Barbados
Belarus
Belgium
Belize
Bermuda
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Brazil
Bulgaria
Burkina Faso
Cabo Verde
Cameroon
Canada
Chad
Chile
Colombia
Congo (DRC)
Costa Rica
Croatia
Cuba
Cyprus
Czech Republic
Denmark
Dominican Republic
Ecuador
Egypt
El Salvador
Equatorial Guinea
Estonia
Fiji
Finland
France
French Guiana
French Polynesia
Germany
Ghana
Gibraltar
Greece
Guatemala
Guernsey
Guyana
Honduras
Hong Kong
Hungary
Iceland
India
Indonesia
Iraq
Ireland
Israel
Italy
Ivory Coast
Jamaica
Japan
Jordan
Kenya
Kosovo
Kuwait
Latvia
Lebanon
Libya
Liechtenstein
Lithuania
Luxembourg
Macedonia
Madagascar
Malawi
Malaysia
Mali
Malta
Mauritius
Mexico
Moldova
Monaco
Montenegro
Morocco
Mozambique
Netherlands
New Zealand
Nicaragua
Niger
Nigeria
Norway
Oman
Pakistan
Palestine
Panama
Papua New Guinea
Paraguay
Peru
Philippines
Poland
Portugal
Qatar
Romania
Russia
Saint Lucia
San Marino
Saudi Arabia
Senegal
Serbia
Seychelles
Singapore
Slovakia
Slovenia
South Africa
South Korea
Spain
Sweden
Switzerland
Taiwan
Tanzania
Thailand
Trinidad and Tobago
Tunisia
Turkey
Turks and Caicos Islands
Uganda
Ukraine
United Arab Emirates
United Kingdom
United States
Uruguay
Vatican City
Venezuela
Yemen
Zambia
Zimbabwe
Powered by
JustWatch
Lookup